בני דור המילניום לא מכירים את הקומוניזם - ומתחילים לחבב אותו

לפי סקר שפורסם באחרונה, עוד ועוד אמריקאים מרגישים כי השיטה הכלכלית בארה"ב פועלת נגדם מה שגורם לצעירים לחשוב על אלטרנטיבות ולהכשיר אפילו את הקומוניזם שנחשב בעבר למילה גסה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסל של לניןצילום: רויטרס

היו שנים שבהם המילה קומוניזם נחשבה כמעט למילה גסה בארה"ב. האנשים לא ממש חיבבו את הקומוניזם שנהפך לשם נרדף לניצול ושחיתות בתקופת המלחמה הקרה - ולא רק למדיניות כלכלית מתחרה בקפיטליזם הקיצוני ששלט בארה"ב. אבל כיום, הזיכרון השלילי ככל הנראה דעך - ובני דור המילניום בארה"ב מתחילים אפילו לחבב את הקומוניזם.

ביו-גוב ערכו סקר בקרב 2,300 בני 16 ויותר, שבחן את העמדות של בני דור המילניום כלפי הסוציאליזם. הסקר, שהוזמן על ידי קרן הזיכרון לנפגעי הקומוניזם, מעלה כי בני הדור הצעיר לא יודעים כל כך הרבה על השיטה ששלטה ברוסיה במשך עשרות השנים שקדמו לנפילת מסך הברזל.

בתשובה לשאלה אם הם מכירים דמויות קומוניסטיות ידועות, 42% השיבו כי לא שמעו מעולם על מאו דזה-דונג, ששלט בסין בין 1949 ל-1976 והנהיג את המהפכה הקומוניסטית במדינה שמחזיקה מעמד עד כיום. 40% מהמשיבים לא ידעו מי זה צ'ה גווארה, מנהיג המהפכה בקובה; 33% לא ידעו מי היה ולדימיר לנין, מנהיג המהפכה הבולשיביקית ברוסיה של 1917; ו-32% לא ידעו מי זה קרל מרקס.

לשם השוואה, רק 25% לא ידעו מי זה הארי טרומן, נשיא ארה"ב ב-1945-1953; 11% לא ידעו מי זה רונלד רייגן; 5% לא הכירו את הילרי קלינטון ו-4% לא שמעו על דונלד טראמפ.

צ'ה גווארהצילום: אי־פי

בקרב אלה שכן הכירו את המנהיגים הקומוניסטים, ל-34% היתה עמדה חיובית על מרקס; 37% חשבו דברים טובים על צ'ה גווארה; 25% אמרו דברים חיוביים על לנין; 23% ציינו לטובה את ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה הנוכחי, ורק 12% שיבחו את יוזף סטלין, שהנהיג את ברית המועצות באמצע המאה הקודמות ונודע במעשי הזוועה שלו באוכלוסייה המקומית.

הסקר, שהיה מעט פופוליסטי ושטחי, ניסה להמחיש כי בני דור המילניום ובני דור ה-Z (שמוגדרים כילידי אמצע שנות ה-90 עד 2010) לא מבינים עד כמה זוועות הקומוניזם היו חמורות ומעריכים בחסר את מספר קורבנות הקומוניזם.

70% מכלל המשיבים לסקר אמרו כי הקומוניזם הוא עדיין בעיה; 18% אמרו כי הקומוניזם היה בעיה של המאה ה-20 בלבד; ו-7% אמרו כי הקומוניזם מעולם לא היה בעייתי. אבל בקרב בני דור המילניום הנתונים שונים: רק 55% חושבים שהקומוניזם מהווה עדיין בעיה ו-27% חושבים שמדובר היה בבעיה של המאה ה-20 בלבד. בקרב דור הבייבי בום (ילידי אמצע שנות ה-40 ושנות ה-50), 80% חושבים שהקומוניזם עדיין מהווה בעיה.

קרל מרקס
קרל מרקס

בנוסף, שיעור הצעירים שהביע עמדות שליליות נגד הקומוניזם כשיטה כלכלית היה נמוך באופן משמעותי מבני דור הבייבי בום והמבוגרים. רק 15% מבני דור המילניום אמרו כי הם מחזיקים בדעות שליליות מאוד על הסוציאליזם ו-38% אמרו כי הם בעלי דעות שליליות מאוד על הקומוניזם. לשם השוואה, 11% מבני דור המילניום מחזיקים בדעות שליליות מאוד על הקפיטליזם.

מחברי הסקר גם ביקשו מהמשיבים להגיד אם הם מסכימים או לא עם מרקס שאמר: "מכל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו" והם גילו כי 64% הסכימו עם המשפט. רק 53% הסכימו עם המשפט מהברית החדשה שטוען "מי שאינו רוצה לעבד, גם אל יאכל". למעשה, בני דור המילניום ובני דור ה-Z מסכימים יותר עם מרקס מאשר עם מילטון פרידמן, אבי אסכולת המוניטריזם שאמר כי "חברה שמציבה שוויון לפני חופש לא תקבל אף אחד מהם. חברה שמציבה חופש לפני שוויון תקבל במידה רבה את שניהם".

כ-40% מכלל המשיבים אמרו כי לא היו חוששים להצביע למנהיג שמגדיר את עצמו כסוציאליסט. נתון מרשים עוד יותר מצביע על כך ש-52% מהמשיבים העידו כי הם חושבים שהשיטה הכלכלית בארה"ב עובדת נגדם, ודווקא בני דור הבייבי בום חש כך באופן העז ביותר כש-56% אמרו כי הם מרגישים שהשיטה הכלכלית עובדת נגדם. בקרב המבוגרים, רק 41% העידו על עצמם כי הם חשים כך. בקרב כלל האמריקאים, רק ל-50% יש עמדה חיובית כלפי הקפיטליזם, כשהנתון הנמוך ביותר הוא בקרב בני דור המילניום – שרק ל-42% ממנו יש עמדה חיובית על הקפיטליזם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker