מדוע הסכים איש העסקים המצרי שעזר בתיווך עסקת גז עם ישראל לוותר על 75% מהונו?

חוסיין סאלם, שותפו לשעבר של יוסי מימן, נמלט לספרד בעקבות ההתקוממות נגד הנשיא מובארק; כדי לשוב למולדתו ימסור לממשלה נכסים בשווי כ-600 מיליון דולר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

איש העסקים המצרי חוסיין סאלם, שהיה ממקורביו של הנשיא המודח חוסני מובארק, הסכים לוותר של 75% מהונו במסגרת הסכם עם משרד התובע הכללי של מצרים אשר יאפשר לו ולמשפחתו לשוב למצרים מבלי לעמוד לדין, מסר עורך דינו.

סאלם, שותפו לשעבר של יוסי מימן במיזם שיתופי הגז והנפט EMG ומאדריכלי עסקת הגז בין מצרים לישראל, נעצר בספרד בשנת 2011 בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוצא נגדו, לאחר שנמלט אל המדינה בעקבות ההתקוממות שהביאה להפלת משטרו של מובארק.

בית משפט במצרים גזר עליו שלא בפניו ב-2011 עונש של שבע שנות מאסר וקנסות בסך כולל של יותר מארבעה מיליארד דולר, לאחר שהרשיע אותו בהלבנת כספים וספסרות. בהמשך הורשע גם בעבירות שוחד אולם זוכה בשנת 2014 מאישומים הקשורים ליצוא גז לישראל יחד עם מובארק ושר הנפט לשעבר של מצרים.

חוסיין סאלםצילום: אי-פי

"אני מאוד מרוצה מהתוצאות ומרגיש שנוכל להתחיל להתקדם הלאה", אמר מחמוד קאביש, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת קהיר ועורך דינו של סאלם.

סאלם, המחזיק באזרחות ספרדית, היה בעל המניות הגדול ביותר במיזם EMG. קבוצות אופוזיציה במצרים התלוננו במשך זמן רב כי EMG מוכרת גז במחירים מוזלים לישראל ולמדינות נוספות, ובכך גוזלת הכנסות פוטנציאליות מקופת ממשלת מצרים.

סאלם, אשר לו היו השקעות רבות באתרי נופש בים האדום ובראשם בשארם א-שייח, ישלם לרשויות החוק במצרים סכום של 5.3 מיליארד לירות מצריות (597 מיליון דולר) במסגרת ההסכם, לפי דיווח ערוץ הטלוויזיה הממשלתי של מצרים.

משרד התובע הכללי של מצרים מסר כי סאלם העביר לבעלות המדינה 75% מהונו, ובכלל זה שטחי נדל"ן, אדמות חקלאיות ומלונות. לדברי המשרד, ההסכם מבטיח כי סאלם ומשפחתו יוכלו לחזור למצרים מבלי לעמוד לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker