מה ששכחו לומר לכם על סחר גלובלי: הוא לא באמת ממשיך לצמוח

הדיונים האידיאולוגיים הנוקבים על הסכמי הסחר הגלובליים מסתירים עובדה מהותית: סחר החוץ של ארה"ב צנח במאות מיליארדי דולרים השנה והמגמה היא עולמית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הזרם הרציף של סחורות מאסיה לארה"ב הופרע לזמן קצר בחודש שעבר לאחר שהנג'ין , חברת ההובלה הימית הדרום קוריאנית, הגישה בקשה לפשיטת רגל ובכך תקעה כמה עשרות אוניות משא בלב ים. זה היה רגע שהדגים באופן מוחשי את הסטגנציה שממנה סובלת הגלובליזציה.

צמיחת הסחר בין מדינות הוא אחד ההתפתחויות הכלכליות החשובות והשנויות במחלוקת של העשורים האחרונים. ולמרות הדיונים הקולניים, שהגיעו לשיאים חדשים במהלך הקמפיין לנשיאות, לא הוקדשה תשומת לב לכך שהסחר כבר לא מתרומם. היקף הסחר העולמי לא השתנה ברבעון הראשון של 2016, ואז התכווץ ב-0.8% ברבעון השני, לפי סטטיסטיקאים הולנדים, שלהם המידע העדכני ביותר.

ספינה בנמל

ארה"ב משתלבת עם המגמה הכללית: בשנה שעברה נפל סך היצוא והיבוא האמריקאי ביותר מ-200 מיליארד דולר. בתשעת החודשים הראשונים של 2016, היקף הסחר ירד ב-470 מיליארד דולר נוספים. זו הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שהסחר עם מדינות אחרות ירד במהלך תקופה של צמיחה כלכלית.   

צמיחה כלכלית גלובלית מהוססת היא גם הסיבה וגם התוצאה של ההאטה בסחר. בזמנים טובים יותר, השגשוג הגדיל את הסחר והסחר דחף קדימה את השגשוג. עכשיו הגלגל מסתובב בכיוון ההפוך. צריכה והשקעות נמוכות יותר מכבידות על הסחר.

אבל יש גם סימנים שההאטה נהפכת מבנית. נראה כי מדינות מפותחות מתחילות לסגת מהגלובליזציה. סבב השיחות הגלובלי האחרון של ארגון הסחר העולמי הסתיים בכישלון בשנה שעברה; השותפות הטרנס-פאסיפית – ניסיון לכפות הסכם אזורי על המדינות שלשפת האוקיאנוס השקט – הולכת ומתרחקת, מאחר ששני המועמדים לנשיאות מתנגדים לה. בנוסף, עולים מחסומים חדשים: בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי, וארגון הסחר העולמי אמר ביולי שהמדינות החברות בארגון היו צריכות ליישם יותר מ-2,100 מגבלות סחר חדשות מאז 2008. מנגד, האיחוד האירופי וקנדה חתמו על הסכם סחר ביום ראשון.     

הציבור בארה"ב ובמדינות מפותחות אחרות לא נלהב, בלשון המעטה, מהסכמי הסחר הגלובליים, בין השאר כי פירות הגלובליזציה זרמו באופן לא פרופורציונאלי לבעלי ההון – בעוד שהמחיר נגבה מהעובדים הפשוטים, והממשלות נכשלו בשיפור מצבם.

בשנות ה-90, הסחר הגלובלי צמח במהירות כפולה מהכלכלה העולמית. אירופה אוחדה, סין הפכה למפעל אחד גדול, מכסים הוסרו ומחירי התחבורה צנחו. זה היה העידן של וולמארט. אבל שינויים אלה איבדו מכוחם. הקצוות של אירופה מתחילים להיפרם; המכסים הנמוכים ועלויות התחבורה לא יכולים לרדת עוד הרבה; ותפקידה של סין בכלכלה העולמית משתנה.

המדינה מייצרת יותר ממה שהיא צורכת, וצורכת יותר ממה שהיא מייצרת. בנוסף, המגזר התעשייתי במדינה מתבגר, ובהדרגה מייצר בעצמו את הרכיבים למוצרים: קרן המטבע הבינלאומית דיווחה בשנה שעברה כי שיעור הרכיבים המיובאים במוצרים המיוצרים בסין צנח מ-60% בשנות ה-90 ל-35%.    

רוב הסחר מתנהל בין מדינות מפותחות. לפי חישוב של מקינזי, 15 מדינות אחראיות ל-63% מהסחר הגלובלי בטובין ובשירותים, ולשיעור גבוה אף יותר של השקעות. סין הצטרפה למועדון בדרך הישנה והמוכרת: היא השתמשה במפעלים כדי לבנות מעמד ביניים. אבל האוטומציה של עבודת הייצור מקשה על מדינות אחרות ללכת בעקבותיה.

החולשה שממנה סובלת הכלכלה העולמית מחריפה את המגמה. השקעות תשתית על ידי תאגידים בינלאומיים ירדו בשנה השלישית ברציפות ב-2015, לפי נתוני האו"ם, שגם צופה ירידה נוספת השנה. אבל אפילו אם הצמיחה תתאושש, האוטומציה מורידה את התמריץ להשקעות בעבודה בעלות נמוכה בעולם המתפתח, ופוגעת בפירות של השקעות כאלה עבור אזרחי המדינות המתפתחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker