אוניברסיטת תל אביב הגיעה למקום התשיעי בדירוג היזמים העולמי

אוניברסיטת תל אביב ניצבת גם השנה במקום התשיעי במספר היזמים שיוצאים ממנה והיא האוניברסיטה הראשונה במדד מחוץ לארה"ב. גם הטכניון והאוניברסיטה העברית שיפרו את מעמדם

ישראל פישר

בחודש האחרון פורסמו דירוגי אוניברסיטאות עולמיים, שבהם נכללו גם כמה מוסדות אקדמיים מישראל. הדירוגים מנסים לבחון את ביצועי האקדמיה בשלל תחומים, אבל לפחות בתחום אחד האקדמיה הישראלית יכולה להיות גאה מאוד: הקשר עם תעשיות ההיי-טק וההון סיכון.

דירוג השנתי של PitchBook Data מפה את המוסדות שבוגריהן הצליחו לגייס את סכומי הכסף הגדולים ביותר מקרנות הון סיכון לחברות שהקימו – ושם מופיעה אוניברסיטת תל אביב במקום התשיעי בעולם – מעל למוסדות כמו UCLA ואוניברסיטת ייל. הטכניון החיפאי ניצב במקום ה-16 ברשימה והאוניברסיטה העברית בירושלים מגיעה למקום 33 ביחד עם אוניברסיטת טורונטו ואוניברסיטת פן סטייט.

אוניברסיטת תל אביב
צילום: עופר וקנין

הדירוג המכובד של אוניברסיטת תל אביב בולט במיוחד על רקע העובדה כי היא האוניברסיטה הראשונה שמדורגת ברשימה מחוץ לארה"ב. הטכניון עלה מהמקום ה-20 שבו דורג בשנה שעברה למקום 16 והאוניברסיטה העברית טיפסה ממקום 39. בין החברות שהוקמו על ידי בוגרי אוניברסיטת תל אביב ניתן למנות את איירון סורס, קלטורה וסטרטוסקייל.

בפיצ'בוק מדדו את מספר היזמים והחברות שקיבלו מימון בין 15 באוגוסט 2005 ל-15 באוגוסט 2016 ומצאה כי 515 בוגרי תואר ראשון מאוניברסיטת תל אביב הקימו בתקופת הזמן הזו 429 חברות שגייסו 5.1 מיליארד דולר. לפי המדד הזה, 379 בוגרי הטכניון הקימו בעשור האחרון 323 חברות שגייסו 4.765 מיליארד דולר. מהאוניברסיטה העברית יצאו 253 יזמים בוגרי תואר ראשון שהקימו 221 חברות וגייסו 2.578 מיליארד דולר.

את הדירוג מובילה אוניברסיטת סטנפורד עם 850 חברות שהוקמו על ידי 1,006 בוגרי תואר ראשון שגייסו 18.15 מיליארד דולר. במקום השני אוניברסיטת קליפורניה בברקלי ואחריה המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת קורנל, אוניברסיטת מישיגן ואוניברסיטת טקסס שניצבת מקום אחד מעל אוניברסיטת תל אביב.

בפיצ'בוק בחנו גם את תוכניות ה-MBA בעולם, וגם במדד זה שיפרה אוניברסיטת תל אביב את מעמדה והגיעה למקום 12 עם 178 חברות שהוקמו על ידי 187 בוגרים שגייסו 2.366 מיליארד דולר. זו תוכנית ה-MPA הישראלית היחידה שנכנסה לדירוג של פיצ'בוק. אל ראש דירוג תוכניות ה-MBA של פיצ'בוק הגיעה אוניברסיטת הרווארד ואחריה סטנפורד ואוניברסיטת פנסילבניה.

בדירוג חדי הקרן, כלומר סטארט-אפים ששווי השוק שלהם מוערך ביותר ממיליארד דולר, הגיעה אוניברסיטת תל אביב למקום 8 בשוויון עם אוניברסיטת וושינגטון. בוגרתי אוניברסיטת תל אביב הקימו 2 חברות חדי קרן שגייסו 334 מיליון דולר.

תחום התכונה שולט בקרב בוגרי אוניברסיטת תל אביב כ-55.5% מהחברות שהוקמו בה עוסקות בתחם הזה. התחום השני בנפחו הוא תחום השירותים המסחריים (10.7%) ואחר כך תחום הבריאות ושירותי בריאות (8.2%) ומדיה (5.8%). גם בקרב בוגרי הטכניון תחום התוכנה היה הנפוץ ביותר (49.8%) ואחר כך בריאות (9.6%) וחומרת IT (8.7%).

ברשימת האקזיטים, ניצבת אוניברסיטת תל אביב במקום שמיני עם 58 חברות שהוקמו על ידי בוגרי תואר ראשון שעשו אקזיט בשווי של 5.2 מיליארד דולר. הטכניון ניצב במקום העשירי ברשימה עם 47 חברות שעשו אקזיט בשווי כולל של 4.6 מיליארד דולר. סטנפורד מובילה גם ברשימה הזו עם 160 חברות שעשו אקזיט בשווי כולל של 35 מיליארד דולר.

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, הביע שביעות רצון מדירוג  Pitchbook שמיקם  את אוניברסיטת תל אביב במקום התשיעי בשורה אחת עם האוניברסיטאות המובילות בעולם והראשון מחוץ לארה"ב. "ההישג המשמעותי של אוניברסיטת תל אביב הוא פועל יוצא מהשילוב של מצוינות אקדמית עם יצירתיות וסביבה יזמית תומכת. האוניברסיטה הקימה לשם כך את המרכז לחדשנות ויזמות הפועל בקמפוס ותמשיך לשים דגש בנושא", אמר קלפטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker