איך יגיבו השבוע הבורסות - ומה יקרה כשילן ופישר ייתקלו במציאות?

יו"ר הבנק הפדרלי וסגנה רמזו על העלאות הריבית המתקרבות בארה"ב, אך דו"ח התעסוקה שיפורסם ביום שישי בארה"ב עשוי לטרוף את הקלפים

ישראל פישר

ההצהרות של יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, וסגנה, סטנלי פישר, בדבר העלאת הריבית המתקרבת, גררו את וול סטריט לשפל של שלושה שבועות. אבל הרמזים העבים שהם שיגרו לשוק גם מכניסים יציבות למערכת, מה שעלול להביא את וול סטריט לשיאים – לפחות עד שילן ופישר יתמודדו עם המציאות: פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב ביום שישי.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי בשפל של שלושה שבועות ומדד S&P 500 השלים נפילה דו-שבועית ראשונה זה חודשיים, לאחר שסגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, סטנלי פישר, אותת על אפשרות כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית בארה"ב פעמיים עד סוף השנה. יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה בנאומה בג'קסון הול כי כלכלת ארה"ב מתקרבת ליעדי הבנק הפדרלי וכי התחזקו הנימוקים בעד העלאת ריבית נוספת בארה"ב. הדברים של פישר וילן גרמו למשקיעים לסבור כי גדלו הסיכויים להעלאת ריבית בפגישת ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי ב-20-21 בספטמבר.

ג'נט ילן (מימין) וסטנלי פישר בוועידת ג'קסון הול
ג'נט ילן (מימין) וסטנלי פישר בוועידת ג'קסון הולצילום: בלומברג

מדד דאו ג'ונס ירד ביום שישי ב-0.3% ונסגר בשפל של שלושה שבועות; מדד S&P 500 נסוג ב-0.2% ונסגר אף הוא בשפל של שלושה שבועות. בסיכום שבועי ירד מדד S&P 500 ב-0.6% בדרכו לירידה דו-שבועית ראשונה זה חודשיים.

ביום שישי יעמדו הדברים של ילן ופישר למבחן עם פרסום דו"ח התעסוקה של משרד העבודה בארה"ב. נתוני תעסוקה חזקים, יסללו ככך הנראה את הדרך להעלאת ריבית כבר בפגישה הקרובה בספטמבר. נתוני תעסוקה חלשים במיוחד, יאלצו את מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי לחשב מסלול מחדש ולהעריך אם כלכלת ארה"ב מוכנה להעלאת ריבית, על רקע נתוני האינפלציה המאכזבים במדינה. על פי התחזיות, המשק האמריקאי הוסיף באוגוסט 175 אלף משרות ושיעור האבטלה ירד ל-4.8%.

אם הבנק הפדרלי יחליט שלא להעלות את הריבית בפגישה הקרובה, פגישת קבלת ההחלטות הבאה תיערך ב-1-2 בנובמבר – מה שמקרב אותי לבחירות בארה"ב שייערכו ב-8 בנובמבר. החלטה על הריבית כמה ימים בלבד לפני הבחירות בארה"ב עלולה לעורר קריאות על החלטה פוליטית – צעד שהבנק הפדרלי מעוניין להתרחק ממנו. בנוסף, אף שפישר הצהיר כי ייתכנו שתי העלאות ריבית השנה, הדבר נראה קשה ליישום, מכיוון שעד סוף 2016 נותרו עוד שלוש פגישות קבלת החלטות בלבד: בספטמבר, בנובמבר ובדצמבר.

השבוע יפורסמו גם כמה נתוני מקרו חשובים באירופה וביפן. ביום שני תישאר בורסת לונדון סגורה לרגל חג, אך ביתר היבשת ייערך מסחר כרגיל. ביום שלישי יפורסמו נתוני האבטלה ביפן, שצפויים להמשיך להיות נמוכים, אך הבעיה המרכזית שעמה מתמודדת כלכלת יפן היא הקיפאון בשכר שגורם גם לקיפאון באינפלציה במדינה, מה שעשוי לאלץ את הבנק המרכזי בכלכלה השלישית בגודלה בעולם להעמיק את הריבית השלילית.

ביום רביעי יפורסמו נתוני האינפלציה והאבטלה בגוש היורו. בעוד נתוני האבטלה צפויים להמשיך להציג מגמת ירידה ברוב מדינות היבשת, האינפלציה צפויה להישאר נמוכה, מה שמעיד על קיפאון מסוים בפעילות הכלכלית. הבנק המרכזי של אירופה מנסה לעורר את האינפלציה, אך עד כה יכולותיו הציגו יעילות מוגבלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker