כנס המפתחים של אפל: סירי משודרגת והרבה בינה מלאכותית

החברה הציגה מערכות הפעלה חדשות לאייפון, לאפל ווטש ולאפל טי.וי, וניסתה בעיקר להגיב לתחרות הגוברת מצד גוגל ומיקרוסופט

בלומברג
רויטרס
סוכנויות הידיעות

בכנס המפתחים של אפל הנערך היום הציגה החברה, כצפוי, שדרוג למערכת העוזרת האישית סירי ואפשרויות פיתוח למפתחים תוך כדי עבודה באמצעות מערכת הבינה המלאכותית של החברה. בנוסף, הציגה מערכות הפעלה חדשות לאייפון, לאפל ווטש, לאפל טי.וי ולמק. זהו הכנס הראשון שעורכת אפל מאז שהציגה ירידה במכירות האייפון בדו"חות האחרונים שפירסמה.

סירי היא הדוגמה הבולטת ביותר של טכנולוגיות הבינה המלאכותית של אפל. מתחרותיה של אפל כמו מיקרוסופט וגוגל מנסות להיכנס לתחום הזה כבר זמן רב, טוענים אנליסטים, אבל אף אחת מהן לא הצליחה להציג מערכת עם יכולות דומות לאלה של סירי.

מנכ"ל אפל טים קוק
מנכ"ל אפל טים קוק צילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

"אפל לא יכולה פשוט לשתוק לאור התחרות", אמר לרויטרס האנליסט טים בג'ארין מקרייאטיב סטרטג'יס.

עם תחילת האירוע עלה מנכ"ל אפל, טים קוק אל הבמה והגיב לאירוע הרצח המחריד באורלנדו, שבו מתו 49 בני אדם במועדון של הקהילה הגאה. קוק בעצמו הוא אחד מבכירי הקהילה העסקית שיצאו מהארון. "אנחנו רוצים להביע הזדהות עמוקה עם כל מי שחייו נקטפו באלימות", אמר. בהמשך הקדישו המשתתפים באירוע דקת דומיה לזכר הנרצחים.

"יש לנו בוקר גדול ועמוס עבורכם", אמר קוק שטען כי חנות האפליקציות של אפל מכרה עד כה 130 מיליארד אפליקציות. קוק פנה לקהל, שמורכב רובו ממפתחים והצדיע להם על פיתוח של יותר מ-200 מיליון אפליקציות.

בהמשך אמר קוק כי החברה תציג היום מערכת הפעלה חדשה לאייפונים (Ios), לשעונים החכמים של החברה ולאפל טי.וי. בהמשך עלה על הבמה קווין לינץ, סגן נשיא באפל לענייני טכנולוגיה שהציג את מערכת ההפעלה החדשה לאפל ווטש.

לפי לנץ', מערכת ההפעלה המעודכנת לאפל ווטש תהפוך את השעונים למהירים יותר ותגרום לכך "שלא ימצמצו", אמר בעודו מפעיל אפליקציה. צריך לציין שאפל לא מפרסמת את נתוני המכירות של אפל ווטש, אבל חברת המחקר IDC טוענת כי החברה מכרה 11.6 מיליון שעונים חכמים ב-2015. ואולם השעון החכם אינו נחשב למוצר מצליח במיוחד בקנה המידה של אפל.

העדכונים במערכת ההפעלה של אפל ווטש אינם משמעותיים במיוחד וכוללים טעינה מהירה יותר של אפליקציות, אפשרויות מענה מהירות יותר להודעות ופרצוף של מיני מאוס כשומר מסך ולא רק מיקי מאוס.בכך מטפלת אפל באחת מהתלונות המרכזיות של הלקוחות שטוענים כי השעון עובד לאט מדי. בין האפשרויות החדשות של מערכת ההפעלה המעודכנת לשעון (שמכונה OS3), ניתן יהיה לצייר על המסך אותיות באנגלית - וכך להקליד בעצם.

בנוסף, מנסה אפל להתחרות באמצעות השדרוג למערכת ההפעלה החדשה לשעון עם מוצרי טכנולוגיה לבישה אחרים לכושר כמו צמיד הפיט ביט. במסגרת העדכונים לשעון, ניתן יהיה לשתף ביתר קלות בנוגע למטרות וביצועי אימונים. אפליקציה נוספת שמציגה אפל נועדה לסייע למשתמשים לתרגל נשימות ארוכות כדי שיוכלו להירגע. מערכת ההפעלה החדשה לשעונים תהיה זמינה בסתיו, לפי החברה.

אחרי לינץ' עלה על הבמה אדי קיו, סגן נשיא לענייני אינטרנט, תוכנה ושירותים כדי להציג את מערכת ההפעלה החדשה לאפל טי.וי. קיו התגאה בכך שלאפל טי.וי יש יותר מ-1,300 ערוצי וידאו ו-6,000 אפליקציות. קיו הציג את מערכת הסירי לאפל טי.ןי ואמר כי "סירי שינתה את האופן שבו אנחנו מקיימים קשר עם הטלוויזיה שלנו". לדבריו, מעתה ניתן יהיה לחפש סרטונים ביוטיוב באמצעות סירי.

אתר יוטיוב נמצא בבעלות גוגל, המתחרה הגדולה של אפל, מה שמראה כי החברה מנסה להילחם בגוגל, שבעצמה מפתחת עוד ועוד אפליקציות לאייפון. כך למעשה מנסה אפל להגדיל את השימוש בסירי על חשבון השימוש במנוע החיפוש של גוגל.

במסגרת השדרוגים של אפל טי.וי, הציגה החברה אפליקציית שלט לאייפון שתוכל לשמש גם גיימרים.

עוד הכרזה של אפל הערב קשורה לשינוי השם של מערכת ההפעלה למחשבי מק מ-OS X ל-macOS. קרייג פדריגי, סגן נשיא בכיר לענייני הנדסת תוכנה באפל אמר על הבמה כי על כונן הענן של אפל שמורים כיום 10 מיליארד מסמכים. הוא הציג כמה מאפשרויות האינטגרציה המשופרות בין מחשבי המק לאייפון. מעתה, יוכלו משתמשי אייפון שהעתיקו טקסט או תמונה במכשיר הסמארטפון שלהם, להדביק אותם ישירות במק. בנוסף, הוא הציג אפשרויות גיבוי בשרתי הענן של מסמכים ישנים.

מערכת התשלומים של אפל, אפל פיי, מתקשה לצבור תאוצה בארה"ב, ובכנס המפתחים היום אמרה החברה כי המערכת תפעל גם במחשבים, כל עוד מכשיר האייפון או האפל ווטש של המשתמש קרובים למחשב. בנוסף, אפל פיי תפעל בקרוב גם בצרפת, שווייץ. ובהונג קונג. מעתה, יהיו חנויות אינטרנטיות שיציעו אפשרויות תשלום באמצעות אפל פיי, באופן המזכיר קצת את התשלום במערכת התשלומים של איביי, פייפאל. החברה טוענת כי האבטחה של אפל פיי טובה מזו של פייפאל.

כפי שצפו אנליסטים לפני תחילת האירוע, סירי תוטמע מעתה ישירות במערכת ההפעלה - גם במחשבי מק. צעד זה מתבקש בהתחשב בכך שמיקרוסופט הטמיעה כבר את העוזרת האישית שלה, קורטנה בווינדוס 10. עכשיו סירי תוכל לחפש קבצים במחשב באופן מתוחכם יותר, לפי פדריגי. מערכת ההפעלה החדשה למחשבי מק, המכונה סיירה, תהיה זמינה גם היא בסתיו.

פדריגי עבר להציג חלק מהאפשרויות החדשות במערכת ההפעלה החדשה לאייפון, Ios10. פדריגי מדגיש את אפשרויות ה3D touch שהוצגו באייפון 6S החדש - מערכת שיודעת לנתח את עוצמת ההקשה וכך להפעל חלק מהפונקציות במכשיר.

בצפוי, בחברה הציגו את העדכון לסירי, שלטענת אפל אחראית ל-2 מיליארד בקשות חיפוש בכל שבוע. "עכשיו ב-Ios10, סירי עומדת לעשות הרבה יות בגלל שאנחנו פותחים את סירי למפתחים", אמר פדריגי. לדבריו, "עכשיו תוכלו לבקש מסירי לעשות דברים  כמו 'לשלוח הודעה באמצעות וויצ'ט לננסי ולהגיד שאני אגיע עוד חמש דקות".

אפל הציגה שורה של אפליקציות שיתמכו בעדכון לסירי כמו ליפט, ווטסאפ, סלאק, ווי-צ'ט. באופן בולט, החברה לא הציגה אף אפליקציה של גוגל. החברה הציגה גם יכולות בינה מלאכותיות חדשות שמאפשרות לסירי ללמוד את הרגלי הכתיבה של המשתמש - ולהגיב בהתאם.

עוד הציג פדריגי אפשרויות זיהוי פנים במערכת ההפעלה החדשה לאייפון. בנוסף, ניתן יהיה מעתה לערוך חיפוש קולי באמצעות סירי לתמונות מסוימות - מה שיחסוך את הצורך בגלילה האינסופית באלבום התמונות. בנוסף, אמורה להציג מערכת ההפעלה החדשה להציג זכרונות רלוונטיים למשתמש - באופן שמזכיר קצת את הזכרונות של פייסבוק.

לפי קיו, ששב לבמה, מערכת ההפעלה החדשה לאייפון תכלול אפשרות ליצירת סרטונים על בסיס התמונות שצולמו במכשיר, או תמונות אחרות. שירות המפות של אפל יכלול מעתה אפשרויות חיפוש חדשות כמו חיפוש אחרי מסעדות באזור, מצב התנועה ותחזית לזמן ההגעה המשוער. בכך מיישרת קו אפל עם שירות המפות של גוגל, אך לא מציעה שום חידוש מהפכני. גם שירות המפות של אפל יהיה מעתה פתוח למפתחים.

בנוסף, הציג קיו עיצוב מחודש לאפל מיוזיק, כמענה לתלונות של המשתמשים. לפי קיו, לשירות אפל מיוזיק יש יותר מ-15 מיליון משתמשים משלמים. "זו שפת עיצוב חדשה ויפה שנותנת למוסיקה להיות הגיבורה", אמר. ואולם לא נראה שינוי מהותי בעיצוב המחודש לאפל מיוזיק. במקביל, הציגה החברה עיצוב מחודש לאפל ניוז ואמרה כי יש לשירות 60 מיליון משתמשים ייחודיים בחודש.

אפשרות חדשה ומעניינת שמציגה אפל היא האפשרות לתמלל למשתמשים את ההודעות הקוליות שמושארות בתא הקולי. במקביל הציגה אפל שדרוג קל לשירות ההודעות שלה iMessage שלא מצליח להתחרות באמת עם שירותים כמו ווטסאפ.השדרוג לשירות ההודעות של אפל הפך אותו להיות דומה יותר למסנג'ר של פייסבוק. גם ה-iMessage יהיה פתוח למפתחים.

בהמשך לפרשיית הפריצה לטלפון של המפגע מסן ברנדינו, החברה טוענת כי היא שמה דגש על פרטיות. "בכל פיצ'ר חדש שאנחנו עושים, אנחנו חושבים טוב מאוד איך להגן על הפרטיות, אמר על הבמה פדריגי. 

טים קוק שב לבמה והציג אפליקציה לאייפד שנקראת סוויפט ואמורה ללמד את המשתמשים לקודד. האפליקציה החדשה, שמיועדת בעיקר לקהל צעיר, תבקש מהמשתמשים לפתור בעיות תכנות לפי רמות קושי - וכך ללמד אותם לקודד. האליקציה תעלה כגרסת בטא לחנות האפליקציות כבר בחודש הבא ותהיה זמינה לכולם ביחד עם מערכת ההפעלה החדשה לאייפון בסתיו. קוק אמר כי "קידוד צריכה להיות שפת חובה בבתי ספר".

בסיום האירוע אמר קוק כי "זהו רגע גדול עבורנו. ארבע פלטפורמות נהדרות שנהפכו לטובות יותר בזכות העבודה עם כולכם. אני רוצה להודות לכל המפתחים שכאן היום, ולכל מי שצופה בבית. תודה רבה, שיהיה לכם שבוע נהדר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker