החגיגה נגמרה? סין יכולה לזעזע את כלכלת העולם די בקלות

המפעלים בסין ניסו להתמודד בשנים האחרונות עם הביקוש העולמי באמצעות הורדת מחירים, אבל עכשיו ייתכן מאוד שלמפעלים במדינה לא תהיה ברירה והם יצטרכו לשנות כיוון ובדרך לעורר מתרדמתה את האינפלציה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

המפעלים בסין עשויים לזעזע בקרוב את הכלכלה העולמית אחרי שנים שבהם נלחמו במתחרים באמצעות מחירים נמוכים. אם הם יעלו את המחירים, ההשפעות יורגשו בכל העולם.

כדי להבין למה, צריך לחשוב על הדילמה שעמה מתמודד המפעל ג'יאנמן לוק טישו MFY, שצריך להתמודד עם הדרישות להעלות משכורות ועם הביקוש הפושר. המפעל ממוקם בעיר ג'יאנמן ששוכנת בפרובינציית גואנדונג שבדרום המדינה. החברה קיצצה גם כך את מצבת כוח האדם במחצית, הורידה מחירים והכניסה הליכי אוטומציה לייצור כדי לשרוד. עכשיו, כששולי הרווח קטנים מאוד, הוא חושב להעלות את המחירים בפעם הראשונה מאז 2010.

"אין פשוט אפשרות להוריד יותר מחירים", אומר סגן מנהל המפעל, רוג'ר ז'או, 52. "מכיוון שההוצאות גם ככה די גבוהות ואני לא רואה אותן יורדות, אני מחפש הזדמנות להעלות קצת את המחירים".

הניסיון הזה להגדיל את שולי הרווח – גם כשהביקוש לא עולה – עובר בראשם של יצרנים רבים שרואינו ביריד הענק שנערך בגואנז'ו. יריד זב כלל 25 אלף מציגים במגוון תחומים – משעונים ועד לג'קוזי - שניסו לקסום ל-180 אלף קניינים מכל העולם.

המשמעות לכלכלת העולם של ההחלטה של מפעלים כמו מפעל הטישו בג'יאנמן להפסיק להוריד מחירים ואולי אפילו להעלות אותם כשזה מתאפשר – היא הסרת מקור ללחצים דפלציוניים. הם יכולים להחליט אם סין, בית החרושת של העולם, תהפוך מגורם שמוריד את המחירים לגורם שמעלה את המחירים.

מחירי הייצור בסין עלו בספטמבר בפעם הראשונה זה כמעט חמש שנים. אם גם היצואנים יעלו מחירים, הדבר יורגש היטב בחמשת שוקי היצוא המרכזיים של סין: ארה"ב, הונג קונג, יפן, דרום קוריאה ומקסיקו.

"החזרה של סין לתחום החיובי במדד המחירים ליצרן מסמלת נקודת מפנה משמעותית מאוד בלחצים הדפלציוניים בסין ובכל העולם", אמר שיין אוליבר, ראש מחלקת אסטרטגיית השקעות ב-AMP קפיטל אינווסטורס. "זה רק הצעד הראשון. אנחנו עדיין מחכים לצעד השני: גידול בביקוש העולמי ובסחר".

מדינות שבהן היבוא מסין תופס נתח גדול מכלל המוצרים המיובאים ירגישו את ההשפעה מהר יותר. ביפן היבוא מסין מגיע ל-25% מכלל היבוא ובאוסטרליה לכ-23%.

"זה ישפיע על מחירי המוצרים המיובאים לאוסטרליה, כמו הרבה ממוצרי הצריכה בני הקיימא - מכשירי חשמל ביתיים וטלוויזיות – שאנחנו אוהבים לייבא", אמר מייקל בליית, הכלכלן הראשי של קומוות' בנק אוף אוסטרליה, הבנק הגדול במדינה. "זה מצטרף לשיורה של מדדים שמצביעים על כך שכבר הגענו לנקודת השפל האינפלציונית".

צריך לזכור גם כי יש עדיין גורמים שעשויים לפגוע באינפלציה: הביקוש העולמי עדיין חלש וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) הזהירה החודש מפני עלייה בסיכונים לדפלציה בחלק מהכלכלות המפותחות.

סנדי צ'אנג, שמחזיקה במפעל לייצור אביזרים לאמבטיה בגואנדונג אומרת כי הרגישה היטב את היעדר הביקוש בשווקים המרכזיים שלה – יפן, אירופה וארה"ב. המכירות ירדו ב-30% מאז 2012. הוצאות השכר זינקו פי ארבעה בעשור האחרון והיא נאלצה לפטר את רוב העובדים שמספרם מגיעים כיום ל-100 לעומת 2014 בשיא. במקביל, חומרי הגלם שבהם היא משתמשת עולים עתה.

"אני לא יכולה יותר להוריד עוד את המחירים", היא אמרה ביריד. "הדרך היחידה לצאת מזה היא להיות יעלים יותר, להפסיק לבזבז, ולהתקדם באמצעות הגדלת המכירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker