כשהצעירים לא יכולים להרשות לעצמם לגור לבד - הם מחפשים שותפים

הזינוק במחירי השכירות בבריטניה גורם לכך שצעירי לונדון נדרשים להוציא 57% ממשכורתם על דירת חדר. המצב בשאר חלקי הממלכה לא שונה בהרבה ומגורים לבד נהפכו לחלום לעשירים בלבד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו גרדיאן
גרדיאן

עלות ההשכרה של דירת חדר בבריטניה זינקה לנתון מדהים של כמעט מחצית מהשכר של עובדים צעירים, והעלות של שכירת דירה דומה ללונדון מגיעה לכמעט 57% מהשכר החודשי של הצעירים. העלות של שכירת דירת חדר בבריטניה הגיעה במאי ל-746 ליש"ט, כלומר 48% מהשכר שמקבלים עובדים צעירים בני פחות מ-30, כך לפי נתונים של חברת הנדל"ן קאנטריווייד.

בלונדון הגיעו במאי דמי השכירות החודשיים לדירת חדר ל-1,133 ליש"ט, לפי קאנטריווייד. העלייה בדמי השכירות מאפילה כל כך על העלייה בשכר עד כדי שמ-2007, הנתח שצעירי לונדון צריכים להקדיש לתשלום שכירות צמח מ-41% ל-57%.

צעיר רוכב על קורקינט בשכונת קנזינגטון בלונדון
צעיר בשכונת קנזינגטון בלונדוןצילום: בלומברג

החברה טוענת כי הדיירים מגיבים לעלייה במחירי השכירות על ידי מעבר למגורים משותפים. מאז 2007, עוד לפני שהתחיל המשבר הכלכלי, שיעור משקי הבית של אדם אחד במגזר השכירות הפרטי ירד ב-3%, בעוד שנרשמה עלייה בשיעור משקי הבית של ארבע וחמש נפשות.

הנתונים מתבססים על דיווחים של מתווכים וסוכנים של קאנטריווייד ועל נתוני השכר שפירסם המשרד הלאומי לסטטיסטיקה בבריטניה (ONS) בהתאמה למסים. הנתונים מראים שהיחס הנמוך ביותר בין דמי השכירות לשכר נמצא במזרח המידלנדס, שם מוציאים הדיירים הצעירים שליש משכרם על דמי שכירות.

הניתוח של קאנטריווייד מראה שבעלי הבתים העלו את דמי השכירות ב-2.9% מאז מאי 2015, וששכר הדירה הממוצע של הנכסים מכל הסוגים בבריטניה טיפס ל-945 ליש"ט. בלונדון רבתי, שכר הדירה הממוצע טיפס בשנה האחרונה ב-0.3% ל-1,292 ליש"ט. הנתונים המדווחים מתייחסים לחוזים חדשים הנחתמים ולא לחידוש חוזים קיימים.

דיירים המחדשים חוזים ספגו קפיצה משמעותית בעלייה בשכר הדירה בשיעור של 5.2% לממוצע של 907 ליש"ט בחודש. לפי קאנטריווייד, בעלי הבתים בוויילס הקפיצו את שכר הדירה ב-9.4% לעומת מאי 2015 כששכר הדירה הממוצע הגיע ל-661 ליש"ט בחודש.

ג'וני מוריס, מנהל המחקר בקאנטריווייד, אמר כי ברוב החלקים בבריטניה הצליחה העלייה בשכר לרכך את ההשפעה של העלייה בדמי השכירות, אבל בלונדון קשה יותר לצעירים להרשות לעצמם להתגורר לבד. "שוכרים רבים הסתגלו לעלייה במחירים באמצעות מעבר לאזורים זולים יותר ורחוקים יותר מהמרכז או באמצעות מגורים משותפים", הוא אמר. "הזינוק החד במחירי השכירות בבירה מעלה את השאלה אם מחירי השכירות בלונדון הגיעו לקצה גבול היכולת של השוכרים נכון לעכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker