פייסבוק משיקה (שוב) זירת מסחר שתתחרה בקרייגסליסט

תשע שנים לאחר שכשל הניסיון הראשון של חברת המדיה החברתית הגדולה בעולם להשיק את שירות מרקטפלייס - השירות שוב חוזר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

פייסבוק משיקה מאפיין בשם מרקטפלייס (Marketplace) שיאפשר למשתמשים להציע למכירה ולקנות פריטים כמו באתר קרייגסליסט.

חברת המדיה החברתית הגדולה בעולם מהמרת על כך שהזיכרון הקולקטיבי של האינטרנט הוא קצר למדי. פייסבוק השיקה שירות דומה - אף הוא בשם מרקטפלייס - בשנת 2007, אולם הוא מעולם לא צבר הצלחה ובסוף מכרה אותו למפעילת השוק המקוון אודל (Oodle) בשנת 2009.

אולם יתכן שהפעם הדברים יתפתחו אחרת. ראשית, מרקטפלייס הישן פעל רק על מחשבים ומרבית משתמשי פייסבוק כיום מתחברים לרשת החברתית ממכשירי מובייל, שעבורם קרייגסליסט אפילו לא יצר אפליקציה. מכשירי מובייל גם מעניקים לפייסבוק מידע משופר על מיקום, כך שהחברה תוכל לזווג בין אנשים להזדמנויות קנייה ומכירה באזורם.

אנשים עם מכשירי סלולר על רקע לוגו של פייסבוק
צילום: בלומברג

פייסבוק הביעה בטחון כי השירות מוכן לשימוש נרחב לאחר שערכה ניסויים במאפייני מרקטפלייס במשך יותר משנה בתוך קבוצות פייסבוק. יותר מ-450 מיליון אנשים מבקרים בקבוצות קנייה ומכירה בפייסבוק מדי חודש, כתבה מארי קו, הממונה על ניהול המוצר, בבלוג החברה. עם זאת, פייסבוק סבלה באופן מסורתי מקשיים בקידום מאפייני מסחר, בין השאר מכיוון שמשתמשים נוטים לראות באתר מקום להתעדכנות עם חברים, ולא חנות.

פייסבוק לא תרוויח פרוטה ממרקטפלייס מכיוון שתאפשר לקונים ולמוכרים להתנהל זה מול זה לפי ראות עיניהם, גם מחוץ לאתר. החל מיום שני, אנשים יכולים להגיע אל המאפיין החדש באמצעות אייקון "shop" בתחתית של אפליקציית המוביל של פייסבוק, אולם רק בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד בינתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker