אדריכל גוש היורו מזהיר: "בית הקלפים הולך לקרוס"

"אמנת היציבות והצמיחה האירופית נכשלה", אמר הכלכלן הראשי הראשון של הבנק המרכזי של אירופה, אוטמר איסינג

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

אוטמר איסינג, הכלכלן הראשי הראשון של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) ומאדריכלי גוש היורו, הזהיר כי גוש היורו נמצא בדרכו לקריסה.

"באופן מציאותי, זה הולך להיות מקרה של דשדוש ושל מאבק מתמשך ממשבר אחד למשנהו", אמר איסינג על המצב באירופה, בראיון לכתב העת "סנטרל בנקינג". "קשה לצפות כמה זמן זה יימשך, אבל זה לא יכול להימשך לנצח. ממשלות יצברו עוד חובות - ואז יום אחד, בית הקלפים יקרוס", הוסיף.

בראיון, ביקר איסינג את מדיניות ההרחבה הכמותית (QE) של הבנק המרכזי של אירופה, במסגרתה רכש הבנק אג"ח בהיקף של יותר מטריליון יורו בתשואות שליליות או "נמוכות באופן מלאכותי" כדבריו. "היציאה ממדיניות ההרחבה הכמותית הופכת ליותר ויותר קשה, היות שהתוצאות עלולות להיות הרסניות", הזהיר.

איסינג, אחד המומחים המוניטריים הנחשבים בגרמניה, נודע בעבר בביקורתו החריפה נגד החילוץ האירופי של יוון בשנת 2010, ואמר אז כי המהלך נועד בעיקר לחלץ את הבנקים של גרמניה וצרפת, ולא את ממשלת יוון. לדבריו, הדבר הנכון לעשות אז היה להוציא את יוון מגוש היורו כלקח למדינות אחרות בגוש, ולסייע ליוון רק לאחר שהמדינה היתה חוזרת לשימוש במטבע שלה, הדרכמה.   

מטה הבנק המרכזי של אירופה
מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP

בראיון לסנטרל בנקינג, איסינג שב וביקר את המערכת האירופית לחילוץ מדינות שהגיעו לחדלות פירעון, והזהיר כי הבנק המרכזי של אירופה מתדרדר במורד מדרון חלקלק.

"אמנת היציבות והצמיחה (The Stability and Growth Pact) פחות או יותר נכשלה", אמר איסינג בהתייחסו להאמנה שנחתמה ב-1997 ונועדה בעיקר לחזק את יציבותו ומעמדו של היורו לקראת כינונו. "המשמעת בשווקים נעלמה עקב התערבויות הבנק המרכזי של אירופה. כך שאין מנגנון פיקוח תקציבי לא מצד השווקים ולא מהצד הפוליטי. יש כאן את כל היסודות הנדרשים כדי לגרום לאסון באיחוד המוניטרי", הוסיף.

לדבריו, כשלון מוסדות וחברות האיחוד האירופי לעמוד במגבלות התקציביות שנקבעו באמנת האיחוד המוניטרי מחלישה את המטבע האירופי המשותף. עם זאת, איסינג הודה כי צרפת וגרמניה היו הראשונות מבין מדינות האיחוד שהפרו את תנאי אמנת היציבות והצמיחה כבר בשנת 2003, ובכך "הנחיתו עליה מהלומה קטלנית" כדבריו. "כיום, הנציבות האירופית פחות או יותר מתעלמת מזה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker