דירוג QS: רק האוניברסיטה העברית ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם

אחרי שבשנים קודמות הופיעו שלושה מוסדות אקדמיים מישראל ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם, הגיעו הטכניון ואוניברסיטת תל אביב לדירוג נמוך יותר

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים באוניברסיטה העברית, ארכיון
ישראל פישר

האוניברסיטה העברית בירושלים היא האוניברסיטה הישראלית היחידה שמופיעה ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם. האוניברסיטה העברית הגיעה בדירוג למקום 148 – דירוג זהה לזה של שנה שעברה.

הדירוג מסמל את היחלשות האקדמיה הישראלי: בשנה שעברה נכלל הטכניון בדירוג 200 המוסדות הטובים בעולם, ואילו השנה נדחק המוסד החיפאי למקום 213, מקום אחד מתחת לאוניברסיטת תל אביב. ב-2014 נכללה גם אוניברסיטת תל אביב ברשימת 200 המוסדות האקדמיים הטובים בעולם, אך מאז לא הצליחה לשדרג את ההישג. ב-2014 הגיעה האוניברסיטה העברית למקום 138 וב-2013 למקום 141.

בהודעה לעיתונות מטעם האוניברסיטה העברית, אמר נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן ששון: "אנו שמחים בהכרה הבינלאומית שממשיכה האוניברסיטה העברית לקבל כמוסד אקדמי מוביל בעולם. ההשקעה שלנו בשנים האחרונות בקליטת טובי החוקרים ובהצטיידות שלהם נותנת את תוצאותיה, והמוניטין האקדמי והמחקרי של האוניברסיטה העברית הוא תוצאה ישירה של העבודה הקשה והמחויבות למצוינות של חברי הסגל האקדמי והמנהלי והסטודנטים שלנו".

מדד QS בוחן כ-4,000 מוסדות אקדמיים בעולם, ומתוכם הוא מדרג את 900 המוסדות הטובים ביותר והוא אחד משלושת מדדי האוניברסיטאות המקובלים בעולם לצד מדד שנחאי ומדד טיימס. בין המדדים ניתן למצוא הבדלים בשל שיטת המדידה השונה.

אוניברסיטת תל אביבצילום: עופר וקנין

 40% מהציון ניתן למוניטין אקדמי, שנמדד באמצעות סקר עולמי שבו מתבקשים אנשי אקדמיה להעריך מהם המוסדות שבהם מתבצעת העבודה האקדמית הטובה ביותר. 10% מהציון מוענק על מוניטין מעסיק, שנמדד בסקר עולמי שבוחן מאיזה מוסד יוצאים הבוגרים הטובים ביותר. 20% מהציון נין על מדד היחס בין צוות ההוראה לסטודנטים. 20% מהציון מוענקים על ציטוטים של מאמרים אקדמיים שפורסמו על ידי אנשי המוסד האקדמי. 10% ניתנים על יחס מרצים בין לאומיים ויחס סטודנטים בינלאומיים.

עוד ניתן למצוא בדירוג את אוניברסיטת בן גוריון במקום 320. אוניברסיטת בר אילן מופיעה במקום 601-650. אוניברסיטת חיפה מדורגת במקום 651-700.

האוניברסיטה העברית רשמה ציון טוב בסעיף היחס בין סגל הוראה לסטודנטים, בעוד אוניברסיטת תל אביב והטכניון רשמו ציון טוב במיוחד בסעיף הציטוטים האקדמיים.

את הדירוג מובילים שלושה מוסדות אמריקאים: המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), אוניברסיטת סטנפורד ואוניברסיטת הרווארד. אחריהם מופיעים בעשירייה הראשונה אוניברסיטת קיימברידג' הבריטית, המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק), אוניברסיטת אוקספורד ו-UCL, המכון הפדרלי השווייצרי לטכנולוגיה, אימפריאל קולג' בלונדון ואוניברסיטת שיקגו.

במדד שנחאי שפורסם לפני כשלושה שבועות, נכנסו שני מוסדות ישראלים לרשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם – הטכניון והאוניברסיטה העברית, כשגם מכון ויצמן ואוניברסיטת תל אביב דורגו ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם. פערים אלה בין המדדים מלמדים על חשיבות בחינת מתודולוגית הדירוג ובחירת המוסד האקדמי לפי הסעיפים המותאמים לצורך מסוים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker