ריבית שלילית להמונים: בנק גובה תשלום על פיקדון מלקוחות עשירים

בנק מקומי מבוואריה החל לגבות ריבית של 0.4% על פיקדונות של 100 אלף יורו ויותר, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הציג לפני שנתיים לראשונה ריבית שלילית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כשהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הציג לראשונה ריבית שלילית על פיקדונות לפני שנתיים, מעטים חשבו שהרעיון הזה ירחיק לכת עד כדי כך.

בשבוע שעבר הודיע בנק רייפאייזן גמונד אם טגרנזה, שנמצא בעיירה בווארית שבה מתגוררים 5,767 אנשים, כי יתחיל לגבות ריבית מלקוחותיו על החזקת כספם. החל מספטמבר הקרוב, יגבה הבנק על כל פיקדון של יותר מ-100 אלף יורו (111,710 דולר) ריבית של 0.4%.

"מלקוחותינו העסקיים אנחנו גובים ריבית שלילית כבר זמן מה, אז למה שזה יהיה שונה עבור לקוחות פרטיים עם חשבונות גדולים?" אמר לבלומברג יוזף פול, חבר דירקטוריון הבנק. "כפי שהדברים נראים כיום, הריבית על הפיקדונות לא תורחב גם ללקוחות עם סכומים קטנים יותר".

רייפאייזן גמונד אם טגרנזה הוא אמנם בנק קטן שגובה כסף רק מלקוחות אמידים - לדבריו פחות מ-140 לקוחות יושפעו מהמדיניות החדשה - אבל באופן עקרוני, הריבית השלילית של ה-ECB נועדה לעודד הוצאות והשקעות בכלכלה המדשדשת של גוש היורו, ולא לקנוס בווארים עשירים. דובר מטעם ה-ECB סירב להגיב.

מטה הבנק המרכזי של אירופה
מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP

כשה-ECB הוריד ביוני 2014 את הריבית על הפיקדונות למינוס 0.1%, אמר נגיד הבנק מריו דראגי כי הצעד "מיועד לבנקים, ולא לאנשים". ההחלטה אם להעביר את הורדת הריבית הזו לחוסכים היא של הבנקים, "ולא החלטה שלנו", הדגיש דראגי. מאז הוריד ה-ECB את הריבית על הפיקדונות שלוש פעמים נוספות. עד כה מקבלי ההחלטות אמרו כי לא היו לכך תופעות לוואי שליליות, כמו משיכה המונית של כספי לקוחות. הלוואות הבנקים שבו לעלות בתקופה הזו.

לפני שבועיים אמר חבר מועצת ה-ECB בנואה קוארה כי לקוחות נשארים בבנקים שלהם משום שהם לא רואים סימנים לכך שיחויבו על חסכונותיהם בזמן הקרוב. השאלה אם הוא צדק או לא תלויה באופן שבו הבנקים בגרמניה ובמדינות נוספות יגיבו לטאבו הזה של גביית ריבית מלקוחות פרטיים. מיכאלה קמר, ראש התאחדות הבנקים הגרמנית, אמר ביום חמישי כי הוא אינו צופה שבנקים נוספים ילכו בעקבות רייפאייזן. "השאלה אם לגבות ריבית על פיקדונות ואיך תלויה בכל בנק. התחרות בין הבנקים ובנקי החיסכון בגרמניה גדולה מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker