השבועון הכלכלי החשוב בעולם: כולנו נשלם את מחיר הנזק שיגרום טראמפ

עדיין לא ידוע אם הנשיא הנבחר יממש את הבטחותיו המדאיגות, אך כבר עתה השווקים נפגעים ■ באירופה גובר החשש מהתחזקות תנועות פופוליסטיות שלהן מצע דומה לזה של טראמפ - שניצחונו מסמן התרחקות מהסדר הכלכלי הליברלי לבדלנות גדולה יותר

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחאה נגד טראמפ
המחאה נגד טראמפצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי

עדיין לא ידוע בדיוק איך ייראה שלטונו של דונלד טראמפ: האם הוא יממש כמה מהבטחותיו המפחידות ביותר בנוגע לסחר והגירה? ומי ימונו למשרות הכלכליות הבכירות במשרד האוצר ובבית הלבן? אבל לא מופרך להניח שכנשיא טראמפ יהיה גרוע לכלכלה העולמית כולה, ושמעשיו יגרמו יותר נזק, לפחות בטווח הקצר, לכלכלות מחוץ לארה"ב.

כשארה"ב חרגה בעבר מהתפקיד המרכזי שלה במערכת הכלכלית העולמית, הנזק התפשט הרבה מעבר לגבולותיה. ב-1971, כשהנשיא ריצ'רד ניקסון שם קץ למערכת שערי החליפין המקובעת לאחר מלחמת העולם השנייה - שארה"ב היתה במרכזה - שר האוצר שלו, ג'ון קונלי, אמר למנהיגי אירופה: "הדולר הוא המטבע שלנו, אבל הבעיה שלכם". אם להשתמש בדבריו של קונלי, הרי שתוצאות הבחירות שייכות לארה"ב, אבל עלולות להתגלות כבעיה כלכלית גדולה יותר עבור כל השאר.

ההיקף והאופי של הבעיה הזאת יהיו תלויים ביחסי הגומלין בין שני גורמים בפופוליזם הכלכלי של טראמפ. הראשון הוא צעדים לעידוד הביקוש. טראמפ מעדיף קיצוצי מסים והגדלה של ההוצאות הציבוריות על תשתיות. הגורם השני הוא פרוטקציוניזם בסחר. טראמפ התחייב להעלות את המכסים על היבוא הסיני ולנהל משא ומתן מחודש על הסכם הסחר החופשי (NAFTA) מול מקסיקו וקנדה. מתוך הנחה שהוא יישען יותר על הגורם הראשון מאשר על השני, הנזק המיידי לכלכלת ארה"ב יהיה מוגבל. אבל אפילו במקרה הזה, ההשפעה של נשיאות טראמפ על כלכלות מחוץ לארה"ב תהיה כנראה מזיקה.

כדי להבין מדוע, צריך לחזור למושא הלעג של קונלי: הדולר. כשהתברר שטראמפ זכה בבחירות, הדולר נפל מול מטבעות המדינות העשירות, כמו היורו, הין, הפרנק השווייצי והליש"ט, לאחר שמשקיעים חיפשו מקלט מפני האי־ודאות לגבי המדיניות בארה"ב. מדד של הדולר מול מטבעות מרכזיים נפל ב-2% בתחילת יום המסחר ביום רביעי. אך בתוך כמה שעות הוא פיצה על הירידות, לאחר שמשקיעים חשבו על תרחיש חיובי יותר לדולר, שמתבסס על עלייה בביקוש בכלכלה האמריקאית וזרימת הון מחו"ל.

המחאה נגד טראמפ
המחאה נגד טראמפצילום: MARK MAKELA/רויטרס

להחזיר את הכסף הביתה

הסכם בין טראמפ לקונגרס על הפחתת מס החברות, ההיגיון אומר, עשוי לגרום לשורה של חברות אמריקאיות להחזיר לארה"ב את הרווחים שהחזיקו עד עתה בחו"ל. הוא גם יאפשר להן להגדיל את הוצאות ההון בארה"ב, משום שיהיו להן יותר מזומנים זמינים; ועל הרווחים שיושגו כתוצאה מכך יוטלו מסים נמוכים יותר. הגדלה של הגירעונות התקציביים שתיגרם בשל הרפורמה במס, בשילוב עם ההוצאות על תשתיות, יעלו את התשואות על האג"ח הממשלתיות ארוכות הטווח של ארה"ב. ואכן, אחרי שנפלו מיד לאחר ההודעה על ניצחונו של טראמפ בבחירות, תשואות האג"ח הממשלתיות ל-10 ול-30 שנה עולות שוב. אם מוסיפים לכך את הפוטנציאל להאצה באינפלציה כתוצאה מהתמריצים ואת הסבירות הגבוהה למכסים פרוטקציוניסטיים, בנוסף לבנק פדרלי נצי יותר, מקבלים את כל המרכיבים להתחדשות ההתחזקות של הדולר.

הצניחה של מטבעות השווקים המתעוררים מול הדולר ב 9-
בנובמבר, השינוי ב-% לעומת יום הבחירות

בהנחה שלא יתרחש שום דבר נוסף, תמריצים פיסקליים בשילוב עם גידול בהשקעות בכלכלה הגדולה בעולם יהיו טובים לביקוש העולמי המצטבר. ואם סוג כזה של "פופוליזם רפלציוני" ("ניפוח מחדש" של הכלכלה) ישפר את מצבה של הכלכלה האמריקאית בטווח הקצר, הוא עשוי להניא את טראמפ מפני גישה פופוליסטית קיצונית שמתנגדת לסחר גלובלי - אולי. אבל בהתחשב באופי שלו, קל לדמיין את הנשיא הנבחר פונה לפרוטקציוניזם מתון, ששומר את רוב הביקוש הנוסף בתוך גבולותיה של ארה"ב. הוא עשוי, למשל, ללחוץ על חברות להעדיף ספקיות מקומיות, או לקשור בין תנאי שימוש בספקיות מקומיות לבין מיזמי תשתיות במימון ציבורי. בנוסף, השבת רווחיהן של חברות אמריקאיות עשויה להקטין את המשאבים מהחטיבות שלהן בחו"ל.

ב–1971 העולם חשש מחולשה של הדולר. בימים אלה, דווקא להתחזקות של הדולר יש השפעה שלילית על התנאים הפיננסיים בעולם. התנודות בדולר קשורות מאוד לעליות והמורדות במחזור האשראי. כשהדולר חלש והריביות בארה"ב נמוכות, חברות מחוץ לארה"ב נחושות ללוות דולרים. בדרך כלל חברות גדולות, ששופעות הלוואות זולות כאלה, יעניקו עוד אשראי במטבעות מקומיים לחברות קטנות יותר. אבל כשהדולר מתחזק, המחזור משנה כיוון כי תאגידים מחוץ לארה"ב מתקשים לפרוע את חובותיהם בדולרים - מה שגורם לצמצום כללי יותר במתן אשראי.

המחאה נגד טראמפ
המחאה נגד טראמפצילום: MARK MAKELA/רויטרס

למקסיקו יש הכי הרבה מה להפסיד מנשיאותו של טראמפ, אם יקיים את הבטחות הבחירות שלו. זאת הסיבה לכך שהפסו צנח בעקבות התוצאות. אבל מקסיקו, יחד עם צ'ילה, טורקיה, הפיליפינים ורוסיה, נושאות גם עול גדול של חובות בדולרים, שנהפכים כעת ליקרים יותר במטבע המקומי. מדיניות פרוטקציוניסטית של טראמפ עלולה להקשות על השווקים המתעוררים לסחור את דרכם אל מחוץ לצרות. רק מעטות מהן לא ינזקו מהניצחון שלו.

מלחמת סחר מול סין?

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב

ואיך תושפע סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, מניצחונו של טראמפ? סין אחראית לכמעט מחצית מגירעון הסחר נטו של ארה"ב, כך שיש לה הרבה מה להפסיד אם ארה"ב תפתח במלחמת סחר מלאה. למעשה, השיבושים שייגרמו כתוצאה מכך לשרשרות האספקה הגלובליות יפגעו בצורה קשה בחברות בארה"ב, ועליית מחיריהן של סחורות מיובאות תפעיל לחץ על הצרכנים בארה"ב, ובמיוחד משקי בית עניים, אשר יוציאו עליהן הרבה יותר.

אבל גם בפני הכלכלה הסינית ניצבים סיכונים, אפילו אם הפופוליזם הטראמפי יתממש רק בצורה מתונה. חולשת הדולר באביב ובקיץ תרמה לבלימה של זרימת ההון מסין, שאיימה לשחרר את היואן וטילטלה את השווקים הפיננסיים בעולם, בתחילת 2016. התחזקות מתמשכת של הדולר תגרום, אם כן, כאב ראש רציני למקבלי ההחלטות בסין, משום שהיא תחדש את הלחץ על חשבון ההון שלה. הם עלולים לעמוד בפני בחירה קשה: לתת ליואן לצנוח מול הדולר, או לשמור על מדיניות מוניטרית מקומית הדוקה שתתמוך בו.

מטה טראמפ
מטה טראמפצילום: Gerald Herbert/אי־פי

סין לפחות חסינה מפני ההשפעה העקיפה הגדולה ביותר של ניצחון טראמפ: העידוד שהוא נתן לפוליטיקאים פופוליסטים אחרים. אירופה הרבה יותר פגיעה. משאל העם שנערך בבריטניה ביוני על עזיבת האיחוד האירופי היה רק דוגמה אחת לתחושה האנטי־ממסדית הזאת. מאז, מפלגות "מרדניות" בצרפת, גרמניה, איטליה ומדינות אחרות קראו לקיים משאלי עם על החברות באיחוד. מפלגות כאלה בדרך כלל תומכות במחסומי סחר ובהגבלות על הגירה - והפופולריות שלהן רק גואה.

מצבה של כלכלת גוש היורו השתפר בשנים האחרונות, אבל מטבע היורו עדיין פגיע. הסיכון המשותף שהמדינות צריכות לחלוק כדי לחזק את היורו מנוגד לגלי הלאומנות והפופוליזם הגואים. המכשול הבא במובן הזה הוא משאל העם של איטליה לגבי רפורמה חוקתית ב-4 בדצמבר. תבוסה תחליש את ראש הממשלה הרפורמיסט, מתיאו רנצי, ותחזק את מפלגת חמשת הכוכבים הפופוליסטית, שתומכת בעזיבה של גוש היורו. כ-14% מהייצוא של גוש היורו הוא לארה"ב, שיעור נמוך יותר לעומת סין, עם 18%. אבל ארה"ב אחראית לכ-40% מהגידול שחל באחרונה ביצוא מגוש היורו, לפי כלכלנים מבנק HSBC. כך שפרוטקציוניזם אמריקאי הוא איום גדול יותר על אירופה מאשר על סין.

העולם כולו חושש מאוד מהתממשות האיומים של טראמפ לקרוע את הסכמי הסחר ולהטיל מכסים גבוהים על יבוא. אפילו אם הוא יימנע מפתיחה במלחמת סחר, סגנונו משולח הרסן והמזלזל בעובדות במהלך מסע הבחירות, יגרום נזק אדיר כשהוא יהיה נשיא. האיומים של טראמפ נושאים כעת את האחריות כבדת המשקל שטומנת בחובה משרת נשיא אמריקאי. עצם הניצחון שלו היה מספיק כדי לצנן שווקים פיננסיים מסוימים. מה שטראמפ עתיד לעשות כעת עלול להצית בהלה רחבה. ועוד לפני כן, בדומה למשאל העם בבריטניה, הוא כבר מסמן התרחקות מדאיגה מהסדר הכלכלי הליברלי והפתוח, לכיוון של בדלנות גדולה יותר ופחות שגשוג.

מדד הדולר ב 8- בנובמבר, יום הבחירות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker