דו"ח בבריטניה: בני דור המילניום – הראשונים שמשתכרים פחות מבני הדור הקודם

המשבר של 2008 וההתאוששות האיטית בעקבותיו הביאו לפגיעה בשכרם של בני דור המילניום בבריטניה, ובמיוחד של הצעירים שבהם

לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן

בני דור המילניום בבריטניה השתכרו בשנות ה-20 לחייהם 8,000 ליש"ט פחות מבני דור האיקס, ונמצאים בסכנה להיות דור העובדים הראשון ששכרו לאורך כל תקופת החיים נמוך משל בני הדורות הקודמים, כך לפי מחקר חדש.

הדו"ח החדש של מכון המחקר Resolution Foundation ממחיש את התרחבות הפער הבין דורי ומראה כי מצבם של בני דור המילניום – בני 15-35 – במהלך שנות התעסוקה הראשונות שלהם גרוע בהרבה משל בני דור האיקס. המחקר מצא כי המיתון העמוק של 2008-09 וההתאוששות האיטית בעקבותיו אחראים לירידה בשכרם של בני דור המילניום. לפי הדו"ח, הצעירים מבין בני דור המילניום, שנכנסו לשוק העבודה במהלך המשבר הכלכלי או אחריו, סופגים פגיעה חדה יותר בשכר.

הפערים בין הדורות הם סוגיה שמקבלי ההחלטות החלו להתייחס אליה באחרונה. ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי דיברה בשבוע שעבר על התרחבות הפערים בין "הדור המבוגר והמשגשג יותר לבין הדור הצעיר הסובל מקשיים".

המחקר בחן את מצבם של שלושה דורות: בני דור הבייבי בום, שנולדו בין סוף שנות ה-40 לתחילת שנות ה-60, בני דור האיקס ובני דור המילניום (או דור ה-Y). הוא מצא כי בתרחיש האופטימי ביותר, שבו שכרם של בני דור המילניום ישתפר במהירות אחרי התחלה חלשה, וימשיך באותו קצב של בני דור הבייבי בום, יהיה שכרם במהלך כל החיים סביב 890 אלף ליש"ט. לפיכך, העליה בשכרם לעומת בני דור האיקס תהיה רק 7% - שליש מהעליה שממנה נהנו בני דור האיקס לעומת בני דור הבייבי בום.

ואולם בתרחיש פסימי יותר, שבו שכרם העתידי של בני דור המילניום יעלה יותר באיטיות, יהיה השכר שלהם לאורך כל החיים 825 אלף ליש"ט. זה יהפוך את הדור הזה לדור הראשון שסופג "קנס" ומשתכר פחות מהדור הקודם. לפי Resolution Foundation, התרחיש הפסימי הזה עלול להתפתח אם התחזית הכלכלית תחריף בטווח הקצר כתוצאה מהברקזיט, התחזית לפריון חלש שצפה המשרד לאחריות תקציבית בבריטניה תתממש, והעליה בשכר תמשיך להשתרך מאחורי העליה בפריון.

צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker