ניתוח |

יאהו התרסקה, מריסה מאייר חגגה: הסכום המדהים שהרוויחה המנכ"לית הכושלת

המנכ"לית שמונתה להושיע את יאהו דירדרה את החברה למעמד של חוסר רלוונטיות; ובזמן שיאהו צברה הפסדים ובעלי המניות ליקקו את הפצעים - מריסה מאייר נהנתה מחבילות שכר שיסתכמו בקרוב ב-220 מיליון דולר בארבע שנים; "אני רואה בזה הצלחה", אמרה על מכירת יאהו לורייזון

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריסה מאייר
מריסה מאיירצילום: רויטרס
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בדיוק לפני ארבע שנים נכנסה מריסה מאייר לתפקיד מנכ"לית יאהו. מאייר, שהיתה אז בכירה בגוגל עם ותק של 15 שנה בענקית החיפוש, נהפכה בן לילה לאחת הפנים המוכרות והמסוקרות בעולם ההיי־טק.

באותם ימים פירסמה יאהו את הדו"חות שלה לרבעון השני של אותה שנה. השורה התחתונה, כמעט כרגיל ביאהו של אותן שנים, היתה מאכזבת: ירידה של 4% ברווח ל-229 מיליון דולר ודריכה במקום במכירות, שהסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר. יאהו היתה חברה חצי גוססת, שההישג העיקרי שלה באותה עת היתה העובדה שהיא היתה החברה הענקית היחידה כמעט מהגל הראשון של הדוט.קום ששרדה.

המטרה של מינוי מאייר מבחינת ראשי יאהו היתה ברורה: להושיע את החברה המקרטעת ולהשיבה למעמד בו החזיקה במשך שנים ארוכות - מלכת האינטרנט, שאיבדה את בכורתה לטובת המתחרות גוגל ופייסבוק (אותה כמעט רכשה לפני עשור).

לפני שבוע, בחלוף ארבע שנים ממינויה של מאייר, פירסמה יאהו את הדו"חות האחרונים שלה כחברה עצמאית: הפסד של 439 מיליון דולר, נפילה של 19% בהכנסות, ומחיקת ערך בשווי 395 מיליון דולר לטמבלר - אתר הבלוגים שמאייר יזמה את רכישתו ב-2013 תמורת 1.1 מיליארד דולר - שהיה אמור להיות היהלום בכתר ההתחדשות של יאהו.

מריסה מאייר במגזין ווגצילום: צילום מסך מתוך אתר ווג

הפער בין שני הדו"חות מבטא היטב את מידת כישלונה של מאייר בתפקיד - בדונה לשרשרת של מנכ"לים לפניה. מתחילת 2015 רשמה יאהו הפסדים מצטברים, ואת השנה שעברה סיימה בהפסד נקי של 4.36 מיליארד דולר - שעה שהיא דורכת במקום שוב ושוב בשורת ההכנסות (4.9 מיליארד דולר ב–2012, וכן ב–2015). מתחילת השנה שעברה נפלה מניית יאהו בקרוב ל-25%, מרמה של כ-50 דולר למניה בינואר 2015 ל-38 דולר כיום.

אתמול הגיעה החותמת הסופית לדעיכתה של יאהו תחת מאייר: אחרי חודשים בהם הציעה עצמה למכירה לכל מי שיהיה מוכן, יאהו בישרה על רכישת עסקי הליבה שלה על ידי ורייזון, ספקית הסלולר הגדולה בארה"ב, תמורת סכום מעליב של 4.8 מיליארד דולר. העסקה אינה כוללת את האחזקות של יאהו ביאהו יפן ובענקית המסחר המקוון עליבאבא, שיאהו מכרה מחצית מהם בהנפקת הענק של החברה הסינית ב–2014 כדי לספק לבעלי המניות המיואשים שלה פיצוי בדמות דיבידנד של 3.5 מיליארד דולר על שנים של אכזבות וירידת ערך.

לשם המחשה, סכום הרכישה של יאהו נמוך בכ-80% מעסקות רכישה בולטות של חברות מדיה חברתית צעירות ונטולות רווח יציב כמו ווטסאפ (23 מיליארד דולר על ידי פייסבוק ב-2013) ולינקדאין (26.2 מיליארד דולר על ידי מיקרוסופט לפני חודש). סכום של 4.8 מיליארד דולר משקף את הדעיכה העגומה של חברה שפעם נחשבה לאחת מחברות הטכנולוגיה המובילות, המשפיעות והעשירות בעמק הסיליקון, אולם שנים ארוכות שבהן התאפיינה בניהול כושל, מנכ"לים מתחלפים ואובדן דרך מוחלט בדור האינטרנט של עידן הסמארטפונים הובילו אותה לחוסר רלוונטיות.

למרבה האירוניה, סכום הרכישה של יאהו זהה להפסדים שצברה החברה בששת הרבעונים האחרונים של מאייר בתפקיד - 4.36 מיליארד דולר במהלך 2015 ועוד 548 מיליון דולר בשני הרבעונים הראשונים של 2016.

מריסה מאייר, מנכ"לית אתר יאהוצילום: אי־פי

בארבע השנים של מאייר בתפקיד יאהו נהפכה לחברה ענייה - בכסף, בנכסים, בשווי שוק ובעיקר ברעיונות חדשניים, בעוד מאייר זכתה לשכר ענקי, ולפרופיל ציבורי גבוה.

מאז יולי 2012 תוגמלה מאייר בשכר של 162 מיליון דולר במזומן ובמניות. אם היא תפוטר במסגרת העברת נכסי יאהו לידי ורייזון, היא תזכה למצנח זהב של 57 מיליון דולר כבר בתחילת 2017. בסך הכול מאייר עשויה לפרוש מיאהו עם צ׳ק של 219 מיליון דולר על ארבע שנים שהסתיימו בכישלון צורב.

לעת עתה מאייר מצהירה כי היא משתוקקת להישאר בחברה שאותה לא הצליחה להציל. "מבחינתי באופן אישי, אני מתכננת להישאר", כתבה מאייר במכתב לעובדי יאהו, בו הצהירה על אהבתה לחברה. ״אני אוהבת את יאהו, ואני מאמינה בכולכם. זה חשוב לי לראות את יאהו צועדת אל הפרק הבא שלה״.

אי אפשר לומר שמאייר התבטלה בתפקיד. ניכר היה שהיא עובדת קשה ואף פועלת ללא לאות כדי לחולל את התפנית הכה מיוחלת ביאהו: היא הזרימה דם חדש לחברה, גייסה בכירים בולטים לשדרת הניהול, קיצצה באכזריות במצבת העובדים, התמקדה במובייל, ביטלה מוצרים ויצרה חדשים, רכשה שורה של חברות צעירות ובנתה שותפויות, מיתגה מחדש את מראה השירותים של החברה וייצרה באזז בלתי פוסק סביב יאהו.

הופעות נוצצות 
ורצף של כישלונות

אולם כל זה לא הספיק, ומאייר גם עשתה שלל טעויות בדרך. המנהלים שגייסה לא הוכיחו עצמם, ובראשם סמנכ"ל התפעול שגייסה מגוגל, הנריק דה קסטרו, שב-15 חודשים בלבד בחברה הצליח גם להסתכסך עם מאייר וגם לפרוש מיאהו עם סכום דמיוני של 
108 מיליון דולר.

אף אחת מהחברות שרכשה מאייר לא הצליחו. רכישת טמבלר היתה הכישלון הגדול מכל, ועל כך תעיד מחיקת שווי של מחצית מסכום הרכישה של האתר מתחילת השנה. גם הניסיון לפתח את תחום המובייל, הווידאו ומנוע החיפוש לא צלח. ההכנסות דעכו. בהתאם לכך, גם האמון של בעלי המניות במאייר דעך בשנה האחרונה וסבלנותם נגמרה. המאבק של קרן הגידור סטארבורד בהנהלת החברה, בו דחקה סטארבורד להביא למכירת נכסי יאהו, נמשך שנה וחצי ונראה שפגע בתפקוד החברה. באפריל נכנעה יאהו ומינתה את מנכ״ל הקרן, ג׳ף סמית, לדירקטור בחברה. בשלב זה יאהו כבר עמדה למכירה.

הפרופיל התקשורתי הגבוה, שאולי עבורו גבתה מאייר פרמיה נכבדה בשכרה, עלה לה גם במחיר אישי. בראיון שהעניקה עם הודעת המכירה, מאייר תקפה את יחס התקשורת כלפי נשים בכירות, שלטענתה מתמקדת רק בהופעתן החיצונית. ״כולנו רואים את הדברים שרק נשים מנהיגות סובלות מהם, כמו כתבות שמתמקדות בהופעה החיצונית שלהן״, אמרה מאייר, שספגה בעבר ביקורת לאחר שהצטלמה לשער מגזין האופנה "ווג" כשהיא שרועה על ספה.

בשיחת ועידה עם אנליסטים שנערכה לאחר הודעת הרכישה, מאייר הותירה ערפל בנוגע לעתידה האישי - אם תמשיך לשמש מנכ״לית יאהו, אם תשתלב בתפקיד בכיר בוורייזון, או שמא תפרוש לדרך חדשה. אבל בינתיים עתידה של יאהו לוט בערפל גם עבור מאייר. ״אפילו לא נגענו בפני השטח של הדברים ואיך שהם יקרו אחרי השלמת העסקה״, אמרה מאייר בראיון ל-AP. ההודאה הזאת מדהימה: מי מוכר חברה - קל וחומר חברה בעלת שם בתעשייה - בלי לסכם מראש על ההיבטים המרכזיים בפעילותה לאחר שתיבלע בחברה החדשה?

בראיון לרשת CNBC נשאלה מאייר אם לדעתה מכירת החברה היא הודאה בכישלון. "אני באמת רואה זאת בתור הצלחה", השיבה מאייר. בתום ארבע שנים ועשרות מיליוני דולרים, היא ממשיכה לשמור על פאסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker