"איך זה שהחולצה שלך כל כך זולה?" האמת על H&M נחשפת

ספר חדש שיצא בשוודיה מגלה: מפעלי עבדים, רעלים קטלניים והעסקת ילדים הם חלק מחיי היומיום

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

קמעונית האופנה H&M מייצרת בגדים זולים – אבל במחיר יקר, כך חושף ספר חדש שפורסם בשוודיה. בספר "Modeslavar" (עבדי אופנה) מואשמת הרשת השוודית בכך שיש לה חוזה עם שני מפעלים במיאנמר שמעסיקים נערים בני 14 אשר עובדים יותר מ-12 שעות ביום תמורת פחות מ-3 דולר ביום, שכר המינימום הנמוך בעולם.

"איך זה שהחולצה שלך היתה כל כך זולה?" נכתב בספר. "העולם המערבי מדבר לעתים קרובות על דמוקרטיזציה של האופנה, איך רשתות ביגוד זולות מאפשרות לכולם להתלבש בצורה אופנתית. ובינתיים שוב ושוב צצים דיווחים על החצר האחורית המלוכלכת של תעשיית הביגוד, שבה מפעלי עבדים, רעלים קטלניים והעסקת ילדים הם חלק מחיי היומיום. אין שום עדות לכך שהמצב השתפר. איך אפשר להמשיך ככה?"

קניות בשטוקהולם. האינפלציה בשוודיה שליליתצילום: Bloomberg

כותבי הספר, מואה קרנסטרנד וטוביאס אנדרסון אקרבלום, ביקרו בדרום מזרח אסיה והביאו עדויות מהמפעלים. הם טוענים כי שוחחו בשני המפעלים עם נערות בנות 15 שעבדו בהם עד לשעה עשר בלילה. שעות העבודה הארוכות האלה מהוות הפרה הן של החוק במיאנמר והן של חוקי ארגון העבודה העולמי, שקבע את 14 כגיל מינימום לעבודה במדינות "שבהן הכלכלה ומתקני החינוך לא מפותחים מספיק". ואולם נערה בשם מיאט, בת 17 סיפרה לכותבים כי היא עובדת מאז שהיתה בת 11.

בכתבה באתר החדשות השוודי גיאו דווח כי הנערות הצעירות מתקבלות לעבודה בעזרת תעודות זיהוי מזויפות, משום שעובדים בגיל צעיר אמורים לעבוד רק ארבע שעות ביום. גם מבוגרים יותר אמורים לעבוד רק עד 8 שעות.

H&M היא רק אחת מכמה קמעוניות גדולות שמייצרת בגדים במפעלים במיאנמר. בספר מוזכרים גם מותגים כמו מרקס אנד ספנסר, פריימארק וגאפ.

מחברת H&M העולמית נמסר בתגובה: "אנו מקדישים תשומת לב רבה וחשיבות עליונה לכך שמוצרינו ייוצרו תחת תנאי עבודה בטיחותיים ובריאים ותוך התחשבות בסביבה. לפיכך, נקטנו בצעדים מול שני הספקים במיאנמר שבמפעליהם התגלו בעיות עם תעודות מזהות ושעות עבודה נוספות.

H&M אינה מוכנה לקבל עבודת ילדים בשום אופן. הדרישות שלנו מבוססות תמיד על החוק הלאומי כמו גם על אמנת ILO, שמדגישה את החשיבות שלא להוציא את קבוצת גילאים 14-18 ממעגל העבודה במיאנמר. על פי אמנת ILO והחוק במיאנמר, הגיל החוקי לעבודה הוא 14. כמו כן, על פי חוקי עבודה בינלאומיים - עבודה בגילאי 14-18 אינה מוגדרת "עבודת ילדים".

H&M אינה מקבלת חריגה בשעות העבודה המוגדרות על פי החוק. שעות עבודה נוספות חייבות להיות בהתאם לחוק המקומי ולדרישות החברה, בעיקר בקבוצת גילאי 14-18. בהתאם לנהלי החברה, במידה וספק לא יעמוד בסטנדרטים המחמירים שלנו או של החוק הלאומי, נדרוש מהספק לנקוט בתכנית פעולה מידית כפי שדרשנו גם במקרה זה. אחד מהאמצעים שננקטו מול ספקים אלו היה שיפור מיידי בתהליך גיוס העובדים וביקורת על התעודות המזהות.

מלבד העובדה שחשוב לנו שנערים ונערות שמורשים/ות לעבוד יעשו זאת במסגרת חוקית, אנו עובדים בצמוד לארגון למען זכויות הילד ו- CSR, זאת על מנת למנוע ניצול ילדים בתעשיית הטקסטיל במיאנמר. אנו משתפים פעולה עם המפעלים המקומיים על מנת להבהיר לספקים מהם חוקי העבודה בקבוצת הגילאים 14-18. נציגות מקומית של החברה דואגת לוודא כי הספקים איתם אנו עובדים בכל המדינות המייצרות את מוצרינו כולל מינאמר (על אף שהייצור שלנו מוגבל במדינה זו), ייצמדו לקוד האתי הנוקשה שלנו- באמצעות  אלפי בדיקות וראיונות עם עובדי המפעלים המתבצעות מדי שנה.    

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker