וול סטריט שונאת שרי אוצר שלא יודעים לתקשר עם שוק ההון

שני בנקאים - מנכ"ל ג'יי.פי מורגן דיימון והפיננסייר מנוצ'ין - נחשבים למועמדים מובילים לתפקיד; "וול סטריט שנאה את שרי האוצר התעשיינים שבוש מינה... הממשל יצטרך את עזרת קהילת האג"ח"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיב מנוצ'ין (משמאל) וג'יימי דיימון - פיננסיירים המועמדים לתפקיד שר האוצר של טראמפצילום: רויטרס
רויטרס

וול סטריט מצפה בנשימה עצורה למינויו של שר האוצר הבא בממשל של הנשיא דונלד טראמפ. בניגוד לשר האוצר הנוכחי, ג'ייקוב לו, שנכנס לתפקידו ב-2013 בשקט ופעל בעיקר ברקע, שר האוצר הבא צפוי להיות שחקן ראשי בממשל טראמפ שיהיה בעל השפעה רבה על מדיניות כלכלית.

"צריך מישהו בעל ניסיון וידע שמבין את חשיבות התפקיד", אמר ריצ'רד ברנסטין, מנכ"ל חברת ניהול הנכסים ריצ'רד ברנסטין.  "זה תפקיד ענקי, שיש לו השלכות לא רק על ארה"ב אלא על הכלכלה הגלובלית כולה".

בין קומץ המועמדים נמצאי סטיב מנוצ'ין, לשעבר בנקאי בגולדמן סאקס ופיננסייר סרטים, ששימש כיו"ר תחום המימון לקמפיין טראמפ. "הוא מכיר היטב את השווקים הפיננסיים", אמר ג'ואקים פלס, מנהל ויועץ כלכלי גלובלי בפימקו, חברת קרנות האגח. "יש לו גם ניסיון בתעשיית הסרטים, מחוץ לענף הפיננסים".

אחרים ששמם הוזכר כוללים את מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דיימון, וחבר הקונגרס הרפובליקאי ג'ב הנסרלינג.

מנוצ'ין, ועוד יותר ממנו דיימון,שעומד בראש הבנק הגדול ביותר בארה"ב וסוחר האג"ח הגדול בה, מתאימים לניהול הקשרים בין וושינגטון והבנקים שיסייעו לממשל הבא ללוות את הטריליונים שטראמפ הבטיח להשקיע בתשתיות ובתקציב הממשל.

תחת ממשל אובמה החוב של ארה"ב תפח כמעט כפליים ל-19.6 טריליון דולר מכ-10.7 טריליון דולר. תחת הצעות התקציב של טראמפ החוב יגדל במהירות, ועימו הגירעון, שדווקא הצטמק בשני שליש בתקופת כהונת אובמה.

מאוד סביר שהגירעון יגדל", אמר פלס מפימקו. "הממשל הזה, יצטרך את עזרת קהילת האג"ח" (שבאמצעותו מממן הממשל את הגירעון).

הנרסלינג´שנבחר זו הפעם השמינית כנציג בית הנבחרים של המחוז המזרחי של דאלאס, חסר את הקשרים של האחרים בוול סטריט. הוא ידוע כניצי בהשקפותיו התקציביות ומבקר של הרגולציה הפיננסית שנחקקה לאחר המשבר ב-2008. אין לו ניסיון במגזר הפיננסי הפרטי, וקשריו היחידים עם וול סטריט היו כיו"ר ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים.

איש וול סטריט האחרון שכיהן כשר אוצר היה הנק פולסון, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקס, שהתמנה על ידי ג'ורג' וו. בוש ב-2006, וסייע לממשל לנהל את המשבר הפיננסי. ב-2009 החליף אותו טימותי גייתנר, שהיה נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק לפני כן, ושיתף פעולה באופן הדוק עם פולסון במשבר. שני קודמיו בתפקיד של פולסון לא היו חביבים על וול סטריט­. פול אוניל וג'ון סנואו היו אנשי תעשייה ללא ניסיון בשווקים הפיננסיים, והתקשו לתקשר את עמדותיו של הממשל למשקיעים. "השווקים שנאו אותם", אמר גרגורי פיטרס, סמנכ"ל השקעות בחברת ההשקעות פרודנשל פיקסד אינקאם. "לאוניל כל שבוע היתה מדיניות דולר שונה".

אחת ממערכות היחסים החשובות עבור וול סטריט היא זו של שר האוצר עם TBAC – ועדת ייעוץ ההלוואות לאוצר. פאנל זה של מנהלים בכירים מחברות מסחר האג"ח הגדולות יותר בוול סטריט נפגש עם שר האוצר ארבע פעמים בשנה לייעץ על היקף והרכב הנפקות האג"ח של ממשלת ארה"ב, שהיקפן מיליארדים רבים בשנה.

לפי המלצת TBAC, לדוגמה, בחר האוצר להנפיק יותר אג"ח לטווח ארוך בשנים האחרונות ולהנפיק אג"ח מסוגים חדשים כמו אג"ח בריבית משתנה, כדי לגוון את קהל הרוכשים של האג"ח. "זה נשמע יומיומי וטכני, אבל שוק האג"ח הממשלתיות הוא השוק החשוב בעולם", אמר מתיו זיימס, לשעבר  יו"ר TBAC, במכתב לג'ייקו לו השנה. "תפעולו המסודר קריטי לשווקים הפיננסיים ולמשקיעים הרואים באג"ח הממשלתיות מקלט בטוח בזמני אי ודאות". זיימס הוא סמנכ"ל התפעול בג'יי.פי מורגן. "אפילו שינויים קטנים בריביות יכולים לשנות משמעותית את העלויות והחסכון למשלמי המסים, והתשואות יכולות להשפיע על ריביות אחרות ברחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker