בנקאי העביר 1.5 מיליון דולר מכספי הלקוחות - לאשתו

בנקאי שעומד במרכזה של שערוריית מסחר בקרדיט סוויס, הודה בחקירתו כי העביר מיליוני דולרים מכספי לקוחות עשירים לחשבונות פרטיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

בנקאי של קרדיט סוויס שעומד במרכזה של שערוריית מסחר הודה בתשאול של נציגי התביעה כי העביר כספי לקוחות לחשבונות פרטיים במונאקו ובדובאי, לדברי ארבעה אנשים המעורים בחקירה.

הבנקאי, אשר בהתאם לחוק השווייצי מזוהה רק בכינוי "L", העביר 1.5 מיליון דולר לחשבון של אשתו בבנק במונאקו בשנת 2008 - כך טענו שני אנשים שביקשו להישאר בעילום שם מכיוון שההליכים עוד נמצאים בעיצומם. לדבריהם, העברה נוספת בסכום של שני מיליון דולר בוצעה כעבור שלוש שנים לחשבון של חברה בדובאי הנמצאת בשליטתו.

לדברי אותם אנשים, אחרי הודאתו הראשונית של "L" בפני התובעים בספטמבר האחרון כי העביר כספי לקוחות לצורך כיסוי הפסדים, התעקש הבנקאי בן ה-52 כי מעולם לא גרף רווחים באופן אישי מהעסקות המזויפות.

הגילויים שעולים מהתשאולים על ידי נציגי התביעה מהווים את ההתפתחות האחרונה בחקירה, שמעלה תהיות לגבי עסקי ניהול ההון של קרדיט סוויס והאופן שבו אחד ממנהלי ההון של הבנק היה מסוגל לזייף פעולות מסחר של לקוחות במשך שבע שנים, עד שהימור כושל על יצרנית תרופות קטנה בארה"ב אילץ אותו להודות בעבירות שביצע.

קרדיט סוויס
קרדיט סוויס

הכספים נלקחו מחשבונות של לקוחות בעלי הון, בהם המיליארדר בידזינה איוונישווילי, לשעבר ראש ממשלת גאורגיה; הסנאטור הרוסי לשעבר ויטלי מלכין; ושני לקוחות עשירים נוספים של הבנק השווייצי.

עורך דינו של "L", סימון נאטה, אמר כי העברות הכספים היו דו-סטריות. לדבריו, הבנקאי אמנם העביר כסף לחשבונות שהיו בשליטתו הבלעדית או בשליטה משותפת עם אחרים כאשר ביצע פעולות מסחר רווחיות - אולם במקרים אחרים הוא גם השתמש בכספו כדי לסייע ללקוחות לכסות הפסדים.

מכירה פומבית של מרתף יינות

"הלקוחות מתלוננים על הכספים שהפסידו, אך אינם אומרים דבר לגבי הכסף שמרשי הרוויח עבורם", אמר נאטה. בנוסף, לדברי המקורות, "L" נתן את הסכמתו לכך שחלק גדול מרכושו, ובכלל זה תוכנו של מרתף היינות שלו, יועמד למכירה פומבית כדי לגייס כסף לפיצוי לקוחותיו.

"L", אזרח צרפתי, מוחזק באגף חולים של בית סוהר בז'נווה מאז מעצרו בינואר מחשש שינסה להימלט. ביתו של הבנקאי ממוקם בגבעות שמשקיפות לאגם ז'נווה ונמצא במרחק של פחות מ-10 קילומטרים מהגבול עם צרפת, אשר בדרך כלל אינה מסגירה את אזרחיה לשווייץ.

קרדיט סוויס מסר כי התנהגותו של הבנקאי היתה פלילית ונועדה "להונות את מערכת הבקרה של הבנק" ולהסתיר את מעשיו מעמיתיו.

הסתיר את מעשי המרמה

"מנהל הליווי הפיננסי לשעבר הסתיר מעמיתיו את מעשי המרמה שביצע, ולפי מיטב ידיעתנו מדובר במקרה מבודד", אמרה אנה סקסטון, דוברת הבנק. דובר משרד התובע הכללי של ז'נווה סירב להתייחס לחקירה.  

עם זאת, רשויות החוק בשווייץ חושדות כי "L" לא פעל לבדו. שלושה אנשים נוספים הקשורים לפרשה חשודים בהלבנת כספים, מסר בחודש שעבר משרד התובע הכללי של ז'נווה. כל השלושה הם עובדים לשעבר של קרדיט סוויס, אולם רק אחד מהם עבד בבנק באותה התקופה שבה עבד בו "L".

מניות קרדיט סוויס, הבנק השני בגודלו בשווייץ, צללו ב-50% במהלך השנה החולפת על רקע הפסדים בשווקים הגלובליים התנודתיים. מנכ"ל הבנק, טידג'אן תיאם, התקשה לשקם את אמון המשקיעים מאז כניסתו ללשכת המנכ"ל בשנה שעברה בעודו מעתיק את מוקד פעילות הבנק מתחום בנקאות ההשקעות לתחום של ניהול הון וליווי פיננסי.

בידזינה איוואנישווילי
בידזינה איוואנישוויליצילום: רויטרס

לקוחות משכו 1.5 מיליארד פרנק שווייצי (1.5 מיליארד דולר) ברבעון הרביעי מקרנות של הבנק שמוזכרות בתביעה שהגיש איוונישווילי, אמרו אנשים המעורים במצב מוקדם יותר השנה. קרדיט סוויס גם הקצה 250 מיליון פרנק שווייצי לכיסוי הוצאות משפטיות הקשורות לתיק.

ארבעה לקוחות, בהם איוונישווילי ומלכין, הגישו קובלנות פליליות נגד הבנקאי והאשימו את קרדיט סוויס בהלבנת כספים ובהיעדר מנגנון בקרה למניעת ביצוע עבירות מסוג זה.

איוונישווילי, שהונו האישי מוערך ב-5.4 מיליארד דולר, זכה בשבוע שעבר בעתירה לבית משפט בה ביקש כי חברת ההשקעות שלו, וולמינסטון, תוכר כקורבן במסגרת החקירה - ותזכה עקב כך לגישה למסמכים, אי-מיילים וראיות נוספות שיימצאו בחקירה. בית משפט בשווייץ דחה על הסף עתירה של קרדיט סוויס, בה טען הבנק כי הוא הצד הנפגע היחיד מהפרשה מכיוון שהכספים הוחזקו בפועל בבנק. הבנק סירב להתייחס להחלטת בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker