סוכנויות הידיעות

לקוחות ותיקים הפחיתו באופן דרמטי את ההכנסות מרישיונות עבור שימוש במוצרי אורקל, אחרי שגוגל גנבה תוכנה שלה המוגנת בזכויות יוצרים כדי להיכנס לשוק הסמארטפונים - כך אמרה אתמול למושבעים המנכ"לית המשותפת של אורקל, צפרא כץ, לפי דיווח של האתר אקונומיקטיימס טק.

במשפט שנערך בבית משפט פדרלי בסן פרנסיסקו, טענה אורקל כי אנדרואיד, מערכת ההפעלה של גוגל לסמארטפונים, הפרה את זכויות היוצרים שלה על חלקים משפת התכנות ג'אווה. גוגל מסרה כי היא אמורה להיות מסוגלת להשתמש בג'אווה בלי לשלם עמלה במסגרת ההוראה לשימוש הוגן בחוק זכויות היוצרים.

צפרה כץ

אורקל רכשה את סן ב-2010 ותבעה את גוגל לאחר שהמשא ומתן על השימוש בג'אווה קרס. חבר מושבעים שדן בנושא הגיע למבוי סתום במשפט שנערך ב-2012. אם חבר המושבעים הנוכחי יפסוק נגד גוגל, הוא ישקול את תביעתה של אורקל לפיצוי על נזקים בסך 9 מיליארד דולר.

מפתחי תוכנה עוקבים בדריכות אחרי המשפט, בחשש שניצחון של אורקל יוביל לתביעות נוספות של הפרת זכויות יוצרים בתחום התוכנה. כץ אמרה אתמול כי ההחלטה של גוגל להפיץ אנדרואיד ללא תשלום ליצרניות טלפונים כמו סמסונג חתכה את ההכנסות מרישוי שיצרניות אלה שילמו לג'אווה.  

"היה לזה אפקט שלילי", אמרה כץ. היא נתנה כדוגמה את סמסונג, שהפחיתה את התשלום לחברה מכ-40 מיליון דולר למיליון דולר. אמזון השתמשה בג'אווה כדי לפתח את הקורא האלקטרוני קינדל, אבל החליפה למערכת ההפעלה אנדרואיד בטאבלט פייר (fire). לדברי כץ, כאשר אמזון פיתחה קורא אלקטרוני חדש, פייפרווייט, נאלצה אורקל לתת לה הנחה של 97.5% כדי שתשתמש בג'אווה.

גוגל טוענת כי אורקל פנתה לבית המשפט רק כי לא הצליחה בשוק. בתשובה לשאלה של עורך דין מטעם גוגל, הודתה כץ כי אורקל שקלה לפתח טלפון משלה אבל לבסוף לא יישמה את הפרויקט. במהלך העדות סיפרה כץ כי פגשה קנט ווקר, יועץ כללי לגוגל, בבר מצווה ב-2012. לדבריה, הוא ניגש אליה ואמר: "את יודעת צפרא, גוגל היא חברה מאוד מיוחדת והחוקים הישנים לא חלים עלינו". כץ הוסיפה: "מיד עניתי: 'אל תגנוב. זה אולי ישן - אבל זה משהו טוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker