נכסים של ארבעה טריליון דולר

המשקיע הגדול בעולם מזהיר מפני נפילות בוול סטריט

"שוק המניות בארה"ב שוב נכנס להתרוממות רוח בלתי רציונלית; המכפילים גבוהים כמעט מכל רמת שיא של שוק פרי זה 100 שנים"

סוכנויות הידיעות

הקולות המזהירים בפני סופו הקרב של הראלי בוול סטריט הולכים וגוברים, והצטרף אליהם כעת המשקיע הגדולה בעולם - ענקית הקרנות בלאקרוק שמנהלת נכסים בהיקף של ארבעה טריליון דולר.  

ריצ'רד טורניל, אסטרטג ההשקעות הגלובלי הראשי של בלאקרוק, כתב במאמר דעה שפירסם אתמול בעיתון "פייננשל טיימס", כי התנודתיות הנמוכה בוול סטריט והמדדים שוברי השיאים עשויים לבשר על טלטלה בבורסות ארה"ב לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר.

קרן בלאקרוקצילום: בלומברג

"למעשה, רמת התנודתיות במניות נמצאת כעת ברמה הנמוכה ביותר מאז שנות ה-40 עבור שלב זה של מערכת הבחירות לנשיאות", כתב טורניל בטיימס. "בעוד שהתנודתיות נמוכה, מדד S&P 500 בשיא. יחד עם חוסר הוודאות שמלווה אפילו תקופת בחירות 'טיפוסית', הבשילו התנאים לתנודות משמעותיות בשוק".

עם זאת, "עד כמה שמערכת הבחירות הנוכחית נראית ייחודית ושונה, שוקי המניות נוטים להגיב יותר על משתנים מקרו-כלכליים ועל רווחים תאגידיים מאשר על תוצאות בחירות. למעשה, אנו צופים כי הרווחים יהיו גורם המפתח בקביעת האופן שבו שוק המניות בארה"ב יסיים את 2016", הוסיף טורניל.

שובה של "התרוממות רוח בלתי רציונלית"

בה בעת, פרשנים פיננסים אחרים התריעו כי המכפילים בשוק המניות בארה"ב גבוהים כעת כמעט מכל שיא של "שוק פרי" במאה השנים האחרונות, והזהירו מפני שובה של "התרוממות רוח בלתי רציונלית" - הביטוי שטבע לפני 20 שנה יו"ר הבנק הפדרלי דאז, אלן גרינספן, לתיאור התנהגותו הבלתי רציונלית של שוק המניות.

אלן גרינספאן
אלן גרינספאןצילום: Bloomberg

פרשן ההשקעות הוותיק ג'ון אותרס פירסם היום בטיימס מאמר תחת הכותרת "התרוממות רוח בלתי רציונלית מתחילה להגיח בשוק המניות בארה"ב". במאמר, הזהיר אותרס כי למרות שתוצאותיהן הכספיות של החברות בארה"ב עלו על תחזיות האנליסטים ברבעון השני של השנה, הן עשו זאת בשיעור מתון יותר מכפי שעשו ברבעון זה בשנים האחרונות, וגם כי תחזיות האנליסטים לרווחי החברות ברבעון הנוכחי נמצאות במגמת ירידה.

"לכך יש להוסיף שנתוני המכירות הקמעוניות בארה"ב מצביעים על חולשה בכלכלה, וכי עקב כך אין סיבה לצפות לצמיחה חדה בהכנסות; שיהיה קשה להרחיב את שולי הרווח; ושמדד הליבה של האינפלציה ונתוני הרווחים מצביעים על התאוששות קלה באינפלציה ובסיכון להעלאת ריבית על ידי הבנק הפדרלי", כתב אותרס. "כאשר מחברים יחדיו את כל אלו, מכפילי הרווח העתידי הגבוהים ביותר מאז ימי בועת הדוט.קום נראית כמו התרוממות רוח בלתי רציונלית".

הביטוי "התרוממות רוח בלתי רציונלית" ‏("Irrational Exuberance"‏) נטבע על ידי גרינספאן ב-1996 נוכח התנהגותו הבלתי־רציונלית של שוק המניות, בשנים שבהן אמריקאים רבים פרשו מעבודה כדי לסחור במניות מהמחשב בביתם, והאמינו כי השוק יוכל רק לעלות.

איך יודעים ששוק המניות נסחר הרבה מעל שוויו האמיתי?

שוק המניות בארה"ב נסחר כעת מעל לשוויו האמיתי בשיעור חד יותר מאשר כמעט כל שיא קודם של שוק פרי בארה"ב במהלך 100 השנים האחרונות, כתב מרק האלברט, בעל טור באתר חדשות הפיננסים "מרקטווץ'", במאמר שפירסם אתמול.  

במאמר הציג האלברט שורה של נתונים שמראים בין השאר כי מכפיל המכירות שבו נסחר שוק המניות בארה"ב גבוה כעת מ-95% מהמכפילים ברמות שיא בשווקים פריים מאז שנת 1900, וכי מכפילי הרווח הנוכחיים גבוהים בכמעט 90% מהמכפילים ברמות שיא של שווקים פריים באותה התקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker