בלומברג

הר הזבל בלב לבה של איסטנבול היה פצע בעין, סיכון תברואתי, ובסופו של דבר גם גורם מוות. פיצוץ שהתרחש שם ב–1993, שנגרם בשל הצטברות גז מתאן, הותיר עשרות הרוגים. שנה לאחר מכן, פוליטיקאים אסלאמיסטיים נטלו שליטה על העיר לראשונה מאז שנבחר רג'פ טאיפ ארדואן לראשות העיר.

באתר שבו שכנה המזבלה, ברובע אומרניה, נמצא כיום קומפלקס ספורט עירוני. המנהל שלו, מוחארם בליק, נזכר בצחנה שמילאה את בית ילדותו ששכן בסמוך, ואומר שהוא היה מאחל לעצמו לגדול ברובע כיום — מקום זוהר הרבה יותר.

בקו הרקיע נשקפים מגדלים שהלוגואים שלהם — סוני, טוטאל, בנק אל־ברקה — מסמלים את גל ההון העולמי ששינה את העיר, ואזורים רבים במדינה, מאז שארדואן עלה לשלטון ב–2002. בשנים שעברו הוקמו מרכזי קניות רבים —שבהם נשים בבורקות, שבעבר סבלו מסטיגמה בטורקיה שהיתה חילונית יותר — עושות קניות לצד נשים חילוניות, שמעדיפות סגנון מערבי.

כל זה קרה תחת משמרתו של ארדואן, שהצליח להוביל את המפלגה האיסלאמית לשלטון וגם להשאיר אותה שם. איסלאמיסטים רבים אחרים במזרח התיכון נפלו: האחים המוסלמים במצרים הודחו על ידי הצבא, בתוניסיה ובלוב הם נדחקו החוצה, והמפלגה השלטת במרוקו, שחולקת שם זהה לזאת של ארדואן (מפלגת הצדק והפיתוח) — נותרה כפופה למלך.

ארדואן יחד עם תומכים בהפגנה הגדולה שנערכה בטורקיה נגד ניסיון ההפיכה, השבועצילום: KAYHAN OZER/אי־אף־פי

"ארדואן ובני בריתו נבחרו בבחירות הארציות משום שהם היו טובים ברמה המוניציפלית באיסטנבול", אמר גאנם נוסייבה, מייסד חברת הייעוץ קורנרסטון גלובל מלונדון. "הניצחון בבחירות המקומיות העניק להם את ההזדמנות להפגין את כוחם ולפעול ברמה העירונית".

סקר של חברת מטרופול הראה ששיעורי התמיכה בארדואן זינקו מ–46.9% ביוני, ל–67.6% אחרי ניסיון ההפיכה הכושל — הרמה הגבוהה ביותר בזמן נשיאותו. מאז בחירתו לנשיאות ב–2014, הסקר מעולם לא העניק לארדואן שיעור תמיכה הגבוה מ–50%.

כאשר שלטונו של ארדואן ניצב בפני איום מוחשי בניסיון ההפיכה בחודש שעבר, תומכיו בערים הגדולות, הן באומרניה והן ברחבי המדינה, יצאו לרחובות כדי להגן עליו. ההתקוממות דוכאה; כמעט 300 איש נהרגו. ראש הרובע אומרניה, חסן ג'אן, הודיע שהכיכר המרכזית ברובע תיקרא כיכר השהידים של ה–15 ביולי. עז הוקרבה במקום לרגל ההתנגדות להפיכה.

המחווה הדתית בסביבה עירונית ומשופרת מראה יכולה ללמד הרבה על ארדואן והמפלגה שייסד. כמעט עשור לפני שעלו לשלטון, האיסלאמיסטים של טורקיה עמדו בראש שתי הערים הגדולות במדינה, איסטנבול ואנקרה.

לצבא הטורקי היה אז כוח אמיתי. גנרלים שמרו על המערכת החילונית במדינה שהוקמה על ידי מוסטפה כמאל אטאטורק. מאז, ארדואן נגס בכוח הזה. הוא ביטל את ההגבלות על לבישת כיסויי ראש איסלאמיים והחדיר לימודי דת לתוך בתי הספר. המפקחים שהציב על התקשורת קנסו תחנות טלוויזיה על חוסר צניעות.

ארדואן ואטאטורקצילום: /אי־פי

מוצרי ארוטיקה בחנויות

ארדואן והמפלגה שלו ניצחו תשע פעמים ברציפות בבחירות, וזכו לתמיכה הגדולה ביותר שלהם מטורקים דתיים ועניים יותר. ארדואן "חיזק את הקבוצות שפעם היו מחוץ לשלטון. הוא הביא אותם לתוך התהליך הפוליטי, לתוך המגזר העסקי, וחיזק אותן כלכלית", אמר שאדי חמיד, עמית בכיר במכון ברוקינגס בוושינגטון ומחבר הספר "הבדלנות האיסלאמית: איך המאבק על האיסלאם מעצב את העולם". "זה המקום שבו ארדואן הצליח וקבוצות איסלאמיות פוליטיות אחרות נכשלו", אמר חמיד.

מבקרים מהמזרח התיכון שמגיעים לטורקיה עדיין עשויים להידהם מהמורשת של אטאטורק. במקומות העבודה רואים יותר נשים; גברים יכולים להינשא רק לאישה אחת, ולא לארבע, כפי שמתיר האיסלאם; בערים הגדולות ניתן למצוא חנויות המוארות באורות ניאון, בהן נמכרים מוצרי ארוטיקה.

בניגוד למדינות רבות אחרות באזור, החוקה של טורקיה אף מתעלמת מהחוק האיסלאמי — השריעה — ולא רואה בו מקור לחקיקה. עם זאת, כבר לפני ניסיון ההפיכה, פקידי ממשל שקדו על הצעת חוק שתסיר סעיפים בחוקה המחייבים פקידי מדינה להיצמד לאידיאולוגיה של אטאטורק.

הפגנת תמיכה בארדואן, איסטנבולצילום: Emrah Gurel/אי־פי

לדברי אולקו דריורט, עקרת בית בת 35, ניתן כבר להרגיש את השינוי. בזמן שעשתה קניות של בגדים לה ולילדיה בחנות הכלבו ברובע אומראני, היא ושתי אחיותיה היו לבושות גלביות מוסלמיות שחורות, כשרק פניהן לא מכוסות.דריורט אומרת כי בעבר, לפני שמפלגתו של ארדואן עלתה לשלטון, היא חששה לצאת כך מהבית. "בכל פעם שנכנסתי לחנות היו מתעלמים ממני. כיום, נשים בלבוש חילוני שעובדות בחנויות מחייכות לנשים מכוסות".

לפי דריורט, עלייתה של כלכלת טורקיה שיפרה את המצב של אומרניה והניבה רווח לחברה. לפני 15 שנה, הדרכים המקומיות לא היו סלולות והפסקות מים היו עניין שבשגרה. אחותה סולטן רואה בארדואן מנהל טוב, אך גם מוסלמי טוב.

"גם מוסלמים דתיים פחות תופשים אותו כך", אמר חמיד ממכון ברוקינגס. "הרווח החומרי מאפשר לאנשים לומר: 'הי, אולי אנחנו לא ממש מרוצים מהאג׳נדה החברתית של השלטון, אבל לפחות הוא מספק לנו תועלת כלכלית'".

נתוני הבנק העולמי מראים שהתמ״ג לנפש של טורקיה זינק ל–10,800 ב–2013 לעומת 3,571 דולר ב–2002. בה בעת, האינפלציה דעכה — מיותר מ–30% לשיעור חד־ספרתי.

המודל הטורקי

ההתקדמות הכלכלית תחת ממשלה איסלאמית הובילה לשיח על ״המודל הטורקי״ למזרח התיכון, בייחוד אחרי אירועי האביב הערבי ב–2011. ואולם מפלגתו של ארדואן עלתה לשלטון בתקופה נוחה הרבה יותר. הקדנציה הראשונה שלה באה ביחד עם הצפה של הון נזיל, ומשקיעים רק חיפשו מקומות להשקיע בהם. ההון נהר לטורקיה ושווקים מתעוררים אחרים, וכך שינה את המראה של מקומות כמו רובע אומרניה והעניק לארדואן הילה של הצלחה כלכלית.

קשה להשוות את זה ל–2012, כשהאחים המוסלמים בראשות מוחמד מורסי עלו לשלטון במצרים, בזמן שבו הכלכלה העולמית היתה בדעיכה אחרי המשבר העולמי, והמזרח התיכון שהיה בטראומה כתוצאה מהתקוממויות ומלחמת אזרחים. היורשים הפוליטיים של אטאטורק לא ניצחו בבחירות מאז שנות ה–90. גורמים רשמיים בטורקיה טוענים שהממשלה המוסלמית שנבחרה בבחירות דמוקרטיות תהפוך לסטנדרט — שבסופו של דבר יתפשט ברחבי המזרח התיכון.

טורקיה של ארדואן החלה להפגין סימנים של פגיעות עוד לפני ניסיון ההפיכה, כשסבלה מסדרה של מתקפות מצד ארגונים כורדים ואיסלאמים קיצוניים. גם הצמיחה הכלכלית הואטה מאז 2013, אחרי עשור שבו רשמה ממוצע שנתי של 5%. מאז ההפיכה הכושלת, מסע הטיהורים של ארדואן הכה במערכת המשפט, בבתי הספר, בצבא ובמשטרה.

"טורקיה יכולה לעורר השראה עבור מדינות אחרות רק אם היא תצליח מבחינה כלכלית וגם דמוקרטית", אמר אוזור אונלוהיסארג'יקלי, ראש קרן מרשל הגרמנית של ארה״ב באנקרה.

ממרכז הספורט של אומרניה — טורקיה של ארדואן נראית כמו סיפור הצלחה. המנהל של המרכז, בליק, מדבר על טרנספורמציה שתרחיק מעבר לפיתוח כלכלי. כאן, דשא ירוק ואסתטי של כדורגל החליף ערימות של זבל ופסולת. "זה שינה את החיים של ילדים כאן, את הפסיכולוגיה שלהם", אמר. "לפני כן הם נהגו לשחק בזבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker