איך ההון האישי של יזמית הביומד שהושוותה לסטיב ג'ובס קרס מ-4.5 מיליארד ד' לאפס תוך שנה?

הונה של אליזבת הולמס, שהבטיחה לחולל מהפכה עם ערכת בדיקת דם ביתית שפיתחה, נחתך לאחר שהתברר כי ההבטחות לא התממשו

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

הונה האישי של אליזבת הולמס, היזמית הצעירה שהושוותה לסטיב ג'ובס והפכה למיליארדרית בזכות סטארט-אפ שייסדה שהבטיח לחולל מהפכה בבדיקות הדם עם טכנולוגיה חדשנית, איבדה בתוך שנה כמעט את כל הונה.

המגזין "פורבס", אשר הציב בשנה שעברה את הולמס בראש דירוג היזמיות הצעירות המצליחות ביותר בארה"ב עם הון אישי שהוערך ב-4.5 מיליארד דולר, הוריד היום את הערכת ההון האישי של הולמס לאפס.

חישוב הונה האישי של הולמס התבסס כולו על נתח של 50% ממניות הסטארט-אפ תראנוס שייסדה בשנת 2003. סבב גיוס שביצעה תראנוס בשנת 2014 שיקף לחברה שווי של תשעה מיליארד דולר.  

באותה עת העריכו רבים כי תראנוס אכן תחולל מהפכה בזכות ערכה חדשנית לבדיקת דם ביתית, אשר תציע מגוון רחב של בדיקות שמצריכות רק לקיחת טיפת דם אחת מדקירה באצבע ללא צורך במבחנות ובקבוקונים.

הולמס הפכה ליקירת עמק הסיליקון, והיו אף שהשוו אותה למייסד אפל המנוח סטיב ג'ובס, הן בשל החזון הנועז שלה והן בשל סגנון לבושה - חולצת גולף שחורה. תראנוס זכתה למימון ותמיכה ממשקיעים, בהם מייסד אורקל לארי אליסון וקרן ההון סיכון דרייפר פישר ג'ורווסטון.

אליזבת הולמס, מייסדת תראנוסצילום: שער פורצ'ן

אלא שמאז עלו שלל טענות וחשדות כי הטכנולוגיה שפיתחה תראנוס למעשה אינה מספיקה לביצוע מגוון הבדיקות להן התחייבה, וכי החברה משתמשת בפועל בכלים של מעבדות רגילות משום שאינה מצליחה להתבסס אך ורק על הטכנולוגיה שלה.

"פורבס" הסביר את הנפילה בהערכת השווי של תראנוס (וכתוצאה מכך בשווי של הולמס) גם במידע חדש לפיו ההכנסות השנתיות של תראנוס מסתכמות בפחות מ-100 מיליון דולר.

עקב כך, מעריך המגזין כעת את השווי של תראנוס ב-800 מיליון דולר בלבד - פחות מ-10% מהערכת השווי לפני שנה. בהערכת שווי כה נמוכה, שווי מניותיה של הולמס בחברה הוא למעשה אפסי, שכן משקיעי תראנוס מחזיקים במניות בכורה, ולכן במקרה של פירוק החברה יקבלו את כספם חזרה לפני הולמס, שבבעלותה רק מניות רגילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker