מגייס הכספים החדש של דונלד טראמפ: האיש מאחורי קרן מרקסטון

אליוט ברוידי הודח בתחילת העשור מתפקידו כיו"ר מרקסטון לאחר שהודה כי שילם שוחד בסך מיליון דולר למנהלי קרן פנסיה בארה"ב, בתמורה להשקעה של 250 מיליון דולר במרקסטון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו עם אליוט ברוידי
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם אליוט ברוידי, מייסד מרקסטון, ב‐2008צילום: אי־פי

יו"ר קרן מרקסטון המודח, הפיננסייר היהודי-אמריקאי אליוט ברוידי הנחשב לבעל קשרים פוליטיים ענפים בישראל, מונה לסגן יו"ר הגוף שאחראי על גיוס תרומות לקמפיין הבחירות של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב.

מינוי ברוידי לתפקיד סגן יו"ר "קרן נצחון טראמפ" (Trump Victory Fund) - ועדת גיוס תרומות משותפת של טראמפ ושל הוועדה הרפובליקאית הלאומית (RNC) - בא שבועות ספורים לאחר מינוי של סטיבן מנוחין, לשעבר בכיר בבנק גולדמן סאקס וכיום מפיק סרטים הוליוודי, לראש מנגנון גיוס התרומות של טראמפ, המסתמן כמועמד הרפובליקאי לנשיאות.

>> ברוידי גנב, המוסדיים שותקים // גיא רולניק

בתחילת שנות ה-2000 החליט ברוידי לחבר את מה שהוא ראה כציונות עם הזדמנות עסקית - ולהקים קרן השקעות גדולה שתפעל בישראל. הוא השתמש בקשריו עם מי שהיה אז החשב הכללי של מדינת ניו יורק ופעיל בקהילה היהודית גם הוא, אלן הבסי, כדי לגייס למטרה זו 250 מיליון דולר מקרן הפנסיה של מדינת ניו יורק, קרן ענק שניהלה אז 100 מיליארד דולר.

האצטלה הציונית של הקרן והקשרים של ברוידי הביאו לכך שהפוליטיקה היתה מעורבת מאוד בהקמתה של קרן מרקסטון. באמצע 2003, כששר האוצר דאז, בנימין נתניהו, ביקר בניו יורק ונפגש עם ראשי משרד האוצר של מדינת ניו יורק, עלתה לדיון גם הקמת הקרן. בהמשך פנה יו"ר ההסתדרות דאז, עמיר פרץ, ליושבי הראש של איגודי העובדים בארה"ב בבקשה שיעזרו לקרן החדשה. הפנייה הביאה לגיוס של 50 מיליון דולר נוספים.

עם זאת, מרקסטון התבררה בסופו של דבר כאחד הכישלונות הפיננסים המהדהדים ביותר בתולדות שוק ההון הישראלי. ברוידי הודח בשלהי 2009 מתפקידו כיו"ר מרקסטון לאחר שהואשם במתן שוחד למנהלי קרן הפנסיה של ניו יורק - אישומים שבהם הודה בסופו של דבר.

ברוידי הודה במתן טובות הנראה בסכום של מיליון דולר למנהלי קרן הפנסיה, בתמורה לכך שהקרן תשקיע כ-250 מיליון דולר במרקסטון.

ברוידי, הנחשב לבעל קשרים פוליטיים ענפים בישראל, השקיע בעבר בכמה חברות סטארט-אפ ישראליות, ונהג לסעוד ארוחות ערב עם ראש ממשלת ישראל לשעבר, אריק שרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום