הבנק העולמי: נזקי זיהום אוויר לכלכלה הגלובלית - חמישה טריליון דולר בשנה

זינוק בהוצאות רווחה עקב מקרי מוות הקשורים לזיהום אוויר ואובדן ימי עבודה פוגע קשות בצמיחה של הכלכלות המתפתחות, לפי מחקר חדש

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
סוכנויות הידיעות

הנזק שנגרם כתוצאה מזיהום אוויר לכלכלה העולמית מסתכם ב-5.1 טריליון דולר בשנה - סכום גדול פי 17 מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ישראל - ופוגע קשות בצמיחה של מדינות עניות, לפי מחקר חדש שפירסם היום הבנק העולמי.

המחקר מצא כי בשנת 2013 - השנה שלגביה יש את הנתונים העדכניים ביותר - גרע זיהום אוויר כמעט 10% מהתמ"ג של סין ו-7.7% מהתוצר של הודו.

בה בעת, מדינות עשירות מפסידות אף הן עשרות מיליארדי דולרים בשנה עקב אובדן ימי עבודה וגידול בהוצאות על תשלומי רווחה עקב מקרי מוות בטרם עת הקשורים לזיהום אוויר. כך למשל, הנזק שנגרם עקב זיהום אוויר לכלכלת ארה"ב מסתכם ב-45 מיליארד דולר בשנה, ובגרמניה מגיע הנזק ל-18 מיליארד דולר בשנה.

זיהום אוויר בחיפהצילום: בז רטנר

בדו"ח הבנק העולמי הובאו נתונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO), לפיהם זיהום אוויר גרם בשנת 2013 למותם בטרם עת של 5.5 מיליון בני אדם, או אחד מכל 10 מקרי מוות מוקדם בעולם.

זיהום אוויר, המדורג במקום הרביעי ברשימת הגורמים למוות מוקדם בעולם, אחרי עישון, תזונה והשמנת יתר, גורם למחלות לב, סרטן, מחלות ריאות ונשימה. זיהום אוויר אחראי ליותר מפי שישה מקרי מוות מאשר מחלת המלריה.

קשר בין פיתוח כלכלי לזיהום אוויר

המחקר של הבנק העולמי הצביע גם על קשר בין פיתוח כלכלי לזיהום אוויר: בשנת 1990 הגידול בהוצאות על תשלומי רווחיה עקב מקרי מוות מוקדם הקשורים לזיהום אוויר ברחבי העולם הסתכם ב-2.6 טריליון דולר (במונחי דולרים של שנת 2011, בהתאמה לשוויון כוח קנייה), כאשר מזרח אסיה היתה אחראית על כרבע מסכום זה.

אולם מאז, ההתפתחות המהירה של כלכלת סין גרמה לזינוק ברמת זיהום האוויר במזרח אסיה וגררה זינוק של יותר מפי חמישה בהוצאות הרווחה ל-2.3 טריליון דולר ב-2013, לפי הבנק.

זיהום אוויר בסין
זיהום אוויר בסיןצילום: רויטרס

הפסדי הרווחה באירופה ומרכז אסיה (אזור שכולל כלכלות מתפתחות כמו רוסיה) הסתכמו ב-1.2 טריליון דולר, ובצפון אמריקה הסתכמו ההפסדים ב-495 מיליארד דולר.  

בסך הכל, בין השנים 1990 ל-2013, היקף ההוצאות על תשלומי רווחה הקשורים לזיהום אוויר בעולם כמעט הוכפלו, וההפסדים עקב אובדן הכנסות מעבודה זינקו ב-40%.

למעלה מ-90% מהמקרים של מוות בטרם עת המיוחסים לזיהום אוויר מתרחשים בכלכלות מתפתחות, והסיכוי שילד עד גיל חמש במדינות עניות ימות כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר גבוה פי 60 מאשר במדינות עשירות, לפי הדו"ח.  

נכון לשנת 2013, כ-87% מאוכלוסיית העולם התגוררה באזורים שבהם רמת זיהום האוויר גבוהה יותר מהרמות הבטוחות המומלצות על ידי ארגון הבריאות העולמי, נאמר בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום