הבנק הפדרלי רוצה לאסור על הבנקים בארה"ב לרכוש חברות

הבנק הפדרלי חושש כי רכישת חלקים מחברות על ידי בנקים, במקום השקעה באמצעות הענקת הלוואות, עשויה לסכן את היציבות הפיננסית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גולדמן סאקס ובנקים נוספים שמשקיעים בחברות מקבלים אזהרה: הבנק הפדרלי בארה"ב רוצה לקחת מהם את האפשרות הזו.

רגולטור הבנקים בארה"ב פירסם כמה המלצות, ובאחת מהן דוחק הבנק הפדרלי בקונגרס האמריקאי לאסור על בנקים לרכוש נתח בחברות במקום להשקיע בהם באמצעות הענקת הלוואות (merchant banking). בדו"ח שפורסם אתמול (חמישי), המליץ הבנק הפדרלי גם להגביל את הבעלות של חברות בוול סטריט על סחורות פיזיות, אחרי שהמחוקקים בארה"ב האשימו את גולדמן סאקס ובנקים אחרים בהשגת יתרונות לא הוגנים בשוק המתכות והאנרגיה בשנים האחרונות.

בניין גולדמן סאקס
בניין גולדמן סאקסצילום: Bloomberg

הדו"ח, שמבוסס על מחקר של כמה רשויות ממשלתיות על פעילות ההשקעות של הבנקים כפי שנדרש בחוק דוד-פרנק – מדגיש את הדרכים שבאמצעותן ניתן יהיה להפחית את הסיכונים האפשריים שעליהם לא חשבו המחוקקים כשניסחו את חוק וולקר שאוסר על פעולות מסחר והשקעה מסוימות. המכשול הגדול ביותר שעומד בפני ההמלצות של הבנק הפדרלי הוא הצורך באישור הקונגרס לאיסור על רכישת חברות על ידי בנקים ועל היכולת החוקית של גולדמן סאקס ומורגן סטנלי להפעיל מכרות, מחסני אלומיניום או לשנע נפט.

"לקונגרס יש מחויבות לבחון ברצינות את ההמלצות", אמר הסנטור הדמוקרטי הוותיק ביותר בוועדת הבנקאות, שרוד בראון.

חקירה שנערכה בקונגרס ב-2014 בנוגע לפעילות הסחורות של הבנקים גילתה שפעילות הבנקאות של גולדמן סאקס שבה הוא רכש נתח שמחברות כהשקעה הגיעה לכמעט 15 מיליארד דולר. בדו"חות האחרונים שהגיש הבנק הוא הציג הכנסות של 1.2 מיליארד דולר בחצי השנה הראשונה של 2016 מהחטיבה שמפעילה את פעילות הבנקאות הסוחרת, כשמוך הסכום הזה השקעה בניירות ערך הכניסה 626 מיליון דולר.

משרד המפקח על המטבע בארה"ב (OCC), שהשתתף בהכנת הדו"ח, אמר כי הוא מתכוון להגביל את האחזקות של הבנקים בנכסים קשים לשערוך. OCC הציע חוק שיפחית את ההשקעות של הבנקים במתכות מסוימות כמו נחושת ואלומיניום.

הבנק הפדרלי קרא גם לביטול ההחרגות של חברות ההלוואות התעשייתיות, שהן למעה בנקים שמוחזקים על ידי חברות לא פיננסיות, מה שמאפשר להם לפעול מחוץ לחוקים שתקפים על הבנקים. הבנק הפדרלי אמר כי מטרת ההצעה היא להפוך את חוקי המשחק להוגנים יותר בקרב החברות הפיננסיות "ולעזור להבטיח את ההפרדה בין בנקאות לסחר".

דוברים מטעם גולדמן סאקס, מורגן סטנלי וג'יי.פי מורגן צ'ייס, שעשוי גם הוא להיות מושפע מההמלצות, סירבו להגיב על הדו"ח. קואליציה של כמה גופים פיננסיים אמרו כי ההמלצות "מצערות ולא שקולות". בקבוצה של הגופים שהתייחסו לדו"ח נכללים איגוד בתי הסליקה, איגוד הבנקים האמריקאים, ואיגוד תעשיית ניירות הערך והשווקים הפיננסים. הם אמרו כי פעילות הבנקאות הסוחרת מימנה סטארט-אפים ותמכה בגידול ביצירת מקומות העבודה. הם גם טענו כי פעילות זו לא מסכנת את המערכת הפיננסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker