התביעה הגדולה בתולדות בריטניה: האם מאסטרקארד תחזיר 19 מיליארד דולר?

בתביעה שהוגשה בבריטניה נטען כי מאסטרקארד גבתה במשך 16 שנה עמלות מוגזמות מבעלי עסקים, שגולגלו ללקוחות במחירים גבוהים יותר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

46 מיליון לקוחות בבריטניה עשויים ליהנות מהחזר בעקבות תביעה שהוגשה נגד מאסטרקארד ובה דורשים התובעים 14 מיליארד ליש"ט (19 מיליארד דולר) בגין נזקים שנגרמו לכאורה מגבייה עודפת של עמלות.

התביעה הוגשה על ידי מי שכיהן עד 2009 בתפקיד נציב תלונות הציבור במחלקה לשירותים פיננסיים בבריטניה בטענה כי חברת האשראי גבתה לכאורה באופן מכוון עמלות גבוהות מחנויות כשלקוחות גיהצו את כרטיסי האשראי או הדביט שלהם והעמלות גולגלו ללקוחות במחירים גבוהים יותר.

צילום: אי–פי

על פי התביעה שכוללת 600 עמודים והוגשה לבית המשפט לענייני תחרות בלונדון, מאסטרקארד פעלה כך לכאורה במשך 16 שנה בין 1992 ועד ל-2008. "זה כמעט מס בלתי נראה", אמר ל-BBC וולטר מריקס שהגיש את התביעה. "מאסטרקארד התנהגה באופן מביש במקרה הזה. לא היה להם את ההיגיון הסביר להאמין שמה שהם עושים פוגע בצרכנים הבריטים".

בהודעה שפורסמה מטעמה, דחתה מאסטרקארד כי פעלה באופן לא ראוי. "אנחנו ממשיכים שלא להסכים בתוקף עם הבסיס של התביעה ואנחנו מתכוונים להילחם בא בנמרצות" נכתב בהודעה שפורסמה מטעם ספקית שירותי התשלומים השנייה בגודלה בעולם.

התביעה הוגשה על רקע קביעת הנציבות לענייני הגבלים עסקיים של האיחוד האירופי מ-2014 שלפיה מאסטרקארד גבתה מחנויות עמלות מוגזמות בעסקות סליקה בינלאומיות. משרד עורכי הדין קווין עמנואל אמר כי זו תביעת הנזיקין הגדולה ביותר שהוגשה בהיסטוריה של בריטניה וכי במסגרת החוק, כל הצרכנים בממלכה נכללים בא, אלא אם כן הם יבקשו למחוק אותם מהתביעה.

כל אדם המתגורר בבריטניה והשתמש בכרטיס אשראי, מזומן או צ'קים ב-16 השנים המדוברות נכלל אוטומטית בתביעה. לפי חישוב של רויטרס, אם הסכום של 14 מיליארד ליש"ט יחולק באופן שווה בין מספר התובעים הזכאים לפיצוי, כל אחד מהם יקבל 300 ליש"ט.

בהודעה לעיתונות אמר מריקס כי המקרה משמש כקו פרשת המים בתחום פיצוי הצרכנים בבריטניה. בתפקידו כנציב תלונות הציבור במחלקה לשירותי פיננסיים, היה שותף מריקס ליישוב מחלוקות בין צרכנים לחברות שירותים פיננסים. הבנק בבריטניה שילמו 24 מיליארד ליש"ט בגין הטעיית צרכנים ומכירת הלוואות מטעות במסגרת אחת מהפרשיות הגדולות ביותר שבהן טיפל המשרד לשירותים פיננסים.

לקוחות שלא מתגוררים יותר בבריטניה, אך התגוררו בה בין 1992 ל-2008 יכולים להירשם גם לתביעה נגד מאסטרקארד. בכל מקרה, הדיונים במקרה יחלו בבית המשפט רק ב-2018 לכל המוקדם, אלא אם כן מאסטרקארד תגיע לפשרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker