אירופה מטילה פצצה על גוגל: עשויה להיקנס ב-7.4 מיליארד דולר בשל ניצול כוחה לרעה

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי הנציבות האירופית מתכוונת להטיל קנס של עד 10% מההכנסה הגלובלית השנתית של גוגל בשל הפרת הגבלים עסקיים בשוק האנדרואיד; הכנסות החברה ב-2015 הסתכמו ב-74.45 מיליארד דולר

נדן פלדמן
רויטרס

גוגל עשויה לספוג קנסות בהיקף של עד 10% מההכנסות הגלובליות שלה בשל הפרות הגבלים עסקיים של האיחוד האירופי. כך דיווח אתמול (שני) "וול סטריט ג'ורנל".

לפי הדיווח בג'ורנל, בכוונת הנציבות האירופית לשנות את שיטות הפעילות העסקית של גוגל ולהטיל עליה "קנסות כבדים". מסמכים של האיחוד האירופי שהגיעו לידי העיתון מעידים כי בכוונת הנציבות לפסוק כי גוגל וחברת האם אלפבית הפרו את חוקי ההגבלים העסקיים של האיחוד.

ב-2015 הסתכמו ההכנסות הגלובליות של גוגל ב-74.45 מיליארד דולר, כך שגובה הקנס עשוי להגיע לכ-7.4 מיליארד דולר - קנס בסכום חסר תקדים עבור ענקית החיפוש. ההודעה מגיעה כחודש לאחר שהנציבות פסקה כי אפל תיאלץ לשלם 14 מיליארד דולר לממשלת אירלנד במיסוי רטרואקטיבי על הכנסות שעליהם לא שילמה מס במשך יותר מעשור.

הדיווח של הג'ורנל מגיע יממה לאחר שברויטרס נחשף כי רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד הזהירה את גוגל כי היא עלולה לספוג קנס כבד בשל ניצול כוחה לרעה בשוק הסמארטפונים דרך מערכת ההפעלה אנדרואיד, השולטת בשוק ביד רמה. לפי הדיווח ברויטרס, המבוסס על מסמך גדול של האיחוד האירופי, באיחוד מתכוונים להורות לגוגל להפסיק לשלם תמריצים כספיים ליצרניות סמארטפונים בתמורה לכך שיתקינו את חיפוש גוגל מראש בטלפונים שלהם באופן בלעדי.

המסמך, שאורכו יותר מ-150 עמודים, נשלח בשבוע שעבר למתלוננים נגד גוגל לקבלת משוב. גוגל קיבלה עותק ממנו באפריל שבו הנציבות האירופית האשימה אותה בשימוש בדומיננטיות של מערכת ההפעלה אנדרואיד לסמארטפונים כדי לסלק מתחרים.

הרגולטורים של האיחוד כתבו כי בכוונתם להורות לגוגל להפסיק את התשלומים או ההנחות ליצרניות טלפונים בתמורה להתקנה מוקדמת של פלייסטור – חנות האפליקציות של גוגל, בנוסף לחיפוש גוגל. כמו כן מבקשים הרגולטורים למנוע מגוגל לאלץ יצרניות להתקין מראש אפליקציות שלה במקרים שבהם ההתקנה מגבילה את יכולתן להשתמש במערכות הפעלה מתחרות לאנדרואיד. גוגל "לא תוכל להעניש או לאיים" על חברות שלא יעמדו בתנאיה, לפי המסמכים.

הנציבות האירופית פתחה בחקירה בעקבות תלונה של פיירסרץ' (FairSearch), לובי שנתמך על ידי חברות המאוימות על ידי דומיננטיות השוק של גוגל. התלונה הוגשה ב-2013.

גוגל הוכרזה כמונופול על ידי האיחוד האירופי בשוק החיפוש ונמצאת תחת חקירת הגבלים עסקיים של הנציבות האירופית בשוק האנדרואיד. בין היתר חשודה החברה בביצוע מניפולציות במנוע החיפוש כדי להבליט את מוצריה, ובחיוב יצרניות סמארטפונים להתקין את שלושת היישומים המובילים שלה במובייל - מנוע החיפוש, חנות האפליקציות פלייסטור ודפדפן כרום.  

החברה משלמת מס אפקטיבי של 5% בלבד בארה"ב ומחזיקה יותר מ-47 מיליארד דולר במזומן במקלטי מס בחו"ל - מאירלנד ועד ברמודה - שכבר חסכו לה יותר מ-13 מיליארד דולר במסים אמריקאים. 

גוגל מסרה לרויטרס כי "אנחנו מצפים להראות לנציבות האירופית כי פיתחנו את המודל העסקי של אנדרואיד בדרך שהיא טובה הן לתחרות והן לצרכנים, וכי החברה תומכת בחדשנות ברחבי אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker