מייסד המכון הישראלי לדמוקרטיה קורא לתמוך בטראמפ: "חייבים לעצור את קלינטון"

ברני מרכוס, פילנתרופ אמריקאי ומייסד הום דיפו, טוען: קלינטון תיקח את בית המשפט העליון שמאלה ■ יעדי המכון הישראלי לדמוקרטיה כוללים "שמירה על הערכים הדמוקרטיים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת בפניקס, אריזונה, אתמול
דונלד טראמפצילום: NANCY WIECHEC/רויטרס

"כמי שתמך במועמדים רפובליקאים אחרים לנשיאות, כיום אני תומך בדונלד טראמפ, מאחר שגורלה של האומה תלוי בכך שנשלח אותו - ולא את הילרי קלינטון - לבית הלבן. אני מכיר את דונלד טראמפ, אבל אנחנו לא חברים קרובים. עם זאת, אני מאמין שהוא יתחיל כבר מהיום הראשון לתקן את הנזק שעשה הנשיא ברק אובמה. אני מוכן ומזומן לעזור לו על כל צעד ושעל".

את הדברים האלה כתב לא אחר מאשר ברני מרכוס - מייסד המכון הישראלי לדמוקרטיה שמכהן כיו"ר הבינלאומי שלו. במאמר שפירסם באתר realclearpolitics.com, ובו הוא מפרט את הסיבות לתמיכתו בטראמפ, כותב מרכוס כי: "כמו רבים, אני מודאג מאוד מבית המשפט העליון בארה"ב. כאשר טראמפ פירסם לאחרונה את רשימת המועמדים הפוטנציאליים שלו, התחזק האמון שלי בכוונתו לשמור על בית המשפט שלנו מאוזן. ואפילו חשוב יותר: קלינטון תדחף את בית המשפט שמאלה לדורות. חייבים לעצור אותה".

ברני מרכוסצילום: בלומברג

לפי האתר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, יעדיו של המכון הם, בין השאר, "חיזוק התשתית הערכית והמוסדית של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, שיפור התפקוד של מבני הממשל והמשק, גיבוש דרכים להתמודדות עם אתגרי הביטחון מתוך שמירה על הערכים הדמוקרטיים". אחת היוזמות של המכון היא "התוכנית להגנה על ערכים דמוקרטיים", שמטרתה הוא בלימת הצעות החוק האנטי דמוקרטיות, שחלקן מיועד, לפי האתר, "לפגוע במעמדו, כוחו ועצמאותו של בית המשפט העליון (כגון החוק המבקש להפוך את מינוי השופטים לפוליטי וחוקים המבקשים להתגבר על פסיקת בג"צ)".

מרכוס הוא פילנתרופ ואיש עסקים ידוע בארה"ב, שהקים את רשת הקמעונות הום דיפו. מאמרו התפרסם על רקע דיווחים כי צירים מ-15 מדינות מתכננים למנוע את מועמדותו של טראמפ לנשיאות בוועידת המפלגה הרפובליקאית שתתקיים באמצע יולי, על ידי שינוי בחוקי המפלגה. הרפובליקאים הגבירו את מאמציהם נגד טראמפ לאחר יציאתו הפומבית נגד השופט הפדרלי גונזלו קוריאל, שמנהל כיום את המשפט נגד אוניברסיטת טראמפ. טראמפ תקף את השופט "המקסיקני", תיאר אותו כ"שלילי" וכ"שונא דונלד טראמפ", ואמר לקהל שהאזין לו כי "אנחנו ניצבים לפני שופט עוין מאוד. שופט שמונה על ידי ברק אובמה". הוא ספג ביקורת קשה מעמיתיו במפלגה הרפובליקאית על כך.

מרכוס כותב: "אל תטעו, רפובליקאים שמסרבים לעמוד מאחורי מועמד המפלגה שלהם בוחרים בקלינטון, אם הם שמים את פתק ההצבעה שלה או לא. יש לי מסר לקבוצת 'רק לא טראמפ': מספיק כבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker