"פריצת הסייבר הגדולה מעולם": טענות כי מריסה מאייר הסתירה את המידע

יאהו הודיעה ביום חמישי כי ב-2014 נגנב ממנה מידע על יותר מחצי מיליארד משתמשים. מקורב לחברה טוען כי המנכ"לית היתה מעורה בפרטים לאורך כל הדרך

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
סוכנויות הידיעות

מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, ידעה מאז יולי כי יאהו חוקרת טענות לגניבת נתונים חמורה - כך טוען מקורב לדיונים הפנימיים, לפי פרסומים בפייננשל טיימס. הטענה מעלה שאלות כמו האם מאייר הסתירה מידע ממשקיעים, רגולטורים ומהחברה שהתחייבה לרכוש את יאהו - ורייזון - עד השבוע.

החקירה הראשונית שנעשתה, טוען המקור, לא מצאה הוכחות לטענה של ההאקר "פיס", לפיה הצליח להגיע למידע הקשור לחשבונות של יותר מ-200 מיליון משתמשים. אבל החששות מפריצה הביאו לחקירה מעמיקה יותר, וזו חשפה את מה שיאהו כינתה ביום חמישי "פריצה בחסות הממשלה", שהשפיעה על יותר מ-500 מיליון חשבונות.

"מריסה היתה מעודכנת לחלוטין - היא היתה מעורבת ומעודכנת כש'פיס' העלה את ההאשמות ביולי, טוען המקור. "היא היתה חלק מהחקירה ומהשיחות, לצד הצוות, בכל צעד של איסוף ראיות וניתוחן. למעשה, אנשי המפתח בהנהלה היו מעורבים מההתחלה".  

צילום: בלומברג

לטענת עורכי דין ובכירים לשעבר, המידע שהיה ברשותה של מאייר עלול להביא להתערבות של רשות ההגבלים העסקיים.חברת הטכנולוגיה האמריקאית יאהו הודיעה ביום חמישי כי מידע הקשור ליותר מחצי מיליארד חשבונות משתמשים נגנב בפריצה לרשת של החברה בשנת 2014, שמאחוריה עמד להערכתה גוף שפעל בחסות ממשלתית.

המידע שנגנב כלל כנראה שמות, כתובות דואר אלקטרוני, מספרי טלפון, תאריכי לידה וסיסמאות מוצפנות (hashed), אך כנראה לא כלל סיסמאות לא מוגנות או פרטי כרטיסי אשראי וחשבונות בנקים, נאמר בהודעה שפירסמה החברה.

יאהו ציינה כי נגנב מידע של לפחות 500 מיליון חשבונות - "מספר שיהפוך את הפריצה לגדולה מעולם, יותר אפילו מפריצת הענק לרשת החברתית מייספייס בקיץ 2013, בה נגנב מידע של 427 מיליון משתמשים", ציין אתר החדשות "ביזנס אינסיידר".  

"החקירה לא מצאה ראיות כלשהן לכך שהשחקן שפעל בחסות ממשלתית עדיין נהנה מגישה לרשת של יאהו", מסרה החברה היום. יאהו הוסיפה כי החברה משתפת פעולה עם רשויות החוק בעניין.

לא ברור כיצד ההודעה על הפריצה עשויה להשפיע על תוכניתה של יאהו למכור את שירות האי-מייל שלה ונכסי ליבה אחרים בתחום האינטרנט לחברת ורייזון.

ורייזון הודיעה ביולי כי תרכוש את נכסי הליבה בתחום האינטרנט של יאהו תמורת 4.83 מיליארד דולר.

ורייזון מסרה היום כי עודכנה לגבי הפריצה רק לפני יומיים. "אנו נעריך את המצב ככל שתתקדם החקירה מנקודת מבט של האינטרסים הכוללים של ורייזון. עד אז, איננו מתכוונים להגיב מעבר לכך", מסרה החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker