ביל גרוס: תשואות האג"ח בעולם בשפל של 500 שנה - זאת סופרנובה שהולכת להתפוצץ

המשקיע האגדי מודאג מכך שהיקף האג"ח עם תשואה שלילית בעולם כבר מגיע ל-10 טריליון דולר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ביל גרוס מודאג. המשקיע האגדי הזהיר היום כי שוק האג"ח העולמי, אשר כולל כיום אג"ח בסך 10 טריליון דולר עם תשואה שלילית, יתפוצץ יום אחד כמו סופרנובה - תופעה אסטרונומית של כוכב ענק שלפתע קורס ומתרסק לרסיסים בפיצוץ אדיר.

"תשואות האג"ח הגלובליות נמצאות ברמתן הנמוכה ביותר ב-500 שנות ההיסטוריה המתועדת. אג"ח עם תשואה שלילית מסתכמות ב-10 טריליון דולר. זוהי סופרנובה שהולכת להתפוצץ יום אחד", כתב גרוס בציוץ בטוויטר.

גרוס, המנהל נכסים בהיקף של כמעט 1.5 מיליארד דולר בקרן אג"ח של ג'אנוס קפיטל, ידוע בנטייתו להשתמש בדימויים דרמטיים לתיאור הכלכלה העולמית. כך למשל, בתחזית ההשקעות החודשית שפירסם לפני שבוע, כתב גרוס כי התשואות המצוינות שהשיגו המשקיעים הן באג"ח והן במניות במהלך 40 השנים האחרונות, היו אירוע חריג בתולדות ההשקעות שלעולם לא ישוב.  

דימוי הסופרנובה בו השתמש גרוס היום אינו הדימוי הראשון שהוא שואל מעולם האסטרונומיה. בתחזית ההשקעות החודשית של מארס תיאר גרוס כיצד השמש צפויה לבלוע את כדור הארץ כאשר תיהפך לענק אדום בעוד מיליארדי שנים - ובמקום לתמוך בחיים על פני כדור הארץ, תשים להם קץ. בהמשך דימה גרוס את התהליך שיעבור על השמש לתהליך שעובר על הקפיטליזם: בהתחלה הוא תורם לצמיחה ואחר כך הוא הורס אותה.

גרוס, שנודע בכינוי "מלך האג"ח", עזב בטריקת דלת בספטמבר 2014 את קרן פימקו שייסד, ומיד הצטרף לקרן ההשקעות ג'אנוס קפיטל. עם זאת, גרוס התקשה למשוך משקיעים לקרן החדשה שניהל, וביצועי הקרן אכזבו אף הם. מאז כניסתו של גרוס לתפקיד המנהל באוקטובר 2014 עלתה הקרן ב-2.2% בלבד. עם זאת, מתחילת 2016 עלתה הקרן ב-3.2% - עלייה חדה יותר מ-72% מהקרנות המקבילות, לפי נתוני בלומברג.

צילום: רויטרס

בניגוד לקרן טוטאל ריטורן שניהל גרוס בפימקו, אשר מושקעת בעיקר באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ובאג"ח קונצרניות, הקרן שמנהל גרוס בג'אנוס מאפשרת לו להשקיע בכל מגוון סוגי האג"ח, וגם לנקוט בטקטיקות השקעה נוספות כמו הימור נגד אג"ח מסוימים.

גרוס, בן 72, נחשב לאחד מאנשי ההשקעות המצליחים בהיסטוריה של וול סטריט והפך את פימקו לקרן האג"ח הגדולה בעולם, מאז שייסד אותה ב-1971 בגיל 27. אולם בשנים האחרונות סבלה הקרן מביצועים נמוכים ומטלטלה בהנהלתה עם עזיבתו של מוחמד אל-עריאן, שנחשב במשך זמן רב למי שצפוי היה לרשת בבוא היום את תפקידו של גרוס בפימקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker