המקצוע היחיד שדורש אותו דבר מעובדים ותיקים וחדשים - ואיך משנים את זה?

גורמים רבים אחראים להצלחתו של ילד, אבל הדבר החשוב ביותר בבתי הספר הוא איכות ההוראה ■ בניגוד להנחה המקובלת, מורים טובים אינם נולדים כאלה, ומחקרים מראים כי הכשרה נכונה ומשוב תדיר למורים גורמים לשיפור מתמיד באיכות ההוראה שלהם

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה למדעי המחשב במקסיקו. מורים חייבים להקנות ידע וחשיבה ביקורתית צילוםצילום: EDGARD GARRIDO/רויטרס
אקונומיסט

לתלמידים בני 11 ו-12בכיתה שבה הוא מלמד מתמטיקה, ג'ימי קאוואנו נראה מורה מלידה. הוא חם כלפיהם, אך גם נוקשה. קולו רם, ותשובות נכונות גורמות לו לחייך. ובכל זאת, לא האנרגיה שלו היא שמסבירה מדוע תלמידיו בבית הספר נורת' סטאר אקדמי בניוארק שבניו ג'רזי צפויים להמ­שיך ללימודים באוניברסיטה, אף ש-80% מהמשפחות שלהם צריכות סיוע במימון הארוחות בבית הספר.

קאוואנו הוא תוצר של דרך חדשה להכשיר מורים. במקום לבלות את זמנם בהרהורים על משמעות החינוך, הוא ועמיתיו מתעמקים במלאכה המעשית בכיתה. יש להם עשרות טכניקות - בנושאים שנעים ממשמעת ועד לדרכים לוודא שהתלמידים עובדים בחריצות. אף שנייה אינה מבוזבזת. הם אולי נראים כאילו נולדו להיות מורים, אך מורי נורת' סטאר הם כל דבר מלבד מורים מלידה.

כמו רבים מעמיתיו, קאוואנו לומד בבית הספר ריליי להוראה, שמטרתו להכשיר מורים טובים יותר. כמו רופאים שמלמדים בבתי חולים לימודיים, הסטודנטים בריליי לרוב עוברים הכשרה במוסדות מצוינים, שם הם לומדים ממורים בכירים. הטכניקה שלהם עוברת דירוגים, תרגולים והערכות בלתי פוסקות, כמו אצל ספורטאי מהשורה הראשונה. ג'רמי ורילי, שמנהל את הסניף של ריליי בניוארק, אומר כי הגישה הזאת מתבססת על הוראה כפי שהיא: לא כישרון מולד, לא מפלט עבור מי שלא מסוגלים לעשות דברים אחרים, אלא "מלאכה מורכבת ויפה".

אין הרבה עבודות נחוצות יותר מהוראה. גורמים רבים אחראים להצלחתו של ילד, אבל הדבר החשוב ביותר בבתי הספר הוא איכות ההוראה. אריק הנושק, כלכלן מאוניברסיטת סטנפורד, העריך כי תלמידים שלומדים אצל מורים בעשירון העליון של איכות ההוראה לומדים בשנת לימוד חומר של שנה וחצי. אלה שלומדים אצל מורים בעשירון התחתון לומדים חומר של חצי שנה.

צילום: ניר כפרי

למשפחות עשירות קל יותר לפצות על מורים גרועים, כך שילדים עניים הם המרוויחים העיקריים מהוראה איכותית. תומס קיין מאוניברסיטת הרווארד מעריך כי אם כל הילדים האפרו־אמריקאים היו לומדים אצל מורים מ-25% הטובים ביותר, פערי ההשכלה בין שחורים ללבנים היה נסגר בתוך שמונה שנים. הוא מוסיף כי אם המורה האמריקאי הממוצע היה טוב כמו אלה שנמצאים ב-25% העליונים, פערי ההישגים בין ארה"ב למדינות במזרח אסיה היו נסגרים בתוך ארבע שנים.

מורה טוב הוא אוצר

מחקרים כאלה ממחישים את כוחו של מורה טוב. אבל בשאלה אחת לא עוסקים מקבלי ההחלטות: האם אנשים נולדים להיות מורים טובים, או נהפכים לכאלה? בעבר היה נהוג לחשוב שמורה טוב הוא עניין מולד, בעוד שמורים גרועים תוארו כעצלנים ושונאי ילדים. עדנה קרבפל מ"משפחת סימפסון", למשל, מתייחסת לשיעורים כאל מכשולים בדרך להפסקות סיגריה. לעומת זאת, מורים טובים ומעוררי השראה, כמו דמותה של מישל פייפר ב"סיכון מחושב" או מינרווה מקונגל ב"הארי פוטר", תוארו כבעלי כישורים על טבעיים. סקר שנערך ב-2011 מצא כי 70% מהאמריקאים סבורים שהיכולת ללמד היא מולדת, ולא נרכשת.

הנחות כאלה מקבילות את מציאתו של מורה טוב למציאת אוצר. וזה חלק מהסיבה לכך שהעדיפות העליונה של רפורמות בחינוך בשני העשורים האחרונים היתה דרישה לדין וחשבון עמוק יותר מצד מורים. יש בכך לא מעט היגיון. בערים כמו וושינגטון, קשירת השכר להישגים ופיטורי המורים הגרועים ביותר שיפרו את הציונים.

צילום: תומר אפלבאום

עם זאת, גיוסים ופיטורים בלי לטפל באיכות ההוראה לא יהיו יעילים. מומחים למדיניות חינוך הזניחו את מה שאחד מהם כינה "הקופסה השחורה של תהליך הייצור", ואחרים מכנים "הכיתה". אם פותחים את הקופסה השחורה הזאת, צצות שתי אמיתות חשובות: הראשונה היא שהרבה ממה שמורים (ואחרים) חושבים על הוראה אינו נכון, והשנייה היא שאפשר ללמוד כיצד ללמד טוב יותר.

רוב קו מאוניברסיטת דורהאם בבריטניה ציין בדו"ח שכתב ב-2014 כי רבות מהטכניקות שבהן משתמשים מורים כיום אינן יעילות. שיטות כמו שבחים, ציוות לפי יכולת או עידוד סגנונות למידה שונים הן נפוצות, אך אלה רעיונות גרועים. כך גם ההנחה שתלמידים יכולים לגלות רעיונות מורכבים בעצמם. מורים חייבים להקנות ידע וחשיבה ביקורתית.

אלה שעושים זאת מגלמים שישה מאפיינים של הוראה טובה, כפי שמזהה קו. הראשון והשני נוגעים למניעים ולאופן שבו הם מסתדרים עם עמיתיהם. השלישי והרביעי קשורים לשימוש נכון בזמן, עידוד התנהגות טובה וציפיות גבוהות. החשובים ביותר הם החמישי והשישי, שמתמקדים בהוראה באיכות גבוהה וידע בתכנים פדגוגיים - שילוב של ידע בנושא ומלאכת ההוראה. ניסח זאת בצורה טובה צ'רלס צ'ו, אחד מ"מורי המאסטר הבכירים" של סינגפור, קבוצת עילית שמדריכה בבתי הספר בעיר: "אני לא מלמד פיזיקה, אני מלמד את התלמידים שלי איך ללמוד פיזיקה".

מורים כמו צ'ו שואלים את כל התלמידים שאלות קשות. הם נותנים משימות כתיבה שמעודדות את התלמידים לחשוב ומאפשרות למורים לבדוק את התקדמותם. השיעורים שלהם מתוכננים ואינטראקטיביים. הם יודעים לצפות טעויות ומגוונים את דרכי התרגול של התלמידים, היות שמחקרים הראו כי זה עוזר לשמור על הריכוז שלהם לאורך זמן. הטכניקות האלה עוזרות. דו"ח של OECD מפברואר מצא קשר בין שימוש באסטרטגיות כאלה לציונים גבוהים במבחנים.

ענפים של עץ הלמידה

מודעות גבוהה יותר לשיטת הלימוד לא יכולה לבדה להביא לתוצאות טובות. לדברי מארי האמר, ראש חטיבת הכשרת מורים ברשת בתי הספר ארק בבריטניה, "לעתים קרובות מדי נאמר למורים מה לשפר, בלי להדריך אותם איך לעשות את השינוי הזה". סוגים חדשים של הכשרה בריליי ומוסדות אחרים נועדו לטפל בכך.

ההכשרה בארה"ב ובבריטניה היא בעלת דגש רב מדי על תיאוריה, ומעט מדי תרגול בכיתה. כך נוצר מצב שבו למורים חדשים אין כישורי ניהול כיתה והוראה, והם מתקשים בתחילה, לפני שהם משתפרים בתוך שלוש עד חמש שנים. בתי הספר החדשים להוראה סבורים כי את הכישורים האלה שהמורים רוכשים תוך כדי עבודה ניתן להקנות מראש. "רופאים מנתחים מתרגלים את עבודתם על גופות, לא על חולים חיים", אומר קיין.

תוכנית הלימודים של בתי הספר החדשים להוראה מושפעת מאנשים כמו דאג לימוב. לימוב, לשעבר מורה לאנגלית ומייסד בית ספר בבוסטון, השתמש בנתונים של ציוני מבחנים כדי לזהות את המורים הטובים ביותר בארה"ב. אחרי שביקר אותם וניתוח סרטונים מכיתות, הוא יצר רשימה של 62 טכניקות. רבות מהן נוגעות ללכידת תשומת הלב של התלמידים. רצוי, למשל, שהמורים יפגשו את התלמידים בדלת. בנוסף, המורים האפקטיביים ביותר עומדים כשהם מדברים, משתמשים בטון רשמי, ממעטים במלים, ולא מסיימים את המשפט עד שכל הכיתה קשובה.

אבל רוב הטכניקות של לימוב נועדו להגדיל את מספר התלמידים החושבים ואת כמות הזמן שהם עושים זאת. לכן, יש גם טכניקות שהן תרגילים קוגניטיביים שבהם משתמשים בשנחאי ובסינגפור, שבדרך כלל נמצאות בראש הדירוגים הבינלאומיים.

הסטודנטים בבית הספר להוראה ספוסאטו בבוסטון מתמחים בבתי ספר של רשת הצ'רטרים מאץ'. הם לומדים ומתרגלים 20 שעות בשבוע, ו-50-40 שעות מלמדים או עוזרים למורים. הגישה החדשה הזאת דומה במובנים רבים למה שאפשר לראות בבתי הספר הטובים ביותר באסיה. אין הרבה בעלי מקצוע שמבודדים כל כך מעמיתיהם ומקבלים מעט משוב כמו המורים במדינות מערביות. 40% מהמורים במדינות OECD מעולם לא לימדו לצד מורה אחר, צפו בו או קיבלו משוב.

מלבד היותם מבודדים, למורים אין דרכים מוגדרות שבהן הם יכולים להשתפר. אורין גוטלרנר, מייסד ספוסאטו, אומר כי הוראה היא המקצוע היחיד שדורש מעובדים חדשים ומעובדים בעלי ותק של 20 שנה את אותו הדבר. וההכשרה המקצועית לאורך הדרך גרועה. מחקר מ-2011 בבריטניה מצא כי רק 1% מקורסי ההכשרה מאפשרים למורים להפוך תרגול רע להוראה איכותית. בארה"ב המצב דומה.

זה לא עניין של כסף. פרויקט המורה החדש (The New Teacher Project), ארגון שמסייע לערים לגייס מורים, מעריך כי בתי ספר באזורים מסוימים בארה"ב מוציאים 18 אלף דולר בשנה על הכשרה מקצועית של מורה, פי 15-4 מההוצאה במגזרים אחרים.

פרויקט המורה החדש יוצא מנקודת הנחה שאחרי השיפור הראשוני בביצועיהם בתחילת הקריירה, מורים בדרך כלל אינם משתפרים במידה רבה בהמשך. ייתכן כי אחת הסיבות היא שהם כלל אינם מודעים לכך שהם צריכים להשתפר. שלושה מכל חמישה מורים בעלי ביצועים נמוכים בארה"ב חושבים שהם עושים עבודה מצוינת. ביטחון מופרז נפוץ גם במקומות אחרים: תשעה מכל עשרה מורים ב-OECD אומרים שהם מוכנים היטב לעבודה.

זה לא חייב להיות כך. במחקר רחב שפורסם במארס, מצא רולנד פרייר מאוניברסיטת הרווארד כי "הכשרה מקצועית מנוהלת", שבה מורים מקבלים הנחיות מדויקות בשילוב עם משוב ספציפי וקבוע תחת הדרכה של מורה מנוסה, הניבה תוצאות חיוביות.

תמיכה כזאת קיימת בבתי ספר כמו מאץ' ונורת' סטאר, ובמקומות כמו שנחאי וסינגפור. מתן התמריצים הנכונים עוזר. מורים בשנחאי לא מקבלים קידום אלא אם הם מוכיחים שהם משתפים פעולה. המדריכים שלהם לא יקודמו אלא אם יראו שהמורים שהם חונכים משתפרים. כשיש זמן, זה כמובן עוזר. מורים בשנחאי מלמדים רק 12-10 שעות בשבוע, פחות ממחצית הממוצע של 27 שעות למורה בארה"ב.

להשאיר את המורים הטובים בכיתה

במדינות רבות, הקידום בבתי ספר הוא לשורות ההנהלה. פרייר אומר שמחוזות בתי ספר בארה"ב "משלמים לאנשים ביחס הופכי לערך שהם מוסיפים". המפקחים המחוזיים משתכרים יותר מהמורים, אף שההשפעה שלהם על חיי התלמידים פחותה. בסינגפור יש מסלול קריירה נפרד למורים, כך שהטובים ביותר לא יעזבו את הכיתה. אוסטרליה צפויה ללכת בעקבותיה בקרוב.

מודלים חדשים של הכשרות מורים עדיין צריכים להתפתח במלואם, אך ישנן כבר ראיות מעודדות. ריליי וספוסאטו מתנים שניהם את סיום הלימודים בשיפור תוצאות הסטודנטים. הערכה עיוורת שריליי ערכה למוריה דירגה אותם כטובים מהממוצע, במיוחד בניהול כיתה.

עם זאת, דיוויד סטיינר ממכון ג'ונס הופקינס למדיניות חינוך בבולטימור אומר כי עדיין לא ידוע אם המורים החדשים האלה יהיו יעילים גם בבתי ספר שבהם אין תרבות של משובים ותרגולים, כפי שנהוג במקומות כמו מאץ'. זו בעיה גדולה. שני שלישים מהמורים במדינות OECD סבורים שבתי הספר שלהם עוינים כלפי חדשנות.

אם הגישות החדשות האלה יעבדו גם בקנה מידה רחב יותר, זה עשוי להשתנות. ריליי יתרחב ל-12 ערים בשנת הלימודים הבאה, ויכשיר 2,000 מורים ו-400 מורים-מדריכים, כולל כאלה מבתי ספר בניהול ממשלתי. ההתאחדות האמריקאית של מכללות להכשרת מורים (AACTE), גוף המייצג יותר ממחצית ממוסדות הכשרת מורים במדינה, הקים השנה נציבות שבוחנת מעבר למודל דומה, וגם בבריטניה מתכננים להקים מוסדות הכשרה בסגנון של ריליי.

בדרך זו מקווים הרפורמטורים כי יוכלו סוף כל סוף לשפר את החינוך בקנה מידה רחב. עד עתה, עבודתו של מורה הוזנחה, ורוב המיקוד היה על שינויים מבניים. אבל חידושים במערכות בתי הספר אינם רלוונטיים אם הם לא משנים את האופן שבו הילדים לומדים ואת תוכן הלימודים. לכן, מה שמשנה הוא מה שהמורים עושים וחושבים. התשובה, אחרי הכל, נמצאת בכיתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker