המנכ"לים בארה"ב מכריזים מלחמה על אירופה: בטלו את פסיקת אפל - או שתיפגעו קשות

185 מנכ"לים אמריקאים שלחו מכתב יוצא דופן בחריפותו למנהיגי האיחוד האירופי, ובראשם הקנצלרית מרקל, בעקבות הפסיקה של הנציבות האירופית שמחייבת את אפל לשלם 13 מיליארד יורו במיסוי רטרואקטיבי

נדן פלדמן
נדן פלדמן
מנכ"ל אפל, טים קוק
מנכ"ל אפל, טים קוק
נדן פלדמן
נדן פלדמן

המנכ״לים החזקים ביותר בארה״ב מתייצבים לצידה של אפל בפרשת המס באירלנד, שבה נדרשת ענקית הטכנולוגיה לשלם במיסוי רטרואקטיבי 13 מיליארד יורו בעקבות פסיקה חסרת תקדים של האיחוד האירופי.

״פייננשל טיימס״ מפרסם בסוף השבוע כי קבוצה של 185 מנכ״לים של חברות אמריקאיות דוחקים במנהיגי האיחוד האירופי, שהתכנסו אתמול לפסגה בסלובקיה, לבטל את החלטת הנציבות האירופית בעניין אפל.

לפי הערכות, כמות הכסף הכוללת שתאגידים אמריקאים מחזיקים מחוץ לארה״ב הוכפלה בין השנים 2008 ל-2014 ליותר מ-2 טריליון דולר, ואלה חוששים כי אחרי אפל הם עשויים להיות הבאים בתור. המכתב ששלחו המנכ״לים והטון הנוקב שעולה ממנו מהווים הסלמה נוספת במאבק בין תאגידים בינלאומיים עתירי ממון לממשלות עתירות חוב בנוגע למקלטי המס של החברות הגדולות בעולם.

קבוצת המנכ״לים שלחה מכתבים ל-28 מנהיגי האיחוד ובראשם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, במסגרת ארגון הלובי העסקי ביזנס ראונדטייבל (Business Roundtable), שמייצג את החברות הגדולות בארה״ב. 

״לטובתן של כל המדינות שמכבדות את שלטון החוק, אסור שההחלטה הזאת תעבור״, נכתב במכתב, שנשלח בין היתר גם לשר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה ולשר האוצר של ארה״ב, ג׳ייקוב לו. ״הפסיקה חסרת התקדים הזאת, אם תאושר, תגדיל משמעותית את אי הוודאות על ההשקעות הזרות באירופה, מה שיהפוך אותה לפציעה עצמית חמורה עבור האיחוד האירופי ואזרחי המדינות שבו״.

הנציבות האירופית פסקה בסוף אוגוסט כי מקלט המס של  אפל באירלנד אינו חוקי, והורתה לה לשלם לאירלנד 13 מיליארד יורו כתשלום מס רטרואקטיבי על רווחים שהושגו בין השנים 2003-2014. הפסיקה של הנציבות כבר נהפכה לאבן דרך במאבקן של ממשלות במקלטי המס של תאגידים בינלאומיים באירופה, ובראשם תאגידים אמריקאים. לדברי הנציבות, הסכום שבו תחויב אפל יהיה נמוך יותר אם מדינות אחרות, בהן ארה"ב, יורו לחברה לשלם להן יותר כסף במסים. אתמול (שישי) דווח כי חטיבת אייטיונס של אפל ביפן נדרשה לשלם 12 מיליארד ין (118 מיליון דולר) לרשויות המס המקומיות אחרי שדיווחה בחסר על הכנסות, וכי אפל כבר שילמה את חובה.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל (מימין) וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל (מימין) וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מייצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

המכתב של המנכ״לים האמריקאים נועד ללחוץ על מנהיגי האיחוד משום שאלה יכולים לבטל את פסיקת הנציבות האירופית, אולם הסיכוי לכך נמוך. המדינות החברות באיחוד יכולות להפוך החלטה של הנציבות רק במקרים יוצאי דופן, ובית המשפט האירופי העליון כבר פסק שהתערבות כזאת יכולה להתקיים רק לפני פסיקה סופית, מה שמרמז על כך שגם אם המדינות החברות יהיו מעוניינות לבטל את פסיקת הנציבות, ייתכן כי יהיה זה מאוחר מדי. בנוסף, רוב המדינות באיחוד תומכות במס על אפל, ושר האוצר הצרפתי מישל סאפין הגדיר אותה ״לגיטימית לחלוטין״.

התמיכה של מדינות אירופה בפסיקת אפל מתבקשת - צרפת ומדינות אחרות באירופה סובלות ממשבר חובות מתמשך והטילו קיצוצים חדים על מאות מיליוני אזרחים בשנים האחרונות במסגרת מדיניות צנע, שעה שחברות אמריקאיות כמו אפל, אמזון וסטארבקס המשיכו ליהנות מפטור של מיליארדי יורו בשנה ממסים. הכספים האלה היו יכולים לסייע רבות לעידוד הצמיחה במדינות אירופה ולהקלה במדיניות הצנע.

מעלימות המס הגדולות בעולם
החברה מגזר הון מוחזק
במקלטי מס,
במיליארדי דולרים
הון מוערך שישולם
כמס בארה״ב*
אפל טכנולוגיה 59.2 181
ג׳נרל אלקטריק קונגלומרט 34.5 119
מיקרוסופט טכנולוגיה 34.5 108.3
פייזר תרופות 21.4 74
י.ב.מ טכנולוגיה 17.8 61.4
מרק תרופות 17.4 60
ג׳ונסון אנד ג׳ונסון תרופות וקוסמטיקה 15.4 53.4
סיסקו טכנולוגיה 15.2 52.7
אקסון מוביל אנרגיה 14.7 51
גוגל טכנולוגיה 13.7 47.4
סה״כ 243.8 672
מקור: הממשל הפדרלי, עמותת Citizens for Tax Justice

מאבקן של ממשלות מערביות במקלטי המס של תאגידים הולך ומחריף, שעה שהיקף ההון הבלתי נתפס המוחזק בהם - 7.6 טריליון דולר - התחוור לעולם כולו בעקבות פרסום מסמכי פנמה באפריל השנה.

אפל, שרק בשנה האחרונה הוסיפה עוד 70 מיליארד דולר למקלטי המס שלה בחו״ל, מובילה את רשימת התאגידים בעלי הרווחים הגדולים ביותר מחוץ לארה״ב עם 181 מיליארד דולר במזומן. ג׳נרל אלקטריק מחזיקה בחשבונות מחוץ לארה״ב סכום של 119 מיליארד דולר, מיקרוסופט במקום השלישי עם 108 מיליארד דולר ופייזר רביעית עם סכום של 74 מיליארד דולר. גוגל מחזיקה מחוץ לארה״ב סכום של 47.4 מיליארד דולר - כרבע מאפל. עשרת התאגידים הראשונים ברשימה מחזיקים מחוץ לארה"ב יותר מ-672 מיליארד דולר. אם יחזירו את הכסף לארה"ב הם ישלמו מס של קרוב ל-250 מיליארד דולר, לפי הערכות.

ביזנס ראונדטייבל הוקם ב-1972 ומאגד כיום 185 חברות אמריקאיות עם הכנסות כוללות של 7 טריליון דולר בשנה וכמעט 16 מיליון עובדים, לפי אתר האינטרנט של הארגון. שווי השוק הכולל של החברות עומד על 7.9 טריליון דולר ולפי נתוני הארגון הן משקיעות בשנה בממוצע 129 מיליארד דולר במחקר ופיתוח. הלובי מאגד את החברות הגדולות בארה״ב, ובהן בואינג, בנק אוף אמריקה, שברון, פייזר, ג׳נרל אלקטריק, אורקל ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ