מחקר ענק טוען: אמצעי מניעה הורמונליים קשורים לדיכאון אצל נשים

מחקר שנערך במשך 13 שנים על מיליון נשים בדנמרק מצא הסתברות גבוהה יותר לדיכאון, עם סיכון גבוה במיוחד באמצעי מניעה לא אוראליים ואצל נערות צעירות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה של קופנהגן מאשר את הקשר בין אמצעי מניעה הורמונליים לדיכאון. זהו המחקר הגדול מסוגו: הוא כלל מיליון נשים דניות בגילאי 34-15, שנמצאו במעקב כ-13 שנים.

חוקרים מצאו כי לנשים שנטלו אמצעי מניעה משולב דרך הפה היתה סבירות גבוהה ב-23% ללקות בדיכאון, ולאלה שהשתמשו בגלולות המכילות פרוגסטין בלבד (הידועות גם כ"מיני גלולה") היתה סבירות גבוהה ב-34%. נערות היו ברמת הסיכון הגבוהה ביותר לסבול מדיכאון – עם עלייה של 80% כאשר נטלו את הגלולה המשולבת, וסיכון כמעט כפול כאשר נטלו את הגלולה שבה יש רק פרוגסטין.

בנוסף, אמצעים אחרים למניעת הריון המבוססים על הורמונים, הניתנים לנשים שמנסות להימנע מגלולות - התקן תוך רחמי, מדבקה או טבעת - הראו עלייה גבוהה ברמת הדיכאון יותר מכל אמצעי אוראלי למניעת הריון.

בשנים האחרונות ניסו רשויות הבריאות הבריטיות וארגונים העוסקים בתכנון משפחתי לעודד בני נוער להשתמש ב-LARC (אמצעי מניעה הפיכים לטווח ארוך כמו התקן תוך רחמי או זריקה), בראש ובראשונה משום שהם מייתרים את הצורך לזכור לקחת גלולה כל יום, אבל גם משום שנהוג לחשוב כי תופעות הלוואי שלהם מועטות לעומת הגלולות.  

המחקר החדש טוען כי גישה זו מוטעית. אנחנו כבר יודעים כי אלה שסובלות מדיכאון שטרם התפרץ עלולות לסבול מהחמרה בסימפטומים, ואם בני נוער חשופים יותר לדיכאון – אז להמשיך לעודד אותם להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים תהיה למעשה רשלנות.

החוקרים שמו לב שרופאים רושמים פחות גלולות למניעת הריון לנשים שכבר סובלות מדיכאון, ומאחר שנשים שסובלות מדיכאון בזמן לקיחת גלולות נמצאות בסבירות גבוהה להפסיק לקחת אותן - ייתכן שהמחקר מעריך בחסר את ההשפעה השלילית הפוטנציאלית שיש לאמצעי מניעה הורמונליים על הבריאות הנפשית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker