ארה''ב תבטל את השימוש בבתי סוהר פרטיים; מניות מפעילות בתי הכלא צללו

(עדכון) משרד המשפטים האמריקאי: "בתי כלא פרטיים לא תרמו לחיסכון בעלויות ולא הקפידו על רמות הבטיחות והאבטחה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

משרד המשפטים האמריקאי הודיע היום כי יבטל בהדרגה את השימוש בבתי כלא פרטיים, בשל חששות בתחומי הבטיחות והאבטחה. בעקבות ההודעה צללו מניות מפעילות בתי הכלא הפרטיים בעשרות אחוזים בוול סטריט.

חוזי התקשרות עם 13 מפעילי בתי סוהר פרטיים ייבחנו מחדש ולא יוארכו במהלך חמש השנים הבאות, נאמר בתזכיר שפירסמה היום סגנית שרת המשפטים האמריקאית, סאלי ייטס. "הם לא תורמים לחיסכון משמעותי בעלויות והם לא מקפידים על אותן רמות בטיחות ואבטחה", נאמר בתזכיר בו הודיעה ייטס על "תחילתו של תהליך צמצום - ובסופו של דבר ביטול - של השימוש שלנו בבתי סוהר פרטיים".   

עם זאת, מרבית האסירים בארה"ב אינם מוחזקים בבתי הכלא פדרליים, אלא בבתי סוהר המנוהלים על ידי המדינות. למעשה, נכון לסוף דצמבר הוחזקו רק 22,660 אסירים פדרליים בבתי כלא פרטיים - כ-15% מכלל האסירים הפדרליים. מספר האסירים הכולל בבתי כלא פדרליים, מדינתיים ומקומיים בארה"ב הוא כ-2.2 מיליון.     

בית סוהר בניו יורקצילום: אי־פי

מניותיהן של מפעילות בתי הכלא הפרטיים GEO גרופ וקורקשנס קורפוריישן אוף אמריקה צללו ב-40% וב-35% בהתאמה במסחר בוול סטריט.

ההחלטה באה בעקבות דו"ח חמור שפירסם משרד המשפטים האמריקאי בשבוע שעבר, אשר קבע כי בתי סוהר פרטיים מסוכנים יותר מבתי כלא פדרליים המנוהלים על ידי רשות בתי הסוהר האמריקאית - הן עבור האסירים והן עבור הסוהרים.

נתונים שנאספו על 14 בתי סוהר פרטיים ו-14 בתי סוהר פדרליים שמופעלים על ידי רשות בתי הסוהר, העלו כי המצב בבתי כלא פרטיים גרוע יותר בשורה של פרמטרים בהם: הברחות, דיווחים על תקריות, איסור יציאה מהתאים, משמעת אסירים, מעקב אחרי שימוש בטלפונים, תלונות, בדיקות סמים והתנהגות מינית בלתי הולמת.

הכנסת השימוש בבתי כלא פרטיים על ידי הממשל הפדרלי בארה"ב, שהחלה באמצע שנות ה-80, נועדה במקור לספק מענה לצפיפות בבתי הכלא הפדרליים בעקבות זינוק במספר האסירים. בתי כלא פרטיים "מילאו תפקיד חשוב בתקופה קשה" אולם בסופו של דבר לא עמדו בציפיות באספקת שירותים, תוכניות ומשאבים, ציינה ייטס בתזכיר שפורסם היום.

צילום: תומר אפלבאום

"כעת כאשר נרשמת ירידה במספר האסירים הפדרליים, יש לנו הן הזדמנות והן אחריות לעשות משהו בעניין", אמרה ייטס בראיון לעיתון "וושינגטון פוסט".

כל בתי הכלא הפרטיים שבהם מוחזקים אסירים פדרליים מופעלים על ידי אחת משלוש חברות: GEO גרופ (GEO), קורקשנס קורפוריישן אוף אמריקה (CCA) ומנג'מנט אנד טריינינג קורפוריישן (MTC).

תגובות