מדד שנחאי: הטכניון מזנק, האוניברסיטה העברית נופלת ובר אילן נעלמת

ישראל הצליחה להכניס לרשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם שני מוסדות - בדומה לסין ולבלגיה. ארה"ב משיכה לשלוט ברשימה עם 50 מתוך 100 המוסדות הטובים בעולם

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטכניוןצילום: דורון גולן

הטכניון זינק שמונה מקומות במדד האוניברסיטאות הטובות בעולם של דירוג שנחאי והגיע למקום 69. ואולם האוניברסיטה העברית, שהיתה בשנה שעברה בדירוג במקום 67, צנחה למקום 87 בדירוג של 2016. הם היו שני המוסדות האקדמיים היחידים שהופיעו ברשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם.

לפי דירוג זה, מכון וייצמן נמצא במקומות 101-150; אוניברסיטת תל אביב ממוקמת במקומות 151-200; אוניברסיטת בן גוריון הגיעה למקום 401-500 בדירוג – דירוג דומה לזה בשנה שעברה. ואילו אוניברסיטת בר אילן נפלטה השנה מדירוג 500 המוסדות האקדמיים הטובים בעולם.

המכון של אוניברסיטת ג'יאוטונג בשנגחאי בוחר מדי שנה את 500 האוניברסיטאות הטובות בעולם מבין 1,200 מוסדות אקדמיים, ומדרג אותן לפי הצטיינותן בתחומי הלימוד השונים. המכון טוען כי הדירוג מהימן ומבוסס על משתנים רבים, בהם מספר הבוגרים והמרצים שזכו בפרס נובל ובמדליית פילדס. אולם באירופה נמתחה עליו לא פעם ביקורת בטענה כי הוא מוטה נגד אוניברסיטאות אירופיות משום שהוא שם דגש על תחומי המדעים ופחות על מקצועות הומניים.

בדירוג לימודי מדעי הטבע ומתמטיקה הגיעו הטכניון למקומות 51-75 עם ציונים דומים; בדירוג לימודי ההנדסה והמחשבים הגיע המוסד החיפאי למקום 44 ואוניברסיטת תל אביב למקום 51-75 בדירוג זה. אף מוסד ישראלי לא דורג בין ה-100 המובילים בתחומי מדעי החיים, רפואה ורוקחות; האוניברסיטה העברית דורגה במקום 51-75 בתחום מדעי החברה ואוניברסיטת תל אביב במקום 76-100.

באופן לא מפתיע, גם השנה שולטות בדירגו האוניברסיטאות האמריקאיות, כשהרווארד כבשה את המקום הראשון זו השנה ה-14 ברציפות, ואחרי סטנפורד ואוניברסיטת קליפורניה בברקלי. המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) הגיע השנה למקום החמישי ונעקף על ידי אוניברסיטת קיימברידג' הבריטית שבמקום הרביעי. אל המקום השישי הגיעה אוניברסיטת פרינסטון האמריקאית; אוקספורד הבריטית עלתה מהמקום העשירי ב-2015 למקום השביעי השנה, תוך שהיא עוקפת את המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק), את אוניברסיטת קולומביה ואת אוניברסיטת שיקגו.

המכון הטכנולוגי של ציריך הגיעה למקום 19 ואוניברסיטת טוקיו הגיעה למקום 20 – המוסד האקדמי האסייאתי הראשון ברשימה. בסך הכל, מתוך 100 המוסדות המובילים ברשימה, 54 הם מיבשת אמריקה, 31 מוסדות אירופאים ו-15 מוסדות אקדמיים מאזור אסיה-פסיפיק. ארה"ב מובילה את הרשימה עם 50 מוסדות ברשימת 100 המוסדות המובילים, וישראל הצליחה להכניס לרשימה מספר זהה לדנמרק, בלגיה וסין.

דירוג שנגחאי הוא אחד מכמה דירוגי אוניברסיטאות שמתפרסמים מדי שנה בעולם. בדירוג האחרון של השבועון הבריטי "Times Higher Education" היתה האוניברסיטה העברית המוסד האקדמי הישראלי היחיד בין 200 המובילים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker