סעודיה ורוסיה ישתפו פעולה בהקפאת ייצור הנפט

המדינות מעוניינות לעצור את הצפת השוק בנפט ולהוביל לעלייה במחירים אך לא ברור אם הסכם בין מדינות אופ"ק יוכל להחזיק מעמד

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג


סעודיה ורוסיה, שתי יצואניות הנפט הגולמי הגדולות בעולם, אמרו כי הן מוכנות לשתף פעולה בהגבלת התפוקה – הודעה שתורמת לעלייה במחירים.


רוסיה מוכנה להצטרף למאמצי ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) לייצב את השוק, מה שידרוש הקפאה או קיצוץ בתפוקה, כך אמר אתמול (שני) נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בכנס בנושא אנרגיה באיסטנבול. שר האנרגיה והתעשייה של סעודיה, חאליד אל-פאליח, אמר כי מדינות רבות שמייצרות נפט ואין חברות באופ"ק הביעו נכונות לשתף פעולה בנוגע להגבלת התפוקה והוא הוסיף כי הוא "אופטימי" שההסכם יביא לכף שמחירי הנפט יעלו עד ל-60 דולר לחבית.

קידוח נפט ברוסיה
קידוח נפט ברוסיהצילום: בלומברג


שיתוף הפעולה בין רוסיה לבין אופ"ק, שביחד אחראיים לכמחצית מהנפט הנשאב בעולם, עשוי להביא לעלייה במחירי הדלק לצרכנים – ולהחיות את ההכנסות של תעשיית האנרגיה המדשדשת. דבריו של פוטין הם אמנם העדות החזקה ביותר לכך שניתן להגיע להסכם כולל להקפאת התפוקה, אך רוסיה עדיין מפיקה נפט ברמות שיא ולא עמדה בהתחייבויות שלה כלפי אופ"ק לעצור את שאיבת הנפט. לחברות אופ"ק יש עוד מכשולים רבים לפני שיגיעו להסכם לקיצוץ התפוקה בפעם הראשונה זה שמונה שנים.


"קצת מוקדם מדי להתחיל לחגוג חתימה על הסכם", אמר אתמול טורד ליין, שר הנפט והאנרגיה של נורווגיה, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "הן (המדינות) התקדמו מאוד וזה עשוי להסתיים בהסכם שיתחיל להשפיע באזור חג המולד וברבעון הראשון של השנה הבאה".


שרים מכמה מיצרניות הנפט הגדולות בעולם מתאספים השבוע בטורקיה כדי לדון בדרכים שיביאו לסיום היצף ההיצע בשוק שנמשך שנתיים. מחירי נפט מסוג ברנט נסחרים סביב 53 דולר – חצי מהמחיר באמצע 2014 – מה שמפעיל לחץ כלכלי כבד על מדינות כמו סעודיה מה שגרם לה להודיע בחודש שעבר כי היא תשאב נפט ללא מגבלות.


ב-28 בספטמבר הסכימו מדינות אופ"ק שנפגשו באלג'יריה על עקרונות להגבלת התפוקה בטווח של 32.5-33 מיליון חביות ליום, בהשוואה ל-33.75 מיליון חביות שנשאבו ביום ממוצע בחודש שעבר. ההסכם הוביל לעלייה של כ-15% במחירי הנפט, אך לא סוכם מי מהמדינות תידרש לקצץ בתפוקה או אם יצטרפו אליו מדינות שאינן חברות בארגון.


ועדה מטעם אופ"ק תעבודה על הפרטים בנוגע לנטל שכל מדינה תצטרך לשאת על עצמה בקיצוץ התפוקה ותציג את הפרטים בכינוס ב-30 בנובמבר בווינה. מחר ייפגשו נציגים ממדינות אופ"ק כמו סעודיה ואלג'יר עם נציגים של רוסיה ואזרבייג'אן כדי לתאם עמן קיצוץ בתפוקת הנפט.


"רוסיה מוכנה להצטרף לצעדים להגבלת התפוקה וקוראת ליצואניות נפט נוספות לעשות את אותו הדבר", אמר פוטין. "במצב הנוכחי, אנחנו חושבים שהקפאה, או אפילו קיצוץ בתפוקה תהיה ההחלטה הראויה היחידה כדי לשמור על יציבות בשוק האנרגיה העולמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker