השבוע בשוקי העולם: עונת הדו"חות מעלה הילוך ובאירופה החלטת ריבית

עם פתיחת השווקים מחר, יוכלו המשקיעים לראות את התגובה לאירועים בטורקיה, אחרי שביום שישי צנחה הלירה הטורקית. חברות הטכנולוגיה והפיננסים ידווחו השבוע על תוצאותיהן ובאירופה תתקבל החלטת הריבית הראשונה אחרי הברקזיט

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

תגובת השווקים לאירועים בטורקיה, עונת הדו"חות שמעלה הילוך והחלטת הריבית באירופה יעמדו במוקד תשומת הלב של המשקיעים השבוע. בנוסף, שלל אירועי מקרו, בעיקר במגזר הנדל"ן בארה"ב, יעידו אם קיימת האטה בפעילות הכלכלית במדינה.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה מעורבת לאחר שנתוני מכירות קמעוניות ותפוקה תעשייתית חזקים שפורסמו בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב השנה.

מריו דראגי

מדד S&P 500, אשר נסגר בשיא נומינלי בימים שני עד חמישי - רצף השיאים הארוך ביותר מאז שנת 2014 - נסגר ביום שישי בירידה של 0.1%, לאחר שפיגוע הטרור בצרפת האפיל בהשפעתו על נתוני צמיחה חזקים מהצפוי שפורסמו בסין. עם זאת, המדד טיפס ב-1.5% בסיכום שבועי - שבוע חיובי שלישי ברציפות - על רקע דעיכת החששות מפני השלכות פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי על הצמיחה העולמית.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.1%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זה היום הרביעי ברציפות. מניית סיטי ירדה ב-0.3% למרות שהבנק האמריקאי דיווח על ירידה מתונה מהצפוי ברווחיו הרבעוניים. מניית וולס פרגו נסוגה ב-2.5% לאחר שהבנק דיווח על תוצאות כספיות שתאמו את תחזיות האנליסטים.

בשבוע הקרוב ימשיכו רוב הבנקים והמוסדות הפיננסים לפרסם את תוצאותיהם לרבעון השני של 2016. ביום שני יפרסם בנק אוף אמריקה את תוצאותיו לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, ביום שלישי יפרסם גולדמן סאקס את הדו"חות שלו וביום רביעי מורגן סטנלי. בנוסף, כמה חברות טכנולוגיה ומדיה, כמו יאהו, נטפליקס, אינטל, איביי ו-AT&T יפרסמו את התוצאות לרבעון השני.

החששות לגבי הצמיחה העולמית גרמו למשקיעים להיות זהירים ביחס לציפיות שלהם מביצועי החברות ברבעון השני, בנוסף התחזקות הדולר פגעה בתחרותיות של החברות האמריקאיות בשווקי חו"ל, מה שעשוי היה לפגוע בהכנסות. משאל העם שנערך בבריטניה בימים האחרונים של הרבעון לא צפוי היה להשפיע באופן ממשי על תוצאות החברות, אבל החששות מפני תוצאותיו עוד לפני קיומו עשויים לבוא לידי ביטוי בדו"חות.

ביום חמישי יקבל הבנק המרכזי של אירופה (ECB) את החלטת הריבית הראשונה אחרי תוצאות משאל העם בבריטניה על יציאה מהאיחוד האירופי. בשבוע שעבר החליט הבנק המרכזי של בריטניה להשאיר את הריבית ברמת שפל של 0.5%, אף שרוב המשקיעים סברו כי הבנק יוריד את הריבית ל-0.25% כדי שכלכלת הממלכה תוכל להתמודד עם תוצאות משאל העם.

גם באירופה לא צפוי ECB להוריד עוד יותר את הריבית, שגם ככה נמצאת ברמה של 0.05%. ואולם השילוב בין יציאת בריטניה מהאיחוד לבין משבר הבנקים באיטליה, עשוי לגרום לבנק להודיע על בחינה מחודשת או על הרחבת תוכנית ההרחבה הכמותית שלו. בכל מקרה, ההודעה שיוציא הבנק תשמש בעיני המשקיעים מבחן בנוגע למוכנותו להתערב בנעשה בשווקים אם המצב ידרדר וההתאוששות האירופאית תהיה בסכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker