מהנכסים בארה"ב ועד להלוואות מחו"ל: לטראמפ יש יותר ניגודי עניינים מלכל נשיא אחר

על אף ההבטחות של טראמפ, קשה לראות כיצד ינתק קשר עם החברה שלו; איך מתייחסים למיזם גלובלי שהערך העיקרי שלו נגזר משמו כשהשם הזה הוא של נשיא ארה"ב?

בלומברג
טימותי ל. אובריאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בפגישתו עם אובמה, אתמולצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־
בלומברג
טימותי ל. אובריאן

כשדונלד טראמפ יתחיל לעבוד בחדר הסגלגל בינואר, יהיו לו יותר ניגודי עניינים עסקים ופיננסיים מלכל נשיא אחר בהיסטוריה של ארה"ב. מידת השקיפות והישירות שבה יטפל בקונפליקטים האלה תספק הצצה ראשונה לסוג המנהיג שהוא מתכנן להיות, ואיזה סוג ממשל הוא מתכוון לנהל.

החברה הפרטית שבראשה טראמפ עומד, טראמפ אורגניזיישן, חולשת על מגוון רחב של אחזקות נדל"ן, בתי מלון, מגרשי גולף ורישיונות על המותג - שהניבו בסך הכל הכנסות של 557 מיליון דולר בשנה שעברה. טראמפ דיווח על הנתון הזה לוועדת הבחירות הפדרלית השנה, אך הוא מעולם לא אומת על ידי רואה חשבון חיצוני. טראמפ יכול היה לתת קצת יותר בהירות בעניין אם יפרסם את מסמכי המס שלו, אך הוא סירב לעשות זאת.

בשעה שעל רוב עובדי הממשל הפדרלי נאסר לקבל הכנסות חיצוניות מעסקים בשעה שהם משרתים את ממשלת ארה"ב, חוקי ניגודי העניינים, הקיימים זה זמן רב, פוטרים את הנשיא מהאיסור הזה. כך שנשיא ארה"ב חופשי לנהל עסק פרטי מהבית הלבן אם הוא רוצה.

בעבר, נשיאים שמרו אחזקות פרטיות כמו מניות ואג"ח בנאמנויות עיוורות שעליהן מפקח צד שלישי שמקבל החלטות השקעה עצמאיות. ההגיון הוא שהנשיא יהיה חופשי לקבל החלטות רשמיות מבלי לדאוג לגבי האופן שבו עלולות להשפיע על גורלו.

ואולם רוב הונו של טראמפ מושקע בנכסים מוחשיים תחת המטריה של טראמפ אורגניזיישן שקשה להכניס לנאמנות עיוורת כמו מניות. טראמפ אמר כי הוא רוצה להשאיר את שלושת ילדיו הבוגרים ממונים על החברה. זה יעבוד מצוין, הוא הרגיע כל מי ששאל. "אנתק קשר עם החברה, ילדיי והמנהלים שלי ינהלו אותה ולא אדון בכך איתם", אמר לפוקס ניוז בספטמבר. "זה כל כך לא חשוב בהשוואה למה שנעשה כדי להפוך את אמריקה לגדולה שוב".  

טראמפ, בתו איוונקה ומנהל הקמפיין מנפורט בוועידה הרפובליקאית בקליבלנד, בחודש שעברצילום: RICK WILKING/רויטרס

אם מישהו עדיין מודאג מכך שהפיכתה של אמריקה לגדולה שוב תסלול את דרכו של טראמפ לעשיית הרבה כסף, כריס כריסטי, מושל ניו ג'רזי שתמך בטראמפ לאורך הקמפיין, ניסה אף הוא להרגיע כי לא כך יהיה. הוא הדגיש כי ישנה חומה שחוצצת בין נשיאות טראמפ לבין החברה שלו. טראמפ וילדיו, אמר כריסטי, ידברו ביניהם על הנכדים לפני שידונו בעסקות ובכסף.

"לאב ולילדיו יש הרבה דברים לדבר עליהם מלבד העסק", אמר כריסטי בראיון ל-CNBC בספטמבר. "אלה אנשים מקצועיים וחכמים שישמעו, כפי שאנחנו יכולים לראות בכל הנוגע למסמכי המס שלו, בעצת עורכי דינם ורואי החשבון שלהם. ובמקרה הזה אני חושב שכל עורך דין חכם יאמר לנשיא החדש של ארה"ב, 'אתה חייב להתרחק מהעסק שלך'".

זה בוודאי לא יהיה קל. בדומה לקמפיין הבחירות, הפעילות העסקית של טראמפ תמיד נוהלה על ידי קבוצה קטנה של אנשים, כאשר טראמפ במרכז. הוא ובני משפחתו בנויים לתוך המערכת. בנוסף, איך מתייחסים למיזם גלובלי שהערך העיקרי שלו נגזר מזכויות ורישיונות על השם - במיוחד כשהשם הזה במקרה שייך לנשיא ארה"ב?

לכך אפשר להוסיף את המרכיב הבא: המשרד לאתיקה ממשלתית אוסר על בני משפחה לפקח על נאמנויות עיוורות עבור מי שעובדים בזרוע המבצעת של הממשל, כך שילדיו של טראמפ אולי לא מתאימים לנהל את העסק המשפחתי.

כל הגורמים האלה מצביעים על כך שזהו מצב מורכב ביותר, ובכך מצטרף סעיף חסר תקדים נוסף לרשימת ההפתעות שטראמפ הביא עמו לבחירות 2016. הנה רשימת ניגודי העניינים הפוטנציאליים המיידיים שטראמפ יצטרך לבחור לפני שיושבע לנשיא ה-45 של ארה"ב:

אחזקות מקומיות בארה"ב: מלונות טראמפ, נדל"ן, זכויות מדיה ובידור עשויים כולם להרוויח משינויים משפטיים ורגולטוריים שיאושרו בוושינגטון. עד שהציבור לא יקבל יותר שקיפות בנושאי מס ותאגידים מטראמפ, קשה יהיה להבין באיזו מידה הוא יכול לגבש מדיניות מבלי לקחת בחשבון את האינטרסים העסקיים שלו. לא תהיה שום דרך לדעת, למשל, אם אלמנטים מסוימים ברפורמת המס, למשל, מיטיבה עם קבוצה של משקיעי ויזמי נדל"ן. טראמפ קרא לאסור על מי ששירתו בממשלה ובקונגרס לובינג עבור הממשל הפדרלי במשך חמש שנים אחרי שסיימו את תפקידם. הוא גם רוצה להרחיב את ההגדרה של לובינג לכל מי שהתיאור המקצועי שלו הוא "יועץ". מצד שני, לא ברור אם האיסור הזה לא נועד פשוט לפנות את השטח לצוות חדש של לוביסטים. רודי ג'וליאני, למשל, מי שצפוי להיות חבר בקבינט של טראמם, עבד עד לאחרונה עבור גרינברג טראוריג, פירמת עורכי דין שעשתה לובינג בוושינגטון בנושאים הקשורים לבתי קזינו בשם טראמפ אורגניזיישן.

אחזקות מחוץ לארה"ב: טראמפ רשם יותר מ-500 עסקים במסמכים שהגיש לוועדת הבחירות הפדרלית, וכמה מהם - מלונות, מגרשי גולף וגופים שאחראים על רישיונות למותג - פועלים בכמה מדינות באסיה, המזרח התיכון ומזרח אירופה. שינויים בהסכמי סחר גלובליים ויוזמות פיננסיות ודיפלומטיות אחרות שיגיעו מהבית הלבן עשויות לסייע לכמה מהחברות האלה.

דונלד טראמפ, בשטח בו עתיד היה להיבנות מגרש הגולף שעורר סערה בסקוטלנד, 2010צילום: David Moir/רויטרס

בנקים: לטראמפ היו לאורך כל הקריירה שלו חובות גדולים, והחברה שלו חייבת כיום 650 מיליון דולר - נתח גדול מהסכום הזה לבנקים זרים. אחד המלווים הגדולים ביותר לטראמפ הוא דויטשה בנק. במסמכים לוועדת הבחירות הפדרלית, מנה טראמפ בין היתר הלוואות של 100 מיליון דולר שלקח מדויטשה. הבנק נתן לו את ההלוואות עבור פרויקט מגרשי גולף ומלון חדש על שמו בוושינגטון הבירה. דויטשה, שמתמודד בימים אלה עם בעיות פיננסיות וחקירה של משרד המשפטים האמריקאי, הוא אחד הבנקים היוקרתיים ביותר בגרמניה ומעורב מאוד בפיתוחה של כלכלת גרמניה.

עניינים משפטיים: ישנן כ-75 תביעות משפטיות פתוחות שטראמפ הגיש או שהוגשו נגדו, כולל חקירת הונאה הקשורה לאוניברסיטת טראמפ. הוא יהיה חייב להבהיר כיצד הוא מתכוון לפתור את כל המאבקים המשפטיים האלה. כפי שדיווח דיוויד וורקוס מבלומברג, מומחים משפטיים צופים שכל התביעות ייושבו. כנשיא, טראמפ פטור מקריאה לשמש כעד במשפטים אחרים, אבל הנשיאות לא מקנה לו חסינות מפני התביעות עצמן.

טראמפ ניהל קמפיין תחת ההבטחה שהוא הולך לוושינגטון "לייבש את הביצה" של בכירי ממשל קבועים וניגודי עניינים מוסריים. הוא יהיה חייב להרחיק את עצמו מהביצה שעלולה להיווצר סביבו כדי להוכיח שהוא רציני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker