טורקיה מנסה להרגיע המשקיעים: מקימה קרן תשתיות בשווי עשרות מיליארדי דולרים

בראיון לבלומברג שלל ראש ממשלת טורקיה את האפשרות של הקדמת בחירות ואמר כי להפיכה "לא היתה השפעה הרסנית"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בניסיון להרגיע את המשקיעים ולהגביל את הפגיעה הכלכלית כתוצאה מניסיון ההפיכה הכושל החודש מתכננת ממשלת טורקיה להקים קרן בשווי מיליארדי דולרים להשקעה בתשתיות כדי לעודד את הצמיחה, כך אמר ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים.

בראיון שהעניק אתמול לבלומברג שלל יילדרים את האפשרות של הקדמת בחירות ואמר כי הטיהורים של מתנגדים לנשיא רג'פ טאיפ ארדואן מתקרבים לקצם. "זה מה שאנחנו אומרים למשקיעים בעולם: החיים חוזרים לשגרה בטורקיה", אמר.

ניסיון ההפיכה, שבמהלכו נהרגו 250 אנשים, זעזע את השווקים, הוביל את הלירה הטורקית לשפל, בעוד ששוקי המניות נפלו ב-13%. סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג האשראי של טורקיה, ומודי'ס הזהירה מפני הורדת דירוג אפשרית. עם זאת, השווקים מראים סימנים של התאוששות. הלירה עולה זה היום השלישי ברציפות, וכעת מתחזקת ב-0.7% מול הדולר לרמה של 3.046 לירה לדולר. עם זאת, היא עדיין נמוכה ב-5% מרמתה לפני ניסיון ההפיכה.

"לא היתה לכך השפעה הרסנית", אמר יילדרים, וציין כי הממשלה מחויבת לשמירה על צמיחה חזקה. הוא לא סיפק פרטים רבים בנוגע לקרן, אך אמר כי היא תהיה שווה "כמה עשרות מיליארדי דולרים" ולא תאיים על הגירעון התקציבי הנמוך של המדינה. הוא הסביר כי הממשלה מצפה מהבנקים למלא תפקיד בשמירה על הצמיחה.

איסטנבול, טורקיהצילום: אי–פי

כלכלת טורקיה, הגדולה ביותר במזרח התיכון, עלתה באופן עקבי על התחזיות מאז סוף 2014, בין היתר בשל גידול בצריכה הפרטית. התמ"ג של טורקיה צמח ב-4.8% ברבעון הראשון של השנה וב-5.7% ברבעון שקדם לו, הצמיחה המהירה ביותר מבין כלכלות ה-G20 אחרי סין והודו, לפי נתוני בלומברג.

יילדרים בן ה-61 נכנס לתפקיד לפני חודשיים. הוא אמר כי בחירות מוקדמות רק יעיבו על התחזית, והוסיף כי בחירות יתקיימו רק ב-2019, כמתוכנן. הוא אמר כי הצבא צריך רפורמות נוספות, אך הוסיף כי גל המעצרים והטיהורים בעקבות ניסיון ההפיכה מתקרב לקצו. "עם רוב המעורבים בניסיון ההפיכה נעשה צדק", אמר.

ממשלת טורקיה הודיעה בשבוע שעבר על מצב חירום של שלושה חודשים והורה להחרים נכסים של מוסדות, כולל בתי ספר ובתי חולים, הקשורים לפתהוללה גולן, יריבו הגולה של ארדואן שנחשד בכך שהוא עומד מאחורי ניסיון ההפיכה. "המדינה החרימה את נכסיהם אבל הפעילות שלהם לא תופסק, בתי הספר ובתי החולים ינוהלו על ידי המדינה", אמר יילדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker