משה כחלון, לידיעתך: השיטה של הקנדים להילחם במחירי הנדל"ן

וונקובר מתמודדת עם משבר נדל"ן חמור ועם מחסור בבתים להשכרה: הפתרון: מס חדש לבעלי בתי רפאים שלא יעמידו אותם להשכרה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתים בוונקובר
בתים בוונקוברצילום: בלומברג

רוצים לשמור על בית היוקרה שלכם בוונקובר ריק? תתכוננו לשלם על כך תוספת של 10,000 דולר קנדים במסים (28.7 אלף שקל). תשקרו לגבי זה? המחיר יזנק ל-10,000 דולר קנדי ביום.

שוק הנדל"ן היקר ביותר בקנדה סובל ממחסור חמור בבתים להשכרה, ולכן הכריזו שם על פרטיה של תוכנית מיסוי חדשה שנועדה לעודד בעלי בתים שלא מתגוררים בהם להשכיר אותם. מס הבתים הריקים ייכנס לתוקף ב-1 בינואר ויחושב לפי 1% מהשווי המוערך של הנכס, כך אמר באחרונה ראש עיריית וונקובר, גרגור רוברטסון בשיחה עם עיתונאים.

"וונקובר נמצאת במשבר של דירות להשכרה", אמר רוברטסון. "העירייה לא תשב בצד כשיש יותר מ-20 אלף נכסים לא מאוכלסים שלא יכולים להיות מוצעים לשוכרים".

זהו צעד נוסף של העירייה שמנסה לאפשר דיור נגיש ובר השגה בוונקובר, שנחשבת לאחת מהערים שנעים ביותר לחיות בהן בעולם, אך גם משכה תשומת לב בשל הזינוק במחירי הנדל"ן בה שנגרמה בחלקה בשל כניסת הון זר. הזעם הציבורי מוקד בבתי הרפאים ובבעלי הדירות שלהם, בעיקר שלא מתגוררים בקנדה, שמואשמים בכך שהם משקיעים בנכס שאור לא מבצבץ מהחלונות בו במשך כל השנה.

באוגוסט השיתה ממשלת הפרובינציה מס של 15% על רוכשים זרים, ובחודש שעבר הקשיחה הממשלה הפדרלית את חוקי הזכאות למשכנתא. עיריית וונקובר ממקדת את מאמציה בשוק השכירות, שבו דירה יכולה להיות מוצעת להשכרה במשך שעות בודדות בלבד ומלחמות התמחור מובילות לזינוק במחירים.

רוברטסון העריך כי יותר מ-10,800 בתים בעיר נותרים שוממים, ובעוד 10,000 בתים לא עושים שימוש מלא. העיר מצפה כי המס החדש יגדיל את היצע הדירות להשכרה בה למצב שבו שיעור הנכסים המוצעים להשכרה ועומדים ריקים יגיע ל-3.5%, לעומת 0.6% כיום.

העיר תאפשר החרגות מסוימות, כמו למשל לתושבי ונקובר שמבלים חלק גדול מהחורף באתרי סקי סמוכים. נכסים שמשמשים כבתים עיקריים לבעליהם או כאלה שמושכרים לפחות שישה חודשים בשנה למשך תקופה של 30 יום לפחות בכל פעם, לא ימוסו.

בעלי הבתים יצטרכו להצהיר בעצמם אם הנכס שלהם משמש כמקום המגורים העיקרי שלהם או כהשקעה שניונית. מי שישלם באיחור את המס החדש, יספוג עוד 5% קנס, ומי שלא יצהיר על אופן השימוש בנכס, ימוסה מיידית. מי שימסור הצהרה שקרית שלפיה הנכס מושכר או שמשמש כמקום מגורים עיקרי, יספוק את הקנס המקסימלי של 10,000 דולר קנדי ביום כל עוד העבירה נמשכה, כך נטען במשרד ראש העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker