בוונצואלה הפסיקו לספור שטרות כסף - והתחילו לשקול אותם

המדינה הקורסת סובלת מהיפר-אינפלציה, והתושבים מצטיידים בתיקי ספורט עמוסים בשטרות לפני שהם קופצים למכולת

קורין דגני
בלומברג

בדוכן של מעדנייה במזרח קראקס, אומברטו גונזאלס מזיז נתחי גבינה מהמשקל ומחליף אותם בערימה של שטרות בוליבר שמעביר לו לקוח. ערכו של המטבע ירד כל כך שכל רכישה מצריכה כמות כזו של שטרות שעדיף לשקול אותם – במקום לספור.  

"זה עצוב", אומר גונזאלס. "בשלב זה, אני חושב שהגבינה שווה יותר".

תור למכירת מוצרי מזון בסיסיים מחוץ למרכול בשכונת העוני לידיסה שבקראקס
תור למכירת מוצרי מזון בסיסיים מחוץ למרכול בשכונת העוני לידיסה שבקראקסצילום: RONALDO SCHEMIDT/אי־אף־פ

זהו גם אחד הסימנים הברורים להיפר-אינפלציה שהשתלטה על המדינה, שמסרבת לפרסם מידע שוטף על המחירים לצרכן. לא בכל מקום שוקלים שטרות, אבל התופעה נפוצה יותר ויותר, ומזכירה תקופות כאוטיות מן העבר: התקופה שלאחר מלחמת העולם הראשונה בגרמניה, יגוסלביה בשנות ה-90, וזימבבואה לפני כעשור.  

"כשמתחילים לספור כסף, זה סימן לאינפלציה שיצאה משליטה", אומר חזוס קסיק, מנהל פיננסי בקפיטל מרקט פייננס. "אבל תושבי ונצואלה לא יודעים עד כמה זה חמור כי הממשלה מסרבת לפרסם נתונים".

הבוליבר היה בעבר אחד המטבעות החזקים בעולם, אבל מאז נהפך לסוג של מפגע, ורכישות בסיסיות מצריכות מאות שטרות. קונים דוחפים ערימות של שטרות לתיקי ספורט לפני שהם יוצאים לרחובות מוכי הפשיעה ובעלי חנויות מחביאים אלפים בקופסאות ובמגירות מתפקעות.

עד כה, הממשלה סירבה להדפיס שטרות עם ערך גבוה יותר, ושטר ה-100 בוליבר – הגדול ביותר במדינה – שווה כיום פחות מעשרה סנט. עם זאת, לפני כמה שבועות הממשלה ביקשה בחשאי מחמש חברות להגיש הצעות לשטרות גדולים יותר, של 500, 1,000, 5,000, 10,000 ואולי אפילו 20 אלף בוליבר.

הממשלה מעוניינת שהשטרות יהיו מוכנים בזמן לבונוסים של חג המולד. בדרך כלל הזמנה כזו לוקחת ארבעה עד שישה חודשים. כדי לחסוך בזמן, הממשלה שוקלת לשנות רק את הצבע – ולא את העיצוב – של שטרות קיימים, ולהוסיף אפסים.

נכון לעכשיו, תושבי ונצואלה חיים בפרדוקס: הם מוצפים בכסף, אבל כמעט ואינם יכולים לקנות שום דבר. המדינה נמצאת מאז אפריל בתהליך מואץ של קריסה, וכדי להבין כיצד הגיעה לנקודה הזו, כדאי לעקוב אחר המטבע המקומי.

ב-2003 הטילה הממשלה מגבלות על המטבע, בעיקר כדי למנוע בריחת הון מהמדינה, לאחר שהתמ"ג נפל ב-27% ברבעון הראשון של השנה. המגבלות, טוענים כלכלנים רבים, הן אחת הסיבות המרכזיות למשבר כיום ולמחסור במזון בפרט.

בהתאם למגבלות, תושבי ונצואלה והעסקים בה אינם יכולים לרכוש יותר מכמות מסוימת של מטבע זר לפי שער המטבע הרשמי, שנקבע על ידי המדינה. מאז נוצר מחסור גדול במטבע זר, שכדי לענות עליו התפתח שוק שחור משגשג, שבו הבוליבר נסחר לפי ערך נמוך בהרבה מערכו הרשמי.

כמה נמוך? בתחילת מאי דולר אחד היה שווה 279 בוליבר בשוק השחור. בסוף החודש ערכו כבר הגיע לכ–400 בוליבר, לפי האתר הפופולרי dolartoday, שעוקב אחר שערי החליפין בעיר הגבול הקולומביאנית קוקוטה.

כשצ'אווס הטיל את מגבלות המטבע, דולר אחד היה שווה 1.6 בוליברים. כיום יש בוונצואלה ארבעה שערי חליפין, כולל השער בשוק השחור. שניים מהשערים, שלפיהם המטבע שווה 6.3 ו-12 בוליבר לדולר, מיועדים ליבוא של סחורה המאושרת על ידי הממשלה, וכוללת מזון, תרופות וחלקי חילוף לכלי רכב. בפברואר הכריז מדורו על שער חדש, סימדי, שלא נשלט בידי הממשלה, בניסיון לתת לאזרחים אלטרנטיבה לשוק השחור. באמצע פברואר היה שווה דולר אחד ל-172 בוליבר לפי שער הסימדי, וכיום הוא שווה כ-560 בוליבר.

השערים השונים מעוררים לא מעט בעיות. למשל, אנשים שמקבלים את אישור הממשלה לקנות דולרים לפי השער שמיועד ליבוא - המעניק למטבע ערך גבוה בהרבה מערכו האמיתי - יכולים למכור את הדולרים בשוק השחור ברווח עצום. חברות שמקבלות אישור לייבא מוצרים לפי השער המתאים יכולות להתפתות ולמכור את המוצרים לפי ערכם בשוק השחור.

האינפלציה בוונצואלה היא הגבוהה בעולם בשלוש השנים האחרונות, אבל בהיעדר נתונים רשמיים, הכלכלנים יכולים רק לנחש מהו שיעורה. ההערכות לשנה זו נעות בין 200% ל-1,500%. קרן המטבע הבינלאומית צופה כי האינפלציה תגיע בשנה הבאה ל-1,600%. הסיבה העיקרית לכך, לדעת מומחים, היא שהיבוא לוונצואלה פחת במידה רבה, בעקבות ניסיונות של מדורו לשמור על יתרות המט"ח המידלדלות של הבנק המרכזי. כדי לרכך את המכה, הממשלה החליטה להעלות משכורות ולהדפיס יותר כסף מקומי. וכשיותר מדי כסף רודף אחר פחות מדי סחורות, זה מתכון לאינפלציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker