ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה נכשל - אך המדינה זקוקה למהפכה כלכלית

לאחר צמיחה יציבה ועלייה משמעותית ברמת החיים מאז עלייתו של ארדואן לשלטון ב–2003, הכלכלה הטורקית החלה בשנה האחרונה לסבול מהאטה ■ מומחים: האי־יציבות הפוליטית במדינה תכביד על יישום רפורמות מעמיקות, שדרושות כדי להקטין את הגירעון ולהוריד את התלות במשקיעים זרים

רונית דומקה
אקונומיסט
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בכיכר טקסים באינטנבול
רונית דומקה
אקונומיסט
סוכנויות הידיעות

הטלטלה שעברה טורקיה בסוף השבוע עם ניסיון ההפיכה הצבאית והשלכותיה הפוליטיות — עלולות לפגוע בכלכלה הטורקית, שכבר סובלת מהאטה וזקוקה נואשות לרפורמות. אף שהכלכלה במדינה צמחה באופן מרשים בעשור האחרון ומשכה אליה משקיעים זרים רבים, גופים בינלאומיים הזהירו עוד לפני ניסיון ההפיכה כי האי־יציבות הפוליטיות והבחירות החוזרות ונשנות במדינה מאיימות על הכלכלה, וכי יש צורך ברפורמות מעמיקות.

האי־יציבות הזאת עלולה כעת להתגבר. במטרה להימנע מכך ולחזק את שלטונו, פתח ממשלו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן בשורה של טיהורים — מלבד מעצרם של מאות חיילים — בחשד למעורבות בניסיון ההפיכה. התקשורת בטורקיה דיווחה אתמול כי הוועד העליון של שופטים ותובעים בטורקיה, הגוף האחראי על הציות והמשמעת במערכת המשפט, פיטר 2,745 שופטים ותובעים, וכן עשרה חברים בוועד עצמו.

אף שרוב אזרחי טורקיה לא היו שותפים לניסיון ההפיכה הצבאי שנכשל, רבים במדינה אינם תומכים בנשיא וחוששים מניסיונותיו להפוך למנהיג אוטוקרטי. בני מעמד הביניים המשכיל רואים במאמצים של ארדואן לחזק את מעמדו ולשלוט בתקשורת ובאינטרנט, כהפרה של זכויות אדם — ואת ההתקרבות לאסלאם כנסיגה לאחור.

עם זאת, לדברי העיתונאי הטורקי אלטין קיליג', שהתראיין לאתר החדשות הרוסי RT, לאחר שכבר ידעו כמה הפיכות וניסיונות הפיכה בעשורים האחרונים, אזרחי טורקיה חוששים בעיקר מהמחיר שיצטרכו לשלם. "רוב האנשים תומכים בממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי, גם אם הם לא אוהבים אותה ולא מסכימים עם הדרך הפוליטית שבה בחרה", הוסיף.

רבים בטורקיה זוקפים לזכותו של ארדואן את השיפור שנרשם ברמת חייהם מאז שעלה לשלטון ב–2003. מאותה שנה המדינה נהפכה לכלכלה מבטיחה עם צמיחה ממוצעת בתמ"ג של יותר מ–5% בשנה, גם בתקופת המשבר הכלכלי העולמי, ומאז 2006 הזרימו משקיעים זרים יותר מ–50 מיליארד דולר לשוקי המניות והאג"ח של טורקיה. כמו כן, שיעור מעמד הביניים בטורקיה צמח מכרבע מהאוכלוסייה באמצע שנות ה–90 — ל–60% ממנה ב–2014. מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה השתפרו מאוד, ובערים הגדולות היתה תנופת בנייה.

השגשוג בשנותיו הראשונות של ארדואן, שכיהן כראש ממשלה עד לבחירתו לנשיאות ב–2014 — הושג במידה רבה בזכות תוכנית של קרן המטבע הבינלאומית, שחייבה את ממשלתו להשגחה קפדנית על הוצאות המדינה, עלייה ברמת השקיפות של התקציב, עצמאות רבה יותר לבנק המרכזי ונקיטת צעדים לקראת שווקים פתוחים יותר. עם זאת, ברגע שהתרופה של קרן המטבע נשאה פרי, ולנוכח ההסתייגות של האיחוד האירופי מהצטרפות טורקיה לשורותיו, התמריץ לקיום רפורמות התפוגג.

שני כלכלנים טורקים, דארון אג'מולו מ–MIT ומוראט אוג'ר מאוניברסיטת קוק באיסטנבול, הצביעו במחקר שפירסמו באחרונה על כך שאף שממשלתו של ארדואן שמרה על משמעת תקציבית ראויה לשבח, במובנים אחרים הניהול הכלכלי שלה היה מרשים פחות. "הממשלה עשתה שינוי גישה של 180 מעלות ברגע שצברה מספיק כוח", נכתב במאמר. "בהדרגה, השליטה של הקבוצה השלטת, להלכה ולמעשה, התעצמה, ושחיתות וקבלת החלטות שרירותית ובלתי־צפויה התגברו".

כך, בעלי עסקים ללא חברים בממשל נפגעו וחברות המחזיקות בכלי תקשורת הודרו מתחומים אחרים כשלא הלכו בתלם. לדברי מבקרים של הממשלה, חברות המנהלות את הקשרים הנכונים מצליחות וזוכות לא רק במכרזים של המדינה — אלא גם בגישה לעסקות הקשורות לקרקע של המדינה ולהתראות כשיש שינויים ברגולציה או בייעוד הקרקע.

צילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

קרן המטבע: הצמיחה תרד ל–3.5% ב–2018

למרות הטרור והאי־יציבות הפוליטית של השנים האחרונות, כלכלת טורקיה שמרה על יציבות יחסית, בין היתר הודות לצריכה הפרטית, שמהווה 70% מהכלכלה. עם זאת, באחרונה חווה הכלכלה האטה. ברבעון הראשון הצמיחה היתה 4.5%, לעומת הרבעון המקביל ב–2015, בעיקר בזכות עלייה של 30% בשכר המינימום החל ב–1 בינואר, אשר הובילה לעלייה בצריכה הפרטית. עם זאת, קרן המטבע צופה כי הצמיחה תמשיך להאט לקצב של 3.5% ב–2018.

הגירעון של טורקיה בחשבון השוטף עדיין גבוה, ברמה של 4.5% מהתמ"ג, בשל מחירי הנפט הנמוכים והירידה בביקוש ליבוא של סחורות אחרות עקב חולשת הלירה. חברת הייעוץ אוקספורד אקונומיקס צופה כי הירידה בתיירות על רקע מתקפות הטרור תוביל לגירעון של 5% בחשבון השוטף השנה ושל 5.4% בשנה הבאה.

ירידות אלה משאירות את טורקיה תלויה במשקיעים זרים לכיסוי הגירעון. החוב החיצוני של טורקיה עלה במהירות, מ–38% מהתמ"ג ב–2008 ל–55% מהתמ"ג בסוף 2015 — ויותר מ–90% מהם נקובים במטבע זר ולא בלירה. הידרדרות נוספת בלירה עלולה להוביל לחוסר התאמה בין החובות של חברות לבין מה שהן יכולות להרשות לעצמן, ויש חשש כי המשקיעים הזרים יברחו.

כמו כן, "ההשקעות הצטמצמו ברבעון הראשון וחידושן מחייב יציבות פוליטית וכלכלית", אמרה ל"אקונומיסט" לפני ניסיון ההפיכה זומרוט איממולו מ–TUSIAD, הלובי העסקי הראשי של טורקיה. העלאת שיעור החיסכון, שהוא כיום נמוך מאוד, יפחית את התלות של טורקיה במשקיעים זרים. לטענתה, ללא רפורמות כאלה, הצמיחה תצנח בשלב מסוים.

OECD: "הגירעונות 
של טורקיה גדלים"

ואולם עד כה הסתמן מהרטוריקה של ארדואן כי הוא מעדיף גישה של תיקונים מהירים על פני רפורמות מקיפות. לפני כמה חודשים הוא יצא נגד הבנק המרכזי וביקר אותו על כך ששמר על ריביות גבוהות מדי וחנק את ההשקעות. הוא אף טען כי ריבית נמוכה יותר תדכא את האינפלציה — בניגוד להשקפה המקובלת. בסופו של דבר הלחץ של ארדואן על הבנק המרכזי הביא את הבנק לנקוט מדיניות מוניטרית משוחררת יותר, והאינפלציה השנתית עלתה ל–7.6% ביוני — יותר מהיעד הרשמי של 5%.

ג'וודט אקג'אי מהבנק הטורקי יפי קרדי אמר ל"אקונומיסט" כי האינפלציה נהפכה לפחות מושפעת מהמדיניות המוניטרית, מה שיקשה על הבנק המרכזי להוריד אותה בלי להעלות את הריבית באופן חד ובכך לפגוע בכלכלה.

כמו כן, במקום לשפר את אקלים ההשקעות בצורה רחבה יותר, ארדואן פיזר סובסידיות והטבות מס. ב–28 ביוני הודיעה הממשלה על תוכנית לקידום השקעות, שכללה פטור ממס רכוש על השקעות, קיצוצים במס בולים על חוזים וסובסידיות למחקר ופיתוח. התקציב נשאר בעודף (בניכוי ריביות), אבל בעיקר הודות להכנסות חד־פעמיות. בינתיים חוק לשיפור גביית המס מתעכב בפרלמנט.

הכלכלה הטורקית סובלת גם ממגוון של בעיות מבית — והרגולציה המכבידה מקשה על עסקים קטנים לגדול ולהיות יעילים יותר. הפורום הכלכלי העולמי דירג את טורקיה במקום 131 מתוך 144 מדינות במדד יעילות שוק העבודה. מרבית הכלכלנים מסכימים כי ללא רפורמה מבנית משמעותית, הצמיחה החלשה תימשך.

דו"ח שפירסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) שעות ספורות לפני ניסיון ההפיכה קרא לממשלת טורקיה להשקיע יותר בחינוך ובמחקר, להעמיק את קשרי הסחר עם מדינות אחרות ולחזק את שלטון החוק כדי להגביר את הפריון ולעודד את היצוא. הארגון קרא לממשלה למלא את הבטחותיה לרפורמות בחינוך, בממשל, בעבודה ובמיסוי, וציין כי הן התעכבו בשל הבחירות החוזרות ונשנות. "טורקיה כבר אינה חווה מחזורים של גאות ושפל, אלא גירעונות חיצוניים שמתרחבים, ועמדתה מבחינת השקעות חיצוניות הידרדרה", נכתב בדו"ח.

ביום שישי, לפני ניסיון ההפיכה, אישר הפרלמנט של טורקיה שורה של חוקים שנועדו לעודד השקעות ולשפר את האקלים העסקי, ובהם צעדים לצמצום הביורוקרטיה והוצאות של מעסיקים, לצד צעדים להעלאת שיעור החיסכון של האזרחים, באמצעות הפיכת תוכניות פנסיה לאטרקטיביות יותר. אך עוד לפני אירועי סוף השבוע חששו משקיעים כי ביצוע הרפורמות יהיה אטי בשל האי־יציבות הפוליטית — שנובעת מניסיונותיו של ארדואן לחזק את כוחו.

ארדואן מדבר עם עיתונאים, שלשום במרמריס צילום: KENAN GURBUZ/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker