תשכחו ממכוניות ללא נהג: וול-מארט עשויה להשיק עגלות קניות אוטונומיות

ענקית הקמעונות הגישה בקשה לרישום פטנט על עגלות קניות שמסוגלות לנווט את דרכן באופן עצמאי, מסייעות לקונים למצוא את הפריטים הרצויים, ומגיבות לפקודות קוליות

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכוניות שמסוגלות לנסוע ללא נהג צפויות כנראה רק בעוד מספר שנים, אולם עגלות קניות אוטונומיות עשויות להפוך בקרוב למציאות.  

בקשה לרישום פטנט שהגישה ענקית הקמעונאות האמריקאית וול-מארט, ואשר פורסמה לפני שבוע על ידי משרד הפטנטים והסימנים המסחריים בארה"ב (USPTO), מצביעה על כך שהחברה שוקלת אפשרות של הפעלת עגלות קניות אוטונומיות בחנויותיה.

באיורים שצורפו לבקשה לרישום הפטנט, שכותרתה "מערכות, מכשירים ושיטות סיוע במתקני קניות" ואשר הוגשה במארס 2016, נראית יחידה ממונעת בצורת תוף הנצמדת באופן עצמאי לתחתית עגלת הקניות.

לקוחות יוכלו לזמן עגלת קניות באמצעות סמארטפון או מכשירי מובייל אחרים, ומיד עם קבלת הזימון תצא אחת היחידות הממונעות מאזור האחסון, תנווט את דרכה לאזור בו עומדות עגלות הקניות, תחליק מתחת לאחת העגלות הריקות, ותיסע יחד איתה למיקום הלקוח שהוציא את הזימון, לפי בקשת הפטנט.

עגלת קניות אוטונומית וול מארט
צילום: משרד הפטנטים והסימנים המסחריים בארה"ב (USPTO)

במהלך הקניות תהיה העגלה תחת שליטה אלחוטית של מחשב מרכזי, ותנווט את דרכה בחנות בעזרת חיישנים. לחילופין, יוכלו הלקוחות לבחור לנווט את העגלה בעצמם באמצעות מכשיר מובייל.

עגלת הקניות גם תשמש כמדריך שיסייע ללקוחות למצוא פריטים שונים ברחבי החנות, וצפויה לשפר את חוויות הלקוחות, במיוחד במקרים שבהם העובדים עסוקים, או חדשים מכדי לדעת היכן נמצא כל פריט בחנות.

בקשת רישום הפטנט מצביעה גם על אפשרות כי המערכת תוכל להגיב לפקודות קוליות. "המשתמש יוכל לתת פקודות קוליות ליחידת התחבורה הממונעת עצמה ו/או ליחידת ממשק המשתמש", נכתב בבקשת רישום הפטנט.

עוד עולה מהבקשה כי המערכת תאפשר לאסוף ולהחזיר בקלות עגלות קניות שננטשו בסביבת החנויות. עם זאת, הגשת בקשה לרישום פטנט ואפילו אישור הבקשה אין משמעם בהכרח כי החברה אכן תפתח את המוצר.  

סניף וול-מארט בקנטאקי
סניף וול-מארט בקנטאקיצילום: בלומברג

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה לפני ארבעה חודשים כי וול-מארט משתפת פעולה עם חברת פייב אלמנטס רובוטיקס (Five Elements Robotics) בפיתוח עגלות הקניות.

עגלות קניות אוטונומיות הן אחד ממספר כלים שמפתחת וול-מארט כדי להתחרות באתרי קניות באינטרנט שנוגסים בהדרגה במכירות המגזר הקמעונאי המסורתי, דיווח העיתון "דיילי מייל". החברה כבר הכניסה לשימוש כלים שמאפשרים ללקוחות לסרוק ולשלם עבור פריטים באמצעות סמארטפון - ובכך לחסוך את הצורך לעבור דרך הקופות בעת היציאה מהחנות.  

כמו כן, מפתחת וול-מארט שירות מכולת מקוון שמביא מוצרי מזון שנרכשו באינטרנט בעגלת קניות היישר לרכבו של הלקוח במגרש החניה של החנות, ובערים מסוימת החברה משתפת פעולה עם אובר וליפט כדי לבצע משלוחים לבתי הלקוחות.

ענקית הקמעונות גם בוחנת שימוש ברחפנים לאספקת הזמנות מקוונות או למעקב אחרי מלאי במרכזי ההפצה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker