הטרור מחבל בכלכלת אירופה

דווקא כשכלכלת אירופה התחילה להתאושש מהמשבר של 2008 היכה הטרור; הנפגע העיקרי מהמתקפות הרבות הוא ענף התיירות - אחד המגזרים החיוניים ביותר כלכלה ■ התוצאה: ירידה בצמיחה בכלכלת הגוש ברבעון השני, ואפס אחוזי צמיחה בצרפת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המכות הגיעו בזו אחר זו: פעילי דאעש רצחו אזרחים בבריסל ובניס, טרור קטלני התפרץ בגרמניה, זוועות התחוללו בעיירה צרפתית — האזהרות על שעתיד לקרות הגיעו 
מכל עבר.

פרץ המתקפות באירופה מעורר את השאלה האם האיום החדש ליציבות הגיע כדי להישאר? האתגרים הפוליטיים שעומדים בפני מנהיגי אירופה קשים, וההשפעה על כלכלת האזור עלולה להיות לא פחות חמורה. "אנו חווים שינוי מבני. מלחמה שלא היתה קיימת בעבר מידפקת כעת על דלתנו", אמר ז'ורז' פנאיוטיס, נשיא MKG, קבוצת ייעוץ לתיירות שבסיסה בפריז. "אם היא לא תטופל, הבעיה תימשך".

אנשי ביטחון חמושים בתרגיל בשדה התעופה
תרגיל של כוחות הביטחון הצרפתיים ללוחמה בטרור בשטח בנויצילום: Claude Paris/אי־פי

ההשפעות על עסקים, קטנים וגדולים, מורגשות ביתר שאת: במון סן מישל, מנזר מרהיב ואחד מיעדי התיירות הבולטים בצרפת, העסקים של קבוצת סודטור, רשת מלונות ומסעדות מקומית, קרסו בכ–70% בחודשים שלאחר מתקפות הטרור ב–13 בנובמבר בפריז, ולא התאוששו מאז במלואם. החולשה במגזר התיירות משפיעה גם על תעשיות נוספות, כמו קמעונות היוקרה.

תיירים, בעיקר אמריקאים ויפנים, ביטלו הזמנות אף שהמנזר, שנמצא על צוק מבודד בחוף הצפון־מערבי של נורמנדי, רחוק מפריז. ז'יל גוייה, מנכ"ל סודטור, אמר כי נאלץ להוציא לחופשה ללא תשלום 230 מעובדיו למשך ארבעה חודשים, ולסגור באופן זמני מחצית מחמשת המלונות וארבע המסעדות שלו. הוא פיטר 17 עובדים, וגייס חדשים רק 
בחוזים זמניים.

העסקים רק החלו להתאושש, ואז הגיע הטבח בניס ביום הבסטיליה. ביטולי ההזמנות במלונות ובמסעדות של סודטור זינקו ב–20%, והמגמה נמשכה גם בשבוע לאחר רציחתו של כומר בכנסייה בדרום נורמנדי, על ידי מיליטנטים שהכריזו על נאמנותם לדאעש. "מה שקרה ברואן מראה שזה יכול לקרות בכל מקום", אמר גויה. "מצב זה אינו מאפשר תכנון עתידי בעסקים".

שוטרים במקום תיירים

צילום: בלומברג

גל הטרור היכה באחד המגזרים הכי חיוניים של כלכלת אירופה — ענף התיירות - זאת בזמן שהכלכלה התחילה להתאושש מהמשבר הכלכלי הקשה שפקד אותה. רק השנה חזרה הצמיחה ב–19 מדינות גוש היורו לרמות שלא נראו מאז המשבר ב–2008. ואולם ברבעון השני הצמיחה נחלשה, וכלכלת הגוש צמחה ב–0.3% בלבד לעומת צמיחה 0.6% ברבעון הראשון. צרפת חזרה למצב של אפס אחוזי צמיחה.

האי־ודאות התחזקה בחודשים האחרונים, ככל שמתקפות הטרור התרבו והתפשטו ברחבי היבשת. המשקיעים לא נסוגו מהשווקים האירופיים, אך התיירים חושבים פעמיים לפני שהם בוחרים באירופה כיעד לחופשה — ותעשיית התיירות, שאחראית ל–10% מהפעילות הכלכלית באיחוד האירופי, חשה את השינוי על בשרה.

ובינתיים, ממשלות אירופה משקיעות מאות מיליארדי יורו בחיזוק ביטחון הפנים ובפעילות נגד דאעש, בזמן שהנהגת האיחוד בבריסל לוחצת על הממשלות דווקא לקצץ בתקציבים ולצמצם גירעונות. צרפת, הכלכלה השלישית בגודלה באיחוד אחרי בריטניה וגרמניה, ממילא היתה בעיצומו של מאבק מתמשך להיחלץ מהדשדוש הכלכלי ולצמצם את האבטלה הגבוהה. 2016 היתה אמורה להיות השנה שבה, לפי התחזיות, המדינה המתוירת ביותר באירופה (84 מיליון תיירים ביקרו בצרפת ב–2015) תתחיל לצמוח שוב. אך ההתאוששות הצפויה נעצרה אחרי מתקפות הטרור ב–13 בנובמבר.

כיום, במקום תיירים מסיירים על גדות נהר הסיין שבפריז עשרות שוטרים וחיילים בעלות של מיליון יורו ליום; בעקבות ביטולי הזמנות צנח היקף השכרת הדירות בעיר האורות ובניס; מהגרים שהתכוונו לשכור או לקנות דירות בצרפת השעו את תוכניותיהם.

כוחות בטחון בשטח מסחרי בבלגיהצילום: בלומברג

הטרור משפיע גם על תעשיות נוספות במגזר התיירות, בראש ובראשונה על חברות התעופה. אייר פראנס־KLM ולופטהנזה, מחברות התעופה הגדולות באירופה, קיצצו את תחזיות הרווח שלהן. נזק נגרם גם לתעשיית מוצרי היוקרה שחלק הארי של רווחיה מגיע מתיירים, בעיקר מאסיה. הרמס, לואי ויטון ופראדה כבר דיווחו על ירידה במכירות עקב הירידה במספר התיירים. " כל עוד אנחנו במצב חירום, לא יחול שיפור בתיירות", אמר מנכ"ל הרמס, 
אקסל דומא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker