התמונה שהילרי קלינטון היתה מעדיפה לשכוח

הקרב בין המועמדים לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון ודונלד טראמפ אלים במיוחד? מאחורי ההשמצות מסתתרת מערכת קשרים מסועפת ועמוקה - וגם אינטרסים כלכליים ■ מבילויים משותפים במסיבות ובמגרשי גולף ועד תרומות של מיליונים - כל מה שלא סיפרו לכם על מערכת היחסים של טראמפ עם הקלינטונים

נדן פלדמן
נדן פלדמן
 ינואר 2005, סנאטורית ניו יורק הילרי קלינטון ובעלה ביל מגיעים לפאלם ביץ' לחתונה השלישית של המיליארדר דונלד טראמפ
ינואר 2005, סנאטורית ניו יורק הילרי קלינטון ובעלה ביל מגיעים לפאלם ביץ' לחתונה השלישית של המיליארדר דונלד טראמפ צילום: Maring Photography / Contour / GETTY IMAGES
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בשבוע שחלף, שעה שהוא מידרדר בסקרים, החריף דונלד טראמפ את המתקפה נגד יריבתו במרוץ לנשיאות, הילרי קלינטון. בהפרש של כמה ימים הספיק טראמפ לכנות את קלינטון "שטן", ולרמוז כי אם תיבחר ותנסה לשנות את חוקי החזקת הנשק — צריך לטפל בה באמצעות רובים. הפרשנים סברו כי הפעם המועמד הרפובליקאי לנשיאות באמת ירד מהפסים, אפילו במונחים נטולי הרסן שלו.

ספק אם אותם הפרשנים, האלפים שהריעו לדברי הבלע שניפק טראמפ בעצרות התמיכה שלו ומיליוני המצביעים שמתכוונים לבחור בו — מודעים לקשר החם והלבבי שניהל המיליארדר הניו־יורקי עם הילרי וביל קלינטון במשך שנים ארוכות — קשר שגלש לקמפיין הנשיאותי שלו.

הקשר בין טראמפ לקלינטונים נמשך כבר יותר מ–20 שנה. הוא כולל היבטים פיננסיים — תרומות פוליטיות ופילנתרופיות בנות שבע ספרות — וגם בילויים משותפים במגרשי גולף, ביקורים בבית הלבן, חתונה שתועדה בתמונה שנחרתה בזיכרון, גיבוי פוליטי הדדי, ובעיקר שלל סופרלטיבים שהרעיף טראמפ על הקלינטונים בעת שכיהנו בתפקידים השונים והבכירים ביותר שמילאו בפוליטיקה האמריקאית בשלושת העשורים האחרונים.

טראמפ מבקר את הילרי קלינטון בבית הלבן
טראמפ ושני בניו במפגש עם הגברת הראשונה של ארה"ב צילום: מתוך ספר של טראמפ מ-1997

האם ביל קלינטון גרם לטראמפ להתמודד?

לפני תשעה חודשים — בתקופת הפריימריז במפלגות, כשטראמפ עוד התמקד במתקפות נוטפות ארס על יריביו במרוץ הרפובליקאי — העיתון "וושינגטון פוסט" חשף שיחה פרטית שהתקיימה בין ביל קלינטון לטראמפ חצי שנה קודם לכן.

בסוף מאי 2015 טראמפ עדיין התלבט אם לרוץ בפריימריז הרפובליקאיים והיה על סף החלטה. הוא ניסה להשיג את ביל קלינטון כמה פעמים באותם שבועות. בסופו של דבר הנשיא לשעבר השיב לו, והם שוחחו בטלפון כפי שעשו פעמים רבות במהלך השנים, לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט".

הפעם השיחה לא נסובה על גולף, תחום עניין משותף של השניים, או על כספים לקרן הצדקה של קלינטון — תחום עניין משותף נוסף. בשיחה הזאת, לפי מקורבים, קלינטון עודד את טראמפ למלא תפקיד גדול יותר במפלגה הרפובליקאית. לפי ארבעה מקורבים לטראמפ, קלינטון ניתח את סיכוייו של טראמפ לזכות במועמדות מטעם הרפובליקאים. הוא אמר למיליארדר כי הוא כוח עולה בימין הפוליטי, וכי יוכל לזכות בתמיכה גדולה מצד שמרנים מתוסכלים.

בסביבתו של קלינטון אישרו את קיום השיחה. זמן קצר לאחר מכן, ב–16 ביוני, טראמפ הכריז על כניסתו למרוץ לראשות המפלגה הרפובליקאית, ומאז נהפך לסנסציה פוליטית בוטה שאינה מפסיקה לייצר שערוריות.

שיחת הטלפון בין הנשיא לשעבר למועמד הרפובליקאי העתידי התקיימה זמן קצר לאחר שהילרי קלינטון הכריזה באופן רשמי על ריצתה לנשיאות. מערכת היחסים בין ביל להילרי ידעה יותר מבגידה אחת, אך קשה להאמין כי הנשיא ה–42 של ארה"ב, שכמעט הודח בשל אחת מהבגידות האלה, ראה בשיחת הטלפון הסודית עם טראמפ בגידה באמון של אשתו. לא רק משום שהיה קשה להאמין אז כי טראמפ באמת יוכל להתמודד מול קלינטון, לאור התמיכה הקלושה שקיבל בסקרים — אלא בעיקר בהתחשב בקשר הארוך שנוצר ביניהם, וברצף המחמאות שטראמפ העניק בשנים האחרונות לגברת הראשונה לשעבר.

"אני חושב שהילרי קלינטון היא אדם נהדר. אני מוטה כי אני מכיר אותה שנים. אני מחבב אותה ואת בעלה מאוד. אני חושב שהיא עובדת קשה ועושה עבודה טובה". את הדברים האלה אמר טראמפ בראיון לפוקס ב–2012, אחרי שקלינטון עמדה לסיים את תפקידה כמזכירת המדינה.

דברים אלה משקפים שבחים ברוח דומה שהרעיף טראמפ על הקלינטונים בכמה הזדמנויות מאז התמודדה הילרי לראשונה על ראשות המפלגה הדמוקרטית ב–2008: "היא תהיה נשיאה מעולה", כתב טראמפ באותה שנה בבלוג שפירסם אז. "אני מחבב אותה. היא באמת בן אדם טוב ואשה טובה".

שנה קודם לכן אמר טראמפ בראיון ל–CNN כי קלינטון "תעשה עבודה טובה כנשיאה" בחתימת הסכם גרעין עם איראן, משום שהיא "תמיד מקיפה את עצמה באנשים טובים".

סכומי התרומות של דונלד טראמפ לפי השתייכות המועמדים. סך התרומות של טראמפ לדמוקרטים - 335,600 דולר

גם אחרי שקלינטון סיימה את הקדנציה כמזכירת מדינה, טראמפ העדיף להחמיא לה ולבעלה. "אני מכיר אותה היטב, היא וביל חברים במועדון הגולף שלי, ואני מחבב מאוד את שניהם", אמר ללארי קינג 
מ–CNN בסוף 2013. העיתונאי ניק גאס מאתר "פוליטיקו" תיאר במלים הבאות את 
התנהגותו של טראמפ כלפי הקלינטונים: "טראמפ היה נדיב מאוד, שלא לומר מתרפס, בשבחים שלו". אפשר רק לנחש איך היה מצייץ בתגובה לדברים האלה כיום.

טראמפ תרם לקלינטון יותר מרבע מיליון דולר

טראמפ לא הסתפק במלים, ותרם כספים לקלינטונים בשלוש הזדמנויות לפחות: כשהילרי התמודדה על מושב בסנאט מטעם מדינת ניו יורק ב–2000 (וניצחה), כשהיא רצה בפריימריז הדמוקרטיים ב–2008 (והפסידה), ובין לבין, כשהקלינטונים גייסו כספים לקרן הצדקה שלהם - Clinton Foundation.

בסך הכל תרם טראמפ לקלינטונים סכום שמוערך ביותר מ–250 אלף דולר — כמעט כולם לקרן הצדקה, עוד 3,000–4,000 דולר למרוץ לסנאט, ועוד קרוב ל–1,000 דולר במרוץ הנשיאותי הקודם. ב–2008 הוא נימק את התרומות שלו לקלינטון בכך שהיא "חכמה מאוד ומוכשרת".

בקיץ שעבר, זמן לא רב לאחר אותה שיחת טלפון פרטית עם בעלה, הוא כבר נשמע קצת אחרת. "כאיש עסקים וכתורם משמעותי להרבה מאוד אנשים, כשאתה תורם להם כסף, הם יעשו כל דבר שתבקש מהם", אמר טראמפ ל"וול סטריט ג׳ורנל" ביולי 2015. "למה שאגיד עליה דברים רעים? אני איש עסקים. למה שאגיד שהיא עושה עבודה נוראית, כשאני יודע שייתכן שאזדקק לעזרה ממנה או מבעלה, בנוגע למשהו שאני אפילו לא חושב עליו באותו רגע?" הסביר טראמפ.

את התרומות הנדיבות שהזרים טראמפ לקרן הצדקה של הקלינטונים, הסביר כך: "נכון, תרמתי להם, אבל לא ידעתי שהם ישתמשו בכסף למטוסים פרטיים ודברים כאלה", אמר ל"פוקס ניוז" כשהוא כבר פוזל לעבר הבית הלבן. "כאיש עסקים זאת המחויבות שלי להסתדר עם כולם, כולל הקלינטונים, וכולל דמוקרטים ושמרנים".

ההסבר התועלתני של המיליארדר הססגוני נשמע משכנע, אך נדמה כי טראמפ — אדם שמספר האנשים שהשמיץ גדול כמעט כמו מספר האנשים שאי־פעם פגש — ידע להסתדר עם הקלינטונים טוב במיוחד במשך השנים.

חברות משפחתית ארוכת שנים

בשיא הקמפיין של טראמפ נגד אובמה אמר עליו ביל קלינטון: "אני אוהב אותו, ואני אוהב לשחק אתו גולף" צילום: אי־פי

אחוזת מאר־א־לאגו המצועצעת של טראמפ בפאלם ביץ׳, פלורידה, כיבדה את הילרי קלינטון במושב בשורה הראשונה בטקס החופה שנערך בה בינואר 2005. המיליארדר נשא אז לאשה את מלאניה קנאוס, האשה השלישית שלו, אחרי איוואנה טראמפ ומרלה מייפלס. בהמשך הערב הצטרף ביל להילרי, אז סנאטורית ניו יורק.

בחלוף עשר שנים, באחד העימותים במרוץ הרפובליקאי, טראמפ הסביר כי לקלינטונים "לא היתה ברירה" אלא לפקוד את החתונה שלו, משום שהוא תרם בנדיבות לקרן הצדקה שלהם, כמו גם לקמפיינים של הילרי לסנאט ולאחר מכן לנשיאות.

לקלינטון היו הסברים משלה להופעתה בחתונה. בזמנו הסבירה בפשטות כי חשבה ש"זה יהיה כיף לבוא". ואולם בשנה שעברה, כשהיא כבר בתוך המרוץ לנשיאות, היא בחרה להשתמש במלים אחרות. באירוע בחירות באיווה הסבירה קלינטון לקהל כי היא תיכננה ממילא להיות בפלורידה באותו סוף שבוע, וכי הזוג בכלל לא שהה בטקס החתונה עצמו. היא גם ציינה כי "לא הביאה דבר" כמתנת חתונה לטראמפ. גם אם זה נכון, סביר להניח כי לא זאת הסיבה שבגללה טראמפ נעדר מכנס גדול ונוצץ שערכו הקלינטונים לקרן הצדקה שלהם בניו יורק.

מהחתונה ההיא זכורה יותר מכל תמונה אחת, פוטו־אופ של הזוג המאושר והזוג הנשיאותי — הטראמפים והקלינטונים — כשהם מחייכים זה לזה בלבביות שקשה לומר שנראית מלאכותית. מהתצלום נעדרו נציגות הדור הצעיר של שני הצדדים — איבנקה טראמפ וצ׳לסי קלינטון, שידועות כחברות, לפי "ניוזוויק".

זו לא היתה התמונה הראשונה של קלינטון עם טראמפ. כעשור קודם לכן ביקר המיליארדר את הגברת הראשונה עם שני בניו, דונלד ג׳וניור ואריק טראמפ, והנציח את הביקור בתמונה שצילמה הצלמת הנשיאותית שרה מריאנס. ל"בוסטון גלוב" אמרה כי אינה זוכרת מתי צולמה התמונה, וכי הפרט היחיד שזכור לה הוא שטראמפ היה זה שביקש את התצלום. התמונה הזאת הופיעה בהקדמה לספר שפירסם טראמפ ב–1997. על גבי התמונה הופיע הכיתוב: "האשה הראשונה היא אשה נהדרת, שהתמודדה עם לחץ בצורה יוצאת מן הכלל".

טראמפ: "קלינטון היה הנשיא הטוב ביותר"

התמונה המשותפת והחייכנית משקפת גם את היחס האוהד שטראמפ הקרין כלפי הקלינטונים בשמונה השנים שלהם בבית הלבן. בפרשות הסקס שבהן הסתבך הנשיא לשעבר, שכמעט הובילו להדחתו, טראמפ יצא מגדרו כדי להגן עליו — גם שנים לאחר מכן.

בזמן אמת, כשקלינטון עמד בפני הדחה ב–1998, טראמפ הביע סימפטיה למצבו ואמר כי קלינטון היה צריך לסרב להשיב על שאלות הנוגעות לחיי המין שלו. "זה דבר נוראי עבור נשיא לעמוד בפני שימוע. זו מבוכה איומה בשבילו". את פאולה ג׳ונס, אחת הנשים שתבעו את קלינטון בגין הטרדה מינית, הוא כינה "לוזרית" בראיון ל–CNBC באותה שנה.

בראיון ל"ניו יורק טיימס" בספטמבר 1999, אחרי שקלינטון ניצל מהדחה, טראמפ הרעיף עליו תשבחות: "הוא היה יכול להיכנס להיסטוריה כנשיא גדול" — לולא הסקנדל עם מוניקה לוינסקי. טראמפ, בסגנונו המשוחרר, טען כי דעת הקהל האמריקאית היתה סלחנית יותר עם הנשיא אילו ניהל רומן "עם אשה באמת יפה. קנדי ומרילין מונרו היו בליגה אחרת".

בהזדמנות אחרת אמר טראמפ כי "עכשיו קלינטון לא יכול אפילו להיכנס למועדוני גולף בווסצ׳סטר (שם מתגוררים הקלינטונים; נ"פ). נשיא לשעבר שמתחנן להיכנס למגרש גולף. זה בלתי־נתפש", אמר.

טראמפ בעצרת בחירות בצפון קרוליינה, ביום שלישי
"קלינטון תעשה עבודה טובה כנשיאה, משום שהיא תמיד מקיפה את עצמה באנשים טובים. אני מכיר אותה היטב, היא וביל חברים במועדון הגולף שלי, ואני מחבב מאוד את שניהם" צילום: ERIC THAYER/רויטרס

כשהקלינטונים עזבו את הבית הלבן ועברו לבית מידות במחוז ווסצ׳סטר היוקרתי במדינת ניו יורק, קלינטון הצטרף למועדון הגולף שבבעלותו של טראמפ, השוכן בסמוך לביתם. ב–2005 בחן קלינטון אפשרות לרכוש דירה בפרויקט ריברסייד סאות׳, שבבעלות טראמפ, במנהטן.

הסנגוריה של טראמפ על קלינטון ודברי השבח שלו לנשיא לשעבר נמשכו בראיונות בשנים האחרונות. בראיון שהעניק
 ל–CNN באוקטובר 2008 השווה טראמפ בין השקרים של קלינטון לשקרים של הנשיא המכהן דאז, ג׳ורג׳ בוש: "תראו לאיזו תסבוכת נכנס ביל קלינטון בגלל משהו שהיה לחלוטין לא חשוב, וניסו להדיח אותו על זה", אמר. "זה היה קשקוש. ואילו בוש הכניס אותנו למלחמה האיומה הזאת (מלחמת עיראק; נ"פ) בגלל שקרים על נשק להשמדה המונית, ובגלל כל מיני דברים שהתבררו כלא נכונים".

ביוני 2015, יום לאחר שהכריז רשמית על מועמדותו לנשיאות, טראמפ חזר ושיבח את קלינטון. בתוכנית הבוקר "מורנינג ג׳ו" של MSNBC התבקש טראמפ לבחור מי מבין ארבעת הנשיאים האחרונים היה הטוב ביותר — שני הרפובליקאים ממשפחת בוש או קלינטון ואובמה הדמוקרטים. "הייתי אומר שקלינטון", השיב. "היתה רוח של תקוה. בכנות, אם הוא לא היה פוגש את מוניקה, ואת פאולה, ונשים חצי־יפות אחרות, הוא היה מתנהל הרבה יותר טוב. זה הרס אותו, הוא באמת היה פגוע מאוד מכל הסיפור, אבל הוא עשוי מטפלון".

קלינטון, בתורו, ידע גם הוא לחלוק שבחים לטראמפ. "אני אוהב אותו, ואני אוהב לשחק גולף אתו", אמר בראיון ל–CNN ב–2012. הנשיא לשעבר דיבר באופן חיובי על טראמפ, אף שהאחרון ניהל אז קמפיין מכוער להשחרת דימויו של אובמה וערעור הלגיטימציה שלו כנשיא נבחר, באמצעות קידום תיאוריית הקונספירציה שלפיה אובמה לא באמת נולד בארה"ב, ולכן על פי החוקה אינו יכול לשמש נשיא.

"היחסים ביניהם 
היו תועלתניים"

ואולם כיום, את המלים החמות האלה החליפו עלבונות ארסיים, בהתאם לרוח הקמפיין והפרס שעליו מתמודדים טראמפ וקלינטון. עוד לפני ההשמצות הפרועות ששיגר טראמפ לעבר יריבתו בשבועות האחרונים, שהקצינו ככל שמצבו בסקרים הורע, הוא מצא זמן להסתער על הנשיא לשעבר ולתקוף אותו על חולשותיו בקרב המין השני, כמו שרק טראמפ יודע.

"הילרי נשואה לאדם שניצל נשים בצורה הנוראית ביותר בהיסטוריה של הפוליטיקה. היא נשואה לאדם שפגע בנשים רבות", אמר טראמפ בעצרת ב–7 במאי. "היא נשואה לאדם שעמד בפני הדחה משום ששיקר". שבועיים לאחר מכן החריף טראמפ את הטון בראיון ל"פוקס ניוז", והאשים את קלינטון באונס. ב–23 במאי הוא פירסם הקלטות אודיו שבהן נשמעות שתיים מהתובעות נגד קלינטון, חואניטה ברודריק וקתלין וויילי, מתארות כיצד תקף אותן מינית.

"פרט למשפחה שלו, נדמה שכל צעד שטראמפ עושה מחושב כדי להועיל לו באיזושהי צורה, פיננסית או פוליטית", הסביר מייקל ד׳אנטוניו, שפירסם ביוגרפיה על טראמפ, בראיון לתחנת הרדיו הציבורית NPR. "מדובר באדם שהחיים שלו, הלכה למעשה, הם הפקה אחת גדולה. הרבה מאוד ממה שאנחנו רואים זה בדיוני. זה כמו תיאטרון בשבילו".

ד׳אנטוניו סבור כי היחסים בין טראמפ לקלינטונים היו שטחיים למדי לאורך השנים, למרות התמונות המשותפות והתרומות הפיננסיות. "הקשרים שנטווים בין אנשים בליגה של טראמפ ושל הקלינטונים 
הם פשוט שונים. זה לא כמו אנשים פשוטים".

ביוגרפית נוספת של טראמפ, גוונדה בלייר, אמרה ל–NPR דברים ברוח דומה. "היחסים האלה הם תועלתניים לשם התגמול. הם תמיד כך, ואך ורק כך. והם הדדיים. הקלינטונים לא סתם הגיעו לחתונה של טראמפ", אמרה בלייר, שפירסמה באחרונה את הביוגרפיה "שושלת טראמפ: שלושה דורות של בונים ומועמד אחד לנשיאות" (The Trumps: Three Generations Of Builders And A Presidential Candidate).

צ'לסי קלינטון. חברה טובה של הבת של טראמפ, לפי ניוזוויקצילום: רקס

על אופי הקשרים בין טראמפ לקלינטונים אפשר ללמוד גם ממסמכים שפירסם באחרונה לציבור הזוג הנשיאותי עצמו. באפריל השנה פירסמה ספריית קלינטון מאגר גדול של מסמכים, השופכים אור נוסף על היחסים בין הצדדים. בדיקה מעמיקה שערך "בוסטון גלוב" במסמכים הובילה את העיתון למסקנה כי איש העסקים וזוג הפוליטיקאים לא בילו יותר מדי זמן משותף, גם כשהקלינטונים עברו להתגורר בניו יורק, והילרי היתה סנאטורית מטעם המדינה.

לפי העיתון, היו להם כמה חברים משותפים והם בילו באירועים חברתיים של החברה הגבוהה בניו יורק, אך לא הרבה מעבר לכך. חבר קרוב של הקלינטונים, שדיבר בעילום שם, אמר ל"בוסטון גלוב" כי שני הזוגות היו שייכים לקליקות שונות לגמרי בניו יורק. אם היה אירוע שבו נכחו הן טראמפ והן הילרי קלינטון, הוא כנראה היה אירוע גדול מאוד שבו "העילית של השבטים השונים התערבבו יחד".

את ההבדל בין טראמפ של אז לטראמפ של היום ביחסו לקלינטונים סיכם היטב יועצו הקרוב, מייקל כהן. "הוא לא שיקר", אמר כהן בראיון 
ל–CNN לפני שלושה חודשים. "זה פשוט לא שינה לו אז. הוא היה אזרח פרטי שהיה מיודד עם הקלינטונים. כעת זה משחק אחר. אנחנו ב–2016, והוא המועמד הרפובליקאי לנשיאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker