לוגו בלומברג
בלומברג

המימושים בשוק האג"ח בגוש היורו החודש הכניסו יותר מ-580 מיליארד יורו (635 מיליארד דולר) לתוכנית רכישת הנכסים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

זה היה השווי של אג"ח שמתאימות לרכישה במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית של ה-ECB, אשר בה מוצב רף לתשואה של יותר ממינוס 0.4% - הריבית על הפיקדונות של ה-ECB – נכון לאוקטובר. בתחילת החודש, כמעט שליש מהאג"ח שמרכיבות את מדד האג"ח הממשלתיות לגוש היורו של בלומברג לא התאימו לקריטריון הזה.

משקיעים חוששים מכך שתוכנית ההרחבה הכמותית של נגיד ה-ECB מריו דראגי מאבדת את מרחב התמרון שלה, במיוחד באג"ח של מדינות ליבה אירופיות כמו גרמניה, שבהן יש מחסור גדול באג"ח מתאימות לרכישה.

נפילה באג"ח של בריטניה בשבוע שעבר התפשטה בכל אירופה, לאחר שההאצה באינפלציה וסימנים להתאוששות בכלכלות המפותחות גרמו למשקיעים לתהות כמה זמן הבנקים המרכזיים ימשיכו להוסיף תמריצים. אג"ח בכל העולם נמצאות בדרכן לסגור את החודש הגרוע ביותר מאז מאי 2013, לאחר שהסבו למשקיעים הפסד של 2.9%, לפי מדד גלובלי של ברקליס ובלומברג.

מטה הבנק המרכזי של אירופה
מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP

"משמעות העליה בתשואות היא שיש היצע מוגבל יותר", אומר ריצ'רד מגווייר, ראש חטיבת אסטרטגיית ריביות ברבובנק אינטרנשונל בלונדון. זה נכון במיוחד "מבחינת הגישה של ה-ECB לאג"ח מדינות ליבה, שבהן בעיות ההיצע חמורות יותר".

אג"ח בשווי של 1.76 טריליון יורו היו בעלות תשואות נמוכות מריבית הפיקדונות של ה-ECB ב-1 באוקטובר, לפי נתוני בלומברג, והיוו 30% מכלל האג"ח באזור. הסכום הזה נפל ל-1.15 טריליון יורו נכון ליום חמישי האחרון, מה שהגדיל, לאחר שנלקחים בחשבון גורמים נוספים, את הנתח המתאים לרכישה על ידי ה-ECB ב-580 מיליארד יורו.

אף שכלכלנים צופים כי ה-ECB ישנה ואף ירחיב את תוכנית התמריצים, שכרגע מיועדת להימשך לפחות עד למארס 2017, העליה לאחרונה בתשואות עשויה להפחת את הלחץ לשינוי הכללים בישיבת המדיניות הבאה בדצמבר. ה-ECB "רוצה גמישות רבה ככל האפשר", אומר אלן פון מרן, אנליסט ראשי בדנסקה בנק בקופנהגן. "הם רוצים מידע רב ככל האפשר לפני שיבצעו שינוי כלשהו וזה קונה להם זמן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker