כך מענישים באירלנד את מנהלי הבנקים שסרחו

שלושה בכירים לשעבר בבנקים באירלנד נשפטו היום לעונשי מאסר בגין חלקם בהונאת המשקיעים ובקריסת הבנקים ב-2008

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

שלושה בנקאים בכירים באירלנד נידונו היום (שישי) לעונשי מאסר של בין שנתיים לשלוש שנים וחצי באשמת קשירת קשר להונאת משקיעים במסגרת התיק המשפטי הבולט ביותר שהתעורר בעקבות המשבר של 2008 בבנקים.

העובדה כי עד כה לא נרשמו הרשעות בקשר לקריסת המערכת הפיננסית במדינה הכעיסה את משלמי המסים באירלנד שחילצו את הבנקים ב-64 מיליארד יורו – כמעט 40% מהתפוקה הכלכלית השנתית – אחרי שקריסת שוק הנדל"ן אילצה את המדינה לערוך את חילוץ הבנקים המשמעותי ביותר בגוש היורו.

מנכ"ל אייריש לייף לשעבר, דניס קייסי

הקריסה הובילה את אירלנד לקבלת חילוץ ממשלתי ב-2010 ושר האוצר של אירלנד אמר בשבוע שעבר כי יכול להיות שיידרשו עוד 15 שנים כדי להחזיר את כל הכסף שהוזרם לבנקים.

המנכ"ל לשעבר של הבנק האירי לייף אנד פרמננט, דניס קייסי, נידון למאזר של שנתיים ותשעה חודשים. ווילי מקאטיר, ךשעבר סמנכ"ל הכספים בבנק אנגלו אייריש הכושל, וג'ון בואי, שעמד בראש מחלקת שוקי הון, קיבלו עונשי מאסר של 42 חודשים ו-24 חודשים בהתאמה.

כל השלושה הורשעו בקשירת קשר ובהטעיית משקיעים, לקוחות ולווים באמצעות הפעלת עסקות סיבוביות של 7.2 מיליארד יורו בין מארס לספטמבר 2008, כדי להגדיל את דף המאזנים של אנגלו אייריש.

אייריש לייף העניקה הלוואות באמצעות חברה בת שאינה בנקאית כדי שתיראה בדף המאזנים של אנגלו אייריש ותוצג כהלוואת לקוחות, שנחשבת בטוחה יותר מהלוואה מבנק אחר. "בדרכים שאותן ניתן לתאר כלא ישרות, מטעות ומושחתות, הם הצליחו לייצר הלוואות של 7.2 מיליארד יורו שברור שהן שקריות", אמר השופט מרטין נולאן שתיאר את המעשים והגדיר אותם כ"פשע חמור מאוד".

עורכי הדין של הנאשמים טענו במהלך המשפט כי המניע שלהם לאישור הצעדים היה "אסטרטגיית החולצה הירוקה", כלומר הבקשות של הרגולטורים הפיננסים באירלנד מהבנקים שיתמכו אלה באלה על רקע החרפת המשבר הכלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker