המרוויחים הגדולים ממשבר האמון בבנקים ומהריבית השלילית בגרמניה: יצרני כספות ביתיות

חששות כי הבנקים יגלגלו את הריבית השלילית לציבור החוסכים גררו זינוק של עשרות אחוזים במכירות של כספות ביתיות שבהן ניתן לשמור מזומנים בבית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

גרמנים רבים מאבדים אמון בבנקים ובריבית השלילית ומחליטים במקום זאת לרכוש כספות ולשמור בהן כסף מזומן - וכצפוי המרוויחות הגדולות מכך הן יצרניות הכספות, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

יצרניות הכספות המובילות בגרמניה כולן דיווחו על צמיחה דו-ספרתית במכירות של כספות ביתיות בגרמניה, ומובילת השוק - בורג וכטר - רשמה זינוק של 25% במכירות של כספות ביתיות במחצית הראשונה של השנה. מנהל בענף אמר לג'ורנל כי קצב ייצור הכספות מתקרב לגבול כושר הייצור.  

במשך שנים, נהגו הגרמנים להפקיד את כספם בחשבונות חסכון בבנקים למרות הנפילה המתמשכת בריביות, מכיוון שהעריכו כי כספם יותר בטוח שם. אולם אמון זה התערער בשנים האחרונות, במיוחד מאז 2014 כאשר הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הוריד את הריבית מתחת לאפס - וסלל בכך את הדרך לאפשרות שבעלי חשבונות יצטרכו לשלם ריבית לבנקים כדי להפקיד אצלם את כספם.

מספר חברות ולקוחות עשירים בגרמניה כבר החלו לשלם ריבית על כסף שהם מחזיקים בבנק. מוקדם יותר החודש הודיע בנק קטן בבוואריה כי יתחיל לגבות ריבית מלקוחותיו על החזקת כספם. החל מספטמבר הקרוב, בנק רייפאייזן גמונד אם טגרנזה יגבה על כל פיקדון של יותר מ-100 אלף יורו ריבית של 0.4%.

כספות כספת
כספות כספתצילום: עופר וקנין

"מלקוחותינו העסקיים אנחנו גובים ריבית שלילית כבר זמן מה, אז למה שזה יהיה שונה עבור לקוחות פרטיים עם חשבונות גדולים?" אמר מוקדם יותר החודש יוזף פול, חבר דירקטוריון הבנק. "כפי שהדברים נראים כעת, הריבית על הפיקדונות לא תורחב גם ללקוחות עם סכומים קטנים יותר".

רייפאייזן גמונד אם טגרנזה הוא אמנם בנק קטן שגובה כסף רק מלקוחות אמידים - לדבריו פחות מ-140 לקוחות יושפעו מהמדיניות החדשה - אבל באופן עקרוני, הריבית השלילית של ה-ECB נועדה לעודד הוצאות והשקעות בכלכלה המדשדשת של גוש היורו, ולא לקנוס את לקוחות הבנקים, גם אם בינתיים מדובר רק באמידים שבהם.

כשהבנק המרכזי של אירופה הוריד ביוני 2014 את הריבית על הפיקדונות למינוס 0.1%, אמר נגיד הבנק מריו דראגי כי הצעד "מיועד לבנקים, ולא לאנשים". ההחלטה אם לגלגל את הורדת הריבית הזו לחוסכים היא בידי הבנקים, "ולא החלטה שלנו", הדגיש דראגי.

מטה הבנק המרכזי של אירופה
מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP

מאז הוריד ECB את הריבית על הפיקדונות שלוש פעמים נוספות, ומקבלי ההחלטות אמרו עד כה כי לא היו לכך תופעות לוואי שליליות, כמו משיכה המונית של כספי לקוחות.

"ברגע שהבנק יאמר לי שאני צריכה לשלם ריבית על הפקדונות שלי אני אקח את 50 אלף היורו שלי או מה שזה לא יהיה ואשמור את זה מתחת לכרית, או אקנה כספת ואשים בתוכה את הכסף", אמרה יזמת ממינכן לג'ורנל.

"זה מגוחך לשלם כדי לחסוך", אמרה בעלת ביסטרו בפרנקפורט לעיתון. "אני מעדיפה למשוך את הכסף שלי ולהחביא אותו בבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker