אילון מאסק מתעשר - הפלמינגו בדרום אמריקה נכחדים

כריית הליתיום במישורי המלח בצ'ילה גורמת לירידה מדאיגה במספר הפלמינגו שמגיעים לאזור – ולא מצליחים למצוא מזון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלמינגו במישור המלח באטקמה, צ'ילה
לוגו בלומברג
בלומברג

טסלה ומותג שברולט של ג'נרל מוטורס מתכננות להביא להמונים בשנה הבאה מכונית חשמלית. אם אתם מעוניינים לרכוש אחת ובכך לעזור להציל את כדור הארץ, דעו שאנשים שמתגוררים ליד מישור המלח באטקמה מבקשים שתקדישו גם מחשבה לפלמינגו.

כלי הרכב יונעו באמצעות סוללות נטענות המכילות ליתיום, מתכת כסופה שנמצאת בתמלחת בקרקע שמתחת למדבר הצחיח ביותר בעולם שבצפון צ'ילה. אגם המלח של אטקמה ידוע גם כמקום מושבם של הפלמינגו, שניזונים ומתרבים בלגונה של האגם. כמה מקומיים טוענים כי הכורים ששואבים מים מהאדמה כדי להפיק את הליתיום מרעיבים את הציפורים בעלות הרגלים הארוכות.

"הם שואבים כמות מגוחכת של מים", אמר רונלדו הומייר קוקה, ביו-כימאי שעומד בראש עמותת הטבע של סן פדרו דה אטקמה וחבר במכון הלאומי של צ'ילה לזכויות אדם. "אם הם ימשיכו להשתמש באותן שיטות כדי לשאוב מים, ההשלכות יהיו הרות אסון. כל צורות החיים יושמדו".

תמונות לוויין מצביעות על כך שכמה לגונות ושטחי מרעה במישור המלח מתכווצים או מתייבשים, ונציבות היערות של צ'ילה גילתה צניחת שיא באוכלוסיית הפלמינגו. השנה הוקמה נציבות פרלמנטרית שתחקור את הידלדלות מקורות המים במדינה, אך היא עוד לא הצביעה על קשר לכורי הליתיום, מה שמותיר את האחריות לדאגה לפלמינגו בידי הקהילה המקומית.

הפעילים ביקשו מהנציבות שהוקמה בקונגרס לערוך יותר מחקר בנוגע להשפעות על מקורות המים ואבדן אופי החיים המסורתי שלהם. החברות מצדן מראות כי הבדיקות שהן עורכות לא משפיעות על המים באופן ניכר.

אי אפשר להתווכח על כך שחברות הכרייה עובדות במרץ. ביחד, שואבות החברות כ-2,000 ליטר של תמלחת בשנייה. אבל אי אפשר לדעת אם החברות האלה הן גם ספקיות של טסלה או שברולט. חברות הכרייה לא הסכימו לחשוף מי הלקוחות שלהן וחברות הרכב סירבו להגיב.

שתיים מחברות הכרייה, SQM ורוקווד, אומרות כי הן בדקו לפחות תשע לגונות מסביב למישור המלח של אטקמה וכי הן לא גילו ירידה ברמות המים. בנציבות היערות אומרים כי הם לא מצאו מגמה ברורה בחמש לגונות וכי בלגונה שישית נמצאה ירידה קלה. ב-SQM  אמרו כי הפעילות שלהם "לא השפיעה באופן ישיר או בלתי ישיר על אוכלוסיית הפלמינגו".

להקות הפלמינגו מגיעות לאזור בחיפוש אחר מזון ומזג אוויר חמים שמתחיל ביוני. אך בביקור במקום שנערך באחרונה, הציפורים היחידות בלגונת סיג'ר היו אלה שמופיעות על העלונים שמחלק השומר בכניסה לשמורה. כמה קילומטרים דרומית לשם, בלגונה גדולה יותר, נראו חמש פלמינגו. שתי הלגונות לא מפוקחות על ידי SQM או רוקווד.

מספר הפלמינגו הממוצע במישור המלח באטקמה בין 2009 ל-2014 ירד ב-28% בהשוואה ל-1995-1999, לפי נתוני נציבות היערות. דובר הנציבות, נלסון אמאדו, אמר כי ירידה בכמויות הגשמים ומספר האנשים ופעילות כרייה גורמים לירידה בכמויות המים המישורי המלח. אבל אין לסוכנות הממשלתית כל ראייה שפעילות הכרייה משפיעה באמת על אוכלוסיית הפלמינגו. בעיה נוספת היא ירידה במליחות המים בלגונות, לפי קוקה, מה שפוגע במקורות המזון של הפלמינגו.

מנואל סלווטיירה, שגר בקרבת מקום, אמר כי "בשנות ה-80 יכולת לראות 40 פלמינגו בלגונה אחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker