אחרי ניסיון ההפיכה: טורקיה מטהרת גם את המגזר העסקי

משטרת טורקיה פשטה על רשת סופרמרקטים ועל חברת בריאות וטכנולוגיה בחשד שמימנו את ניסיון ההפיכה ביולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת טורקיה ערכה היום (שלישי) חיפוש במשרדים של רשת קמעונאית עם פרישה בכל המדינה ובמשרדי חברת שירותי בריאות וטכנולוגיה. עשרות אנשים נעצרו באחת מהפשיטות הגדולות ביותר שנערכו על עסקים פרטיים מאז ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר.

מאז ניסיון ההפיכה שנערך ב-15 ביולי, אז קבוצות חיילים של הצבא, מטוסי קרב וטנקים ניסו להפיל את הממשלה, עוכבו יותר מ-35 אלף בני אדם. כמחצית מהמעוכבים נעצרו באופן רשמי ועשרות אלפים הודחו מהצבא, מהמשטרה ומהמגזר הציבורי. היקף פעילות הממשלה מאז הטריד את מדינות  המערב, שחוששות כי הנשיא, רג'פ טייפ ארדואן, משתמש בכך כתירוץ לדיכוי ההתנגדות לו.

רג'פ טייפ ארדואן. שלטון שפוגע בבית המשפטצילום: אי־פי

לפי הממשלה, גם עסקים פרטיים עמדו במוקד החקירה של תומכי פתהוללה גולן, איש דת שעזב את המדינה וחי בגלות בארה"ב. הוא מואשם על ידי טורקיה בארגון ניסיון ההפיכה.

לפי דיווח של סוכנות הידיעות אנאדולו שנמצאת בבעלות המדינה, המשטרה פשטה על רשת המרכולים המוזלת A101 ועל חברת הבריאות והטכנולוגיה Akfa בחשד שהעניקו תמיכה פיננסית לרשת הפעילות של גולן, שטוען כי לא היה מעורב בניסיון ההפיכה.

ארה"ב אומרת כי הוא יגורש לטורקיה רק אם תוצג לה ראיה חותכת שהוא היה מעורב בניסיון ההפיכה. לטענן מקורבים לשר החוץ של טורקיה, הוא דיבר היום עם מקבילו האמריקאי, ג'ון קרי, בנוגע לגירוש של גולן. קרי צפוי לבקר החודש בטורקיה.

A101, שמפעילה אלפי סניפים בטורקיה, אמרה כי היחידה לפשעים כלכליים של המשטרה ערכה חיפוש במטה החברה באיסטנבול במשך שש שעות היום בבוקר. החברה שיתפה פעולה עם המשטרה ופעילות הרשת נמשכה כרגיל.

A101 אמרה כי לא היו לה "קשרים פיננסים או מסחריים" להתארגנות לא חוקית, אף שהרשת אמרה כי הבנק Asya שנסגר היה פעם בעל מניות ברשת. הבנק נוסד על ידי תומכי גולן ונסגר על ידי הרגולטורים.

סוכנות הידיעות הפרטית דוגאן אמרה כי המשטרה עצרה את יו"ר A101, טורוט איידין, בביתו שבפרובינציית טראבזון שבמזרח הים השחור. איידין ומשפחתו מחזיקים גם במניות רוב של חברה המפעילה בתי חולים במדינה. 36 אלף איש עובדים בחברות שבבעלותו.

לפי אנאדולו, 50 בני אדם נחקרו בפשיטה על Akfa, ובהם יו"ר החברה. לא ניתן היה לקבל את תגובת Akfa.

לפי עדי ראיה, המשטרה ערכה גם חיפושים בבתי משפט בעיר איסטנבול. "המשטרה בבית המשפט והיא הגיעה עם רשימת שמות. השמות היו של האנשים שנדרשו לחקירה, והם עורכים חיפוש בבניין", אמר עובד באחד מבתי המשפט לרויטרס.

לפי אנאדולו, בידי המשטרה היו צווי מעצר ל-83 בני אדם. יממה לפני כן עצרה המשטרה 136 בני אדם בפשיטה על בית משפט בצידה האירופי של איסטנבול.

ארדואן מאשים את גולן בהקמת רשת מקיפה של בתי ספר, ארגוני צדקה ועסקים פרטיים בטורקיה ומחוצה לה במשך עשורים כדי לחדור למוסדות המדינה ולהקים "מבנה מקביל" שנועד להשתלט על המדינה.

לפני ניסיון ההפיכה הכושל, שבו נהרגו 240 בני אדם, הרשויות החרימו את בנק Asya, השתלטו או סגרו כמה מכלי התקשורת במדינה ועצרו אנשי עסקים שהואשמו במימון הפעילות של גולן.

ראש הממשלה, בינאלי יילדרים, ניסה להרגיע את הציבור ואמר כי המשטרה חוקרת רק אנשים שניהלו קשרים עם גולן אחרי 17 בדצמבר 2013 – התאריך שבו נפתחה חקירת שחיתות נגד גולן וארדואן – מה שגרם לקרע מתוקשר בין השניים שהיו בעבר בני ברית.

"מיליוני אזרחים חפים מפשע יכולים להיות רגועים. אם לא תמכתם באופן עקבי ב-FETO אחרי 17 בדצמבר, אתם יכולים להיות רגועים", אמר יילדרים ביחס למה שממשלת טורקיה מגדירה כ"ארגון הטרור של גולן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker